Početna strana > Hronika > Ban Ki Mun: Moguće povećanje tenzija na severu Kosova
Hronika

Ban Ki Mun: Moguće povećanje tenzija na severu Kosova

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 22. april 2010.

Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun izrazio je zabrinutost zbog mogućeg povećanja napetosti na severu Kosova i istakao da je podrška Misiji UN na Kosovu od ključnog značaja za stabilnost u pokrajini.

"Zabrinut sam zbog mogućnosti povećanja napetosti na severu Kosova ukoliko vlada u Prištini ne bude sprovodila svoju strategiju za severno Kosovo transparentno i kroz dijalog s lokalnim zajednicama i drugim relevantnim stranama", navodeno je u njegovom redovnom tromesečnom izveštaju Savetu bezbednosti UN.

On je u dokumentu istakao da "UNMIK nije bio ni upoznat, niti uključen u planiranu implementaciju 'Strategije za severno Kosovo' '' i napomenuo da se osetljivim pitanjima vezanim za severno Kosovo može pristupiti samo na miran način i kroz stalne konsultacije i koordinaciju svih relevantnih aktera.

Isto tako, "trajna podrška Beograda i Prištine aktivnostima UNMIK-a, kao i podrška Saveta bezbednosti i šire međunarodne zajednice je od vitalnog značaja", ukazao je Ban Ki Mun u izveštaju, koji je početkom aprila podeljen članicama Saveta bezbednosti a potom objavljen i na sajtu svetske organizacije.
Strateški cilj UNMIK-a ostaje unapređenje bezbednosti, stabilnosti i poštovanja ljudskih prava kroz angažovanje svih zajednica na Kosovu, kao i Prištine i Beograda i međunarodnih i regionalnih aktera, istakao je generalni sekretar.

Ban Ki Mun je apelovao na Beograd i Prištinu da pokažu više felksibilnosti i da se usredsrede na nalaženje rešenja za praktična pitanja bez obzira na status, kao i da nađu formulu za učešće kosovskih institucija u regionalnim forumima.
Regionalna saradnja je ključni element ze evopsku perspektivu regiona, ukazao je on, i pozvao Beograd i Prištinu da "zauzmu pragmatičan pristup učešću predstavnika kosovskih institucija na regionalnim i međunarodnim forumima".

Prema njegovom mišljenju, dugoročna stabilnost i razvoj Kosova i regiona zavisi od uspešnog procesa pomirenja između zajednica, a predsednik Srbije BorisTadić je dao doprinos u tom pravcu.
"Pozdravljam poruku predsednika Tadića tokom posete Dečanima na Božić, da svi ljudi, bez obzira na to kog su porekla, treba da pomire međusobne razlike," rekao je Ban.

Osvrćući se na problem raseljenih i prognanih on je naveo da je broj povratnika na Kosovu i dalje "razočaravajuće mali" i napomenuo da strategija za povratak treba da bude usvojena na čitavom Kosovu i da je u tom cilju potrebna čvršća saradnja među institucijama.
"U vezi s tim pozdravljam obnovljene konsultacije o otvaranju kancelarije za imovinu UNHCR-a u Srbiji," naveo je generalni sekretar.

Bezbednosna situacija na Kosovu je relativno mirna, ali je i dalje krhka, i međuetnički incidenti, iako njihov broj nije povećan, i dalje su prepreka za povratak i izazivaju nesigurnost među manjinskim zajednicama, navodi se u izveštaju Ban Ki Muna.
U odeljku o pravosudnom sistemu i carini na severu Kosova, generalni sekretar UN ističe da razgovori o tim praktičnim pitanjima nisu doneli veći napredak, ali da se konsultacije Beograda i Prištine nastavljaju, što važi i za problem struje na severu Kosova.

Generalni sekretar UN navodi da je UNMIK učestvovao u obnovi 34 religijska objekta, uništena u nasilju 2004. godine, i upozorava da je u prethodnom periodu više religijskih mesta ponovo uništavano.
Kao primeri se navode uništavanje 20 pravoslavnih nadgrobnih spomenika na groblju u Lapljem selu kod Prištine, kao i napad na manastir Buzovik u Vitini.

(Tanjug)

 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner