субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аустралијa: САД одговорне за објављивање депеша, а не Асанж
Хроника

Аустралијa: САД одговорне за објављивање депеша, а не Асанж

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. децембар 2010.

Министар иностраних послова Аустралије, Кевин Рад, рекао је у среду да САД треба да буду одговорне за неовлашћено објављивање више десетина хиљада америчких дипломатских депеша, а не оснивач вебсајта Викиликс Џулијан Асанж (који је држављанин Аустралије).

Влада Аустралије је до сада оштро критиковала оснивача вебсајта Викиликс, Џулијана Асанжа а премијер земље, Џулија Гилард, га је оптужила да је поступио "веома неодговорно", зато што је објавио 250 хиљада америчких поверљивих докумената.

Међутим, сада је Кевин Рад, бивши премијер, а сада шеф аустралијске дипломатије, стао у одбрану свог сународника - и мада је признао да и Асанж сноси део одговорности, уверен је да су главни кривци за неовлашћено објављивање поверљивих информација - Американци.

"Ја се доследно држим става да у читавој овој причи суштинску одговорност за неовлашћено објављивање материјала сноси америчко особље", каже Кевин Рад.

Аустралијски шеф дипломатије је истакао да су по закону одговорни они који су првобитно омогућили да докумети "процуре" из америчког система безбедности поверљивих информација - и довео је у питање примереност америчког система обезбеђивања поверљивих података.

"PayPal" добио писмо од америчке владе

После вести да су рачуни Викиликса блокирани - прво у Швајцарској, затим код компанија "Виза" и "PayPal" - у среду се новинарима у Паризу обратио високи званичник компаније за уплате преко интернета " PayPal"-а Осама Бедије.

Том приликом је рекао да је његова фирма прекинула да послује са Викиликсом пошто је добила писмо од америчке владе. Додао је да им је Стејт департмент рекао да је компанија Викиликс умешана у илегалне активности.

После овог саопштења Бедијеа, присутни у сали су га извиждали.

Истовремено, хакери су покренули "сајбер" (компјутерске) нападе на организације које су престале да послују са Викиликсом протеклих дана и тако прекинуле уплату донација овом вебсајту.

Међу њима су и вебсајтови кредитне компаније "Mastercard" и швајцарске банке која је затворила рачун оснивача Викиликса, Џулијана Асанжа.

Почео правосудни поступак

Оснивач вебсајта Викиликс Џулијан Асанж налази се у притвору у Лондону од уторка поподне, пошто је Општински суд у Вестминстеру одбио да га пусти на слободу уз кауцију.

Асанж је истог дана, пре подне, добровољно дошао у једну полицијску станицу у британској престоници, где је потом ухапшен на основу потернице Интерпола.

Објашњено је да га шведске власти сумњиче за незакониту принуду, сексуално напаствовање и силовање - а наводна кривична дела су извршена у августу ове године.

"Завера" или сексуални деликт?

Џулијан Асанж од почетка овог случаја одлучно одбацује ове оптужбе и уверен је да је процес у Шведској покренут под политичким притиском влада којима се не свиђа оно што ради вебсајт Викиликс.

Очекује се да ће британска полиција, у притвору, саслушати Асанжа у вези са наводима шведских тужилаца - и да ће одлука британских власти о даљем поступку против њега бити донесена после прописане процедуре, што може да потраје више недеља.

Адвокати две Швеђанке, које су пријавиле да их је Асанж напаствовао и силовао, рекао је у среду да оне нису умешане "ни у какву политички мотивисану заверу" против Асанжа.

Адокат Клаес Боргстром је рекао и оптужбе против Џулијана Асанжа немају никакве везе са вебсајтом Викиликс или са ЦИА-ом (америчком обавештајном службом).

Свим средствима против изручења

Асанжови адвокати најавили су да ће се свим правним средствима борити против изручења Шведској, која би га могла, страхује се, изручити САД.

Оснивач Викиликса ни на који начин није реаговао на одлуку судије да одбије његов захтев за пуштање на слободу уз кауцију. Његови адвокати тврде да је случај политички мотивисан, а неколико британских јавних личности, медју њима познати новинар Џон Пилџер и режисер Кен Лоуч, понудили су новац за кауцију.

Викиликс и даље ради

Хапшење Џулијена Асанжа није зауставило објављивање америчких дипломатских депеша.

Најновије се тичу либијске реакције на евентуалну смрт у затвору Абделбасета Алија ал Маграхија, који је у Шкотској служио казну доживотне робије због подметања бомбе у амерички путнички авион, који је експлодирао над Локербијем.

Британски амбасадор у Триполију је једном америчком дипломати у том граду рекао да очекује жестоку либијску реакцију и да су направљени планови за случај масовних демонстрација испред амбасаде, као и за евакуацију особља. Ал Маграхи је прошле године из здравствених разлога ослобођен.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер