Početna strana > Hronika > Australija: SAD odgovorne za objavljivanje depeša, a ne Asanž
Hronika

Australija: SAD odgovorne za objavljivanje depeša, a ne Asanž

PDF Štampa El. pošta
sreda, 08. decembar 2010.

Ministar inostranih poslova Australije, Kevin Rad, rekao je u sredu da SAD treba da budu odgovorne za neovlašćeno objavljivanje više desetina hiljada američkih diplomatskih depeša, a ne osnivač vebsajta Vikiliks DŽulijan Asanž (koji je državljanin Australije).

Vlada Australije je do sada oštro kritikovala osnivača vebsajta Vikiliks, DŽulijana Asanža a premijer zemlje, DŽulija Gilard, ga je optužila da je postupio "veoma neodgovorno", zato što je objavio 250 hiljada američkih poverljivih dokumenata.

Međutim, sada je Kevin Rad, bivši premijer, a sada šef australijske diplomatije, stao u odbranu svog sunarodnika - i mada je priznao da i Asanž snosi deo odgovornosti, uveren je da su glavni krivci za neovlašćeno objavljivanje poverljivih informacija - Amerikanci.

"Ja se dosledno držim stava da u čitavoj ovoj priči suštinsku odgovornost za neovlašćeno objavljivanje materijala snosi američko osoblje", kaže Kevin Rad.

Australijski šef diplomatije je istakao da su po zakonu odgovorni oni koji su prvobitno omogućili da dokumeti "procure" iz američkog sistema bezbednosti poverljivih informacija - i doveo je u pitanje primerenost američkog sistema obezbeđivanja poverljivih podataka.

"PayPal" dobio pismo od američke vlade

Posle vesti da su računi Vikiliksa blokirani - prvo u Švajcarskoj, zatim kod kompanija "Viza" i "PayPal" - u sredu se novinarima u Parizu obratio visoki zvaničnik kompanije za uplate preko interneta " PayPal"-a Osama Bedije.

Tom prilikom je rekao da je njegova firma prekinula da posluje sa Vikiliksom pošto je dobila pismo od američke vlade. Dodao je da im je Stejt department rekao da je kompanija Vikiliks umešana u ilegalne aktivnosti.

Posle ovog saopštenja Bedijea, prisutni u sali su ga izviždali.

Istovremeno, hakeri su pokrenuli "sajber" (kompjuterske) napade na organizacije koje su prestale da posluju sa Vikiliksom proteklih dana i tako prekinule uplatu donacija ovom vebsajtu.

Među njima su i vebsajtovi kreditne kompanije "Mastercard" i švajcarske banke koja je zatvorila račun osnivača Vikiliksa, DŽulijana Asanža.

Počeo pravosudni postupak

Osnivač vebsajta Vikiliks DŽulijan Asanž nalazi se u pritvoru u Londonu od utorka popodne, pošto je Opštinski sud u Vestminsteru odbio da ga pusti na slobodu uz kauciju.

Asanž je istog dana, pre podne, dobrovoljno došao u jednu policijsku stanicu u britanskoj prestonici, gde je potom uhapšen na osnovu poternice Interpola.

Objašnjeno je da ga švedske vlasti sumnjiče za nezakonitu prinudu, seksualno napastvovanje i silovanje - a navodna krivična dela su izvršena u avgustu ove godine.

"Zavera" ili seksualni delikt?

DŽulijan Asanž od početka ovog slučaja odlučno odbacuje ove optužbe i uveren je da je proces u Švedskoj pokrenut pod političkim pritiskom vlada kojima se ne sviđa ono što radi vebsajt Vikiliks.

Očekuje se da će britanska policija, u pritvoru, saslušati Asanža u vezi sa navodima švedskih tužilaca - i da će odluka britanskih vlasti o daljem postupku protiv njega biti donesena posle propisane procedure, što može da potraje više nedelja.

Advokati dve Šveđanke, koje su prijavile da ih je Asanž napastvovao i silovao, rekao je u sredu da one nisu umešane "ni u kakvu politički motivisanu zaveru" protiv Asanža.

Adokat Klaes Borgstrom je rekao i optužbe protiv DŽulijana Asanža nemaju nikakve veze sa vebsajtom Vikiliks ili sa CIA-om (američkom obaveštajnom službom).

Svim sredstvima protiv izručenja

Asanžovi advokati najavili su da će se svim pravnim sredstvima boriti protiv izručenja Švedskoj, koja bi ga mogla, strahuje se, izručiti SAD.

Osnivač Vikiliksa ni na koji način nije reagovao na odluku sudije da odbije njegov zahtev za puštanje na slobodu uz kauciju. Njegovi advokati tvrde da je slučaj politički motivisan, a nekoliko britanskih javnih ličnosti, medju njima poznati novinar DŽon Pildžer i režiser Ken Louč, ponudili su novac za kauciju.

Vikiliks i dalje radi

Hapšenje DŽulijena Asanža nije zaustavilo objavljivanje američkih diplomatskih depeša.

Najnovije se tiču libijske reakcije na eventualnu smrt u zatvoru Abdelbaseta Alija al Magrahija, koji je u Škotskoj služio kaznu doživotne robije zbog podmetanja bombe u američki putnički avion, koji je eksplodirao nad Lokerbijem.

Britanski ambasador u Tripoliju je jednom američkom diplomati u tom gradu rekao da očekuje žestoku libijsku reakciju i da su napravljeni planovi za slučaj masovnih demonstracija ispred ambasade, kao i za evakuaciju osoblja. Al Magrahi je prošle godine iz zdravstvenih razloga oslobođen.

(BBC)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li mislite da će u 2025. godini biti održani vanredni parlamentarni izbori?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner