Хроника

Азијско-европски самит у Бриселу: Уместо ЕУ, Кина у главној улози

Штампа
понедељак, 04. октобар 2010.

Почео тродневни Азијско-европски самит у Бриселу

Брисел - Европске и азијске вође потражиће на тродневном самиту у Бриселу заједнички основ за опоравак и регулативу светског финансијског тржишта, али је вероватно да ће се сударити и с питањима као што су тржишна ограничења и трговински вишкови. Азијско-европски самит (АСЕМ) почео је јуче, а сутра ће уследити састанци на врху између ЕУ и Кине и Јужне Кореје.

Кинески премијер Вен Ђиабао је већ одредио тон скупа када је током недавне посете презадуженој Грчкој позвао на удвостучење трговине у нaредних пет година и обећао да ће Кина купити грчке обвезнице.

- Европска унија и Кина највећи су трговински партнери. Односи између двеју страна досегли су нови ниво без преседана и обе стране су незаменљиви партнери - рекао је Вен.

На 48 држава са два континента „отпада“ половина светског бруто домаћег производа и 60 одсто светске трговине, али уместо да ЕУ буде мотор самита појава Кине као нове трговачке суперсиле на неки начин мења улоге на самиту.

Међународни монетарни фонд је прошле недеље објавио да привреде Азије и Латинске Америке добро напредују, али да су изгледи за неке европске земље, укључујући Грчку, и даље неизвесни.

Вен каже да је међусобна помоћ једини пут напред.

- Сарадња може значајно да помогне обема странама. Оне немају никакав суштински сукоб интереса. Обнова међународног финансијског система је од интереса за обе стране - рекао је кинески премијер.

То не значи да ће на самиту економске несугласице бити гурнуте у страну. Многе западне земље жале се да Пекинг држи свој новац на нижој цени чиме кинески извозници имају непоштену предност на међународним тржиштима, док своје тржиште држи затвореним за европске послове.

(Данас)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]