петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Бакир Изетбеговић: У БиХ није било грађанског рата, већ су Хрватска и Србија извршиле агресију; Вучићу није лако да балансира између великих сила по питању Косова и односа са БиХ
Хроника

Бакир Изетбеговић: У БиХ није било грађанског рата, већ су Хрватска и Србија извршиле агресију; Вучићу није лако да балансира између великих сила по питању Косова и односа са БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 02. мај 2018.

Бошњачки члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић изјавио је да су Хрватска и Србија извршиле агресију на Босну и Херцеговину и да се у тој земљи није радило о грађанском рату, како је то недавно изјавила председница Савета федерације Скупштине Русије Валентина Матвијенко.

"У БиХ није било грађанског рата, релевантне резолуције Уједињених нација и пресуде међународних судова су недвосмислено потврдиле да се радило о агресији суседних земаља и удруженим злочиначким подухватима који су сезали до Милошевића и Туђмана", рекао је Изетбеговић у интервјуу за портал Вијести.

Он каже да је Матвијенко изнела неутемељене тврдње, као и да је њен позив за пренос овлашћења с државе на ентитете противан Дејтону.

"Русија је једна од потписница Дејтонског мировног споразума и не би смела да износи ставове противне том споразуму", рекао је Изетбеговић.

Коментаришући однос Хрватске према БиХ, бошњачки члан државног врха БиХ је оценио да се ради о 'патерналистичком односу'.

"Игноришу се наши ставови и интереси, негира удружени заједнички подухват почињен у покушају стварања етнички чисте хрватске територије, Хрватска нам не враћа имовину, не плаћа водни ресурс Бушког језера које користи десетинама година уз симболичне надокнаде", рекао је Изетбеговић.

При томе је додао да Хрватска подржава БиХ у евроатлантским тежњама, инвестира и олакшава кретање људи и роба.

Изетбеговић је закључио како су односи БиХ и Хрватске 'амбивалентни и контроверзни', додајући да би могли бити и бољи.

Изетбеговић је одговорио и на питање ко ће бити његов наследник на месту бошњачког члана БиХ Председништва, истичући како ће предложити да тренутни председавајући Већа министара Денис Звиздић акламацијом буде прихваћен као кандидат Странке демократске акције за ту функцију.

Вучићу није лако

Председавајући Председништва Босне и Херцеговине Бакир Изетбеговић оценио је да председнику Србије Александру Вучићу није лако да балансира између великих сила, као ни по питањима Косова и односа са БиХ.

Упитан како би у "две речи" описао свој однос према Србији и Вучићу, Изетбеговић је, у интервјуу за портал босанскохерцеговачки портал Вијести, рекао да не може укратко да опише "политичко сазревање и осцилације Александра Вучића".

"Тражи то дужи опис. Надам се да ће оно ићи у правом смеру, да неће кренути уназад", рекао је Изетбеговић и додао:

"У сваком случају, није му лако да балансира између Европе, САД и Русије, између националних емоција и реалности када је Косово у питању, између потреба за коректношћу спрам БиХ и очекивања за српском једностраношћу кад је Република Српска у питању".

Председавајућег Председништва БиХ су, између осталог, питали и како би онда назвао однос са Хрватском и потезе те државе према БиХ, те има ли нешто осим Пељешачког моста што замера Загребу.

"Хрватска се упорно односи патерналистички спрам БиХ, игнорише наше ставове и интересе, негира удружени злочиначки подухват почињен у покушају стварања етнички чисте хрватске територије, не враћа нам имовину, не плаћа водни ресурс Бушког језера које користи деценијама уз симболичне надокаде итд", рекао је Изетбеговић.

С друге стране, додао је, Хрватска подржава БиХ у њеним евроатлантским тежњама, инвестира, олакшава кретање људи и роба.

"Амбивалентни и контроверзни односи, а могло би, и требало би боље са Хрватском", рекао је Изетбеговић за Вијести.

(Хина - Танјуг)

Видети још:

Валентина Матвијенко у Сарајеву: Москва даје подршку опстанку и суверенитету БиХ на начелима Дејтонског споразума; Русија се залаже за уклањање високог представника из Сарајева

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер