понедељак, 05. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Нова.рс: После Медицинског, још девет факултета у Београду, Нишу и Новом Саду припрема се за генерални штрајк
Хроника

Нова.рс: После Медицинског, још девет факултета у Београду, Нишу и Новом Саду припрема се за генерални штрајк

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. мај 2025.

У наредном периоду бар 10 факултета у Београду, Нишу и Новом Саду, ступиће у генерални штрајк. Од данас су званично професори Медицинског факултета БУ у штрајку. Исплате зарада наставном особљу свих високих школа које су пријавиле штрајк, зависиће међутим од испуњења минимума процеса рада, а један од захтева штрајкача управо је укидање Уредбе о смањењу плата и заштита универзитетске институције од државе која јој прети укидањем.

Осим Електротехничког и Физичког факултета БУ, од данас је у штрајку и Медицински, а како сазнајемо, у току су припреме и на Биолошком, Шумарском, Саобраћајном, Машинском, Математичком, Пољопривредном, док је Факултет ликовних уметности Министарству просвете већ предао папире за штрајк, а припрема се и Филозофски факултет у Нишу, као и поједини новосадски факултети.

О штрајку се разговара на свим факултетима због драматичног кршења права из радног односа.

„Да ли ће до штрајка доћи зависи од тога да ли ће запослени потписати одлуку о штрајку која је већ припремљена, а тим поводом је одржано већ неколико разговора“, каже Бојан Спаић, професор на Правном факултету БУ.

На Шумарском, како сазнајемо, следеће недеље такође следе разговори о ступању у штрајк.

На појединим факултетима формирани су штрајкачки одбори, а негде је у току формирање.

Након првог штрајка на Медицинском факултету у Београду, који је прекинут јер није покренут у складу са Законом, данас је почео нови – законски.

Шта значи штрајк професора факултета?

„Штрајк подразумева да наставно особље мора да одржава минимум процеса рада, односно да држи консултације студентима једном или два пута недељно и специјалистичке испите. Заправно овај закон захтева одржавање и регуларних испита за студенте који имају услов, али то нећемо држати јер је већина студената у блокади. Такође, по закону ће зараде наставног особља бити исплаћене у складу са учешћем у том минимуму процеса рада. Наставницима би по Закону морало да буде исплаћено бар 54 одсто од плате кад се све пресабере, али то не значи да ћемо добити ишта шта више од оног кромпира који нам је председник државе обећао“, прича за Нова.рс Оливер Стојковић, професор на Медицинском факултету БУ и члан штрајкачког одбора.

На овом, али и другим факултетима у штрајку, од наставног особља очекује се да одржавају консултације, специјалистичке, мастер, али и регуларне испите. Међутим, како регуларних предавања нема, тако ни студенти немају услов да пријаве испит, осим оних који су обновили годину или их пренели.

Ипак, професори тврде да регуларних испита неће бити.

„Нико од нас неће играти улогу Патрика Дрида“

„Законом о штрајку забрањено је избегавати минимум процеса рада, а то су консултације и специјалистички испити. Наставници који не буду испунили овај минимум, могу бити кажњени са око 50.000 динара. У оквиру минимума процеса рада, предвиђено је оно што су наставници и до сада спроводили током блокаде. На Медицинском нису укинуте специјализације и бројне друге здравствене активности. Потребно је одржавати консултативну наставу, односно конслутације, које не могу заменити други вид наставе. Деканка је јасно на мезопленуму три пута поновила да неће бити регуларних испита и наставе. Зато сматрам да није оправдан страх неколико колега, који мисле да штрајк подразмева укидање блокаде на мала врата. Да било који наставник са Медицинског факултета игра улогу Патрика Дрида, то не долази у обзир. Ниједан члан наше управе никада неће позвати полицију да нападне студенте, као што је он учинио у Новом Саду“, наглашава проф. Стојковић.

 

Професори на ЕТФ-у који су већ неколико месеци у штрајку, кажу да су испуњавали минимум процеса рада, али да су опет добили значајно умањене плате.

„Влада је донела Уредбу како би оправдала умањење плата. Према њеним одредбама речено нам је да није било наставе јер смо у штрајку, а ако нема наставе, нема ни плате. Међутим, ми смо имали наставу за стране студенте и одбрану мастер студија и консултације, али без регуларне наставе и испита. Није било потпуне обуставе свих активности, већ редуковане, због студентских захтева. Иако смо имали минимум процеса рада, опет смо добили значајно умањене зараде. Требало је одмах да нам се придруже колеге са свих факултета и универзитета у земљи и да заједно подржимо студенте и тражимо повлачење Уредбе. Наше позиције би свакако биле далеко јаче да су се и остали на то одлучили раније, али ни сад није касно“, каже за Нова.рс Милан Бјелица, професор на ЕТФ-у.

„Наш штрајк на факултету подразумева да идемо у корак са студентском блокадом и морамо да заузмемо чвршћи став као наставници. Важно је да сада у овом тренутку, када власт угрожава саму срж институције универзитета и Вучић најављује да жели да нас уништи, ми наставници заузмемо став у односу на претње. Не ради се овде само о нама, ни о студентима, већ о будућим генерацијама и очувању историјске институције која је у темељу друштва. Желимо да прогласимо штрајк и да цео универзитет стави до знања јавности да се неће препустити силовању од стране Александра Вучића. Покушаћемо да у правном смислу заштитимо универзитет, иако се Вучић не држи закона, јер доноси ванзаконске уредбе, којима уништава ову институцију“, наглашава у разговору за Нова.рс Биљана Стојковић, професорка на Биолошком факултету БУ.

Циљ штрајка је и заштита универзитета, истиче она.

„Биолошки факултет саставио је штрајкачки одбор, као и Хемијски. Остали су у припреми или у разговорима да се то догоди у наредном периоду. ЕТФ је већ у штрајку, као и Физички факултет. Сада је у припреми Машински, Математички, Пољопривредни, Правни, Саобраћајни, Шумарски, Учитељски, а Факултет ликовних уметности је већ предао папире за штрајк. Такође спрема се и Филозофски у Нишу, а чекамо да се огласе и поједини факултети у Новом Саду“.

Штрајк и студентске блокаде иду руку под руку, истиче она.

„На Медицинском факултету је деканка нагласила да неће бити испита и наставе, а у папирима за штрајк се каже да ће се одржавати, ако се створе услови. Међутим, услова нема док трају блокаде. На нашем факултету папири за штрајк су спремни, треба да их предамо Министарству, након чега имају рок од 10 дана да реагују, али после тог периода факултет је формално у штрајку. У захтеву сваког факултета који ступи у штрајк биће захтев о укидању Уредбе, која директно утиче на пословање, има и економске консеквенце, а то су плате. Уредба је била сигнал свима нама да имамо пуно право да уђемо у штрајк“, наглашава професорка Стојковић.

Подсетимо, Уредба која је „преко ноћи“ донета крајем марта ове године, запосленима на Универзитету мења размере наставе и научног рада. Ова Уредба, која омогућава властима да драстично смање плате професорима због блокада факултета, класичан је пример кршења већине закона и процедура које се подразумевају приликом доношења једног таквог акта.

(Нова.рс)

 
Пристигли коментари (0)
Пошаљите коментар

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер