Početna strana > Hronika > Azijsko-evropski samit u Briselu: Umesto EU, Kina u glavnoj ulozi
Hronika

Azijsko-evropski samit u Briselu: Umesto EU, Kina u glavnoj ulozi

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 04. oktobar 2010.

Počeo trodnevni Azijsko-evropski samit u Briselu

Brisel - Evropske i azijske vođe potražiće na trodnevnom samitu u Briselu zajednički osnov za oporavak i regulativu svetskog finansijskog tržišta, ali je verovatno da će se sudariti i s pitanjima kao što su tržišna ograničenja i trgovinski viškovi. Azijsko-evropski samit (ASEM) počeo je juče, a sutra će uslediti sastanci na vrhu između EU i Kine i Južne Koreje.

Kineski premijer Ven Điabao je već odredio ton skupa kada je tokom nedavne posete prezaduženoj Grčkoj pozvao na udvostučenje trgovine u narednih pet godina i obećao da će Kina kupiti grčke obveznice.

- Evropska unija i Kina najveći su trgovinski partneri. Odnosi između dveju strana dosegli su novi nivo bez presedana i obe strane su nezamenljivi partneri - rekao je Ven.

Na 48 država sa dva kontinenta „otpada“ polovina svetskog bruto domaćeg proizvoda i 60 odsto svetske trgovine, ali umesto da EU bude motor samita pojava Kine kao nove trgovačke supersile na neki način menja uloge na samitu.

Međunarodni monetarni fond je prošle nedelje objavio da privrede Azije i Latinske Amerike dobro napreduju, ali da su izgledi za neke evropske zemlje, uključujući Grčku, i dalje neizvesni.

Ven kaže da je međusobna pomoć jedini put napred.

- Saradnja može značajno da pomogne obema stranama. One nemaju nikakav suštinski sukob interesa. Obnova međunarodnog finansijskog sistema je od interesa za obe strane - rekao je kineski premijer.

To ne znači da će na samitu ekonomske nesuglasice biti gurnute u stranu. Mnoge zapadne zemlje žale se da Peking drži svoj novac na nižoj ceni čime kineski izvoznici imaju nepoštenu prednost na međunarodnim tržištima, dok svoje tržište drži zatvorenim za evropske poslove.

(Danas)