четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Валентина Матвијенко у Сарајеву: Москва даје подршку опстанку и суверенитету БиХ на начелима Дејтонског споразума; Русија се залаже за уклањање високог представника из Сарајева
Хроника

Валентина Матвијенко у Сарајеву: Москва даје подршку опстанку и суверенитету БиХ на начелима Дејтонског споразума; Русија се залаже за уклањање високог представника из Сарајева

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. април 2018.

Председница Горњег дома парламента Русије Валентина Матвијенко боравила је у Сарајеву, где је дала подршку званичне Москве опстанку и суверенитету БиХ на начелима Дејтонског споразума и истовремено изнела низ оптужби на рачун САД-а и других западних држава оптужујући их за недопустиви интервенционизам и притиске против Русије и других земаља које желе да очувају своју неутралност.

Матвијенко, која у БиХ борави и сутра, када ће посетити Бањалуку и говорити у Народној скупштини РС, говорила је пред босанскохерцеговачким заступницима и поручила да њихова земља увек може да рачуна на подршку Русије као гаранта Дејтонског споразума, као и да БиХ сама треба да одлучи о својој политици.

"Русија никоме ништа није наметала и категорично одбија мешање у унутрашње послове других држава", казала је Матвијенко која председава Саветом федерације руског парламента, тела које представља интересе руских регија.

Матвијенко слови за блиску сарадницу руског председника Владимира Путина и медији је често описују као политички најмоћнију жену Русије, пренела је Хина.

Она је у Сарајеву казала да у Москви "цене принципијелно одбијање БиХ да се придружи нелегитимним и деструктивним санкцијама против Русије" иако је то, примећује хрватска агенција, пре свега резултат чињенице да званичници из реда босанских Срба упорно одбијају да подрже било коју одлуку која би била на страни западне политике у односу према Русији.

Продубљивање веза с државама југоисточне Европе један од приоритета руске политике

Матвијенко је истовремено потврдила да је продубљивање веза с државама југоисточне Европе један од приоритета руске политике на европском тлу.

То је оценила важним циљем у временима која су, како је истакла, компликована за мир и у којима траје процес преуређења светског поретка.

"Ово је врло тешко раздобље у којему САД и његови савезници покушавају управљати судбином света", казала је Матвијенко уз констатацију да се Русија одлучно противи таквој политици због чега је, како тумачи, извргнута немилосрдном пропагандном рату.

"Што год се догоди, покушавају да оптуже Русију и не устручавају се од лажи", казала је Матвијенко спомињући сукоб с Британијом око случаја Скрипаљ те спорове о употреби хемијског оружја у Сирији.

"Сви ти покушаји су бескорисни, Русија неће одустати од свог принципијелног става јер не можемо поново допустити незакониту инвазију попут оне на Ирак и Либију или случај попут бомбардовања Југославије", казала је Матвијенко.

Одлука Црне Горе да се придружи НАТО недемократска

Коментаришући посебно стање на Балкану Матвијенко је казала да Русија даје посебни значај одржању мира у тој регији али је оштро критиковала одлуку Црне Горе да се придружи НАТО-у рекавши да је таква одлука недемократска и још један пример "поткопавања система европске сигурности".

"Исти опасни експеримент сада покушавају спровести и у Македонији", казала је Матвијенко.

У односу на саму БиХ казала је да Дејтон представља "алфу и омегу" њеног фунционисања и очувања начела једнакоправности три народа "и широке аутономије" два ентитета.

"То треба остати нетакнуто", поручила је Матвијенко додајући да Русија не види никакву потребу за преуређење Дејтонског споразума, посебно не на иницијативе које долазе ван БиХ.

Потврдила је и како се Москва залаже за што брже затварање Канцеларије високог представника (ОХР) у БиХ а противи се политици која од БиХ тражи да се определи узмеђу Европске уније и Русије.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер