петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреа Орицио: Измене српског Устава треба да обухватају националну правну традицију и културу, али и међународне стандарде
Хроника

Андреа Орицио: Измене српског Устава треба да обухватају националну правну традицију и културу, али и међународне стандарде

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. новембар 2016.

 БЕОГРАД - Измене Устава у правцу независности правосуђа су неопходне, јер је акт из 2006. изазвао читав низ контраверзи и примедби и од домаће стручне јавности и од Венецијанске комисије, сматрају учесници данашње конференције "У сусрет изменама Устава: уставни положај судства".

Председник Врховног касационог суда Драгомир Милојевић је указао да пре свега треба променити одредбе у вези са избором судија, јавних тужилаца, заменика јавних тужилаца, чланова Високог савета судства и Државног већа тужилаца.

"Сматра се да уколико те две ствари решимо да ћемо направити известан помак на независности правосуђа", рекао је Милојевић на конференцији коју је организовао ВКС у сарадњи са Мисијом ОЕБС-а и Канцеларијом Савета Европе.

Поред тога, измене везане за састав ВСС и ДВТ иду у правцу да се из чланства тих органа искључе представници законодавне и извршне власти, рекао је Милојевић који је био и председник радне групе за припрему предлога измена Устава из области правосуђа.

Такође, како је навео, једна од идеја и алтернатива везаних ВСС и ДВТ, јесте да се из њиховог чланства искључи представник адвокатуре, а да на његово место буде биран угледни представник правне струке.

Поред тога, радна група сматра да избор председника судова не треба више препуштати Народној скупштини, већ да то треба да ради ВСС, док је алтернатива и да се укине први избор судија на три године.

"Сматрамо да је тај вид 'пробног рада судија' у неку руку утицај на судство", навео је Милојевић.

Он је напоменуо да су измене Устава планиране Акционим планом за спровођење Националне стратегије за реформу правосуђа од 2013. до 2018, за трећи квартал 2017. године.

Милојевић је истакао да је крајњи циљ да ВСС у складу са стратешким циљевима постане кључна институција судства са пуним капацитетом, овлашћењем и прецизно дефинисаним системом транспарентности и одговорности.

"Међутим, не чекајући измене Устава, и у правосуђу и у судству и даље мора да се ради на јачању ефикасности", нагласио је председник ВСС.

Правосудна академија да буде једини улаз у правосудну професију

Што се тиче Правосудне академије, Милојевић сматра да дугорочно гледано она треба да буде једини улаз у правосудну професију.

Указујући да је Уставни суд пре две године укинуо законске одредбе везане за избор полазника ПА на правосудне функције, Милијевић је навео да је с обзиром на преко 1.500 стручних сарадника садашње решење прелазно.

"Не можемо нагло рећи да је ПА обавезан улаз за правосуђе, мора протећи одређени период да и ови стручни сарадници уђу у систем правосуђа. Али дурогочно гледано ПА треба да буде једини улаз у правосудну професију", закључио је Милојевић.

Став судства и ВКС о измени Устава биће заснован на анализи Венецијанске комисије

Помоћник министра Чедомир Бацковић рекао је да Министарство правде има кључну позицију у припреми уставних промена.

Он је указао да ће Министарство правде дати доминантан значај ставовима ВКС у ком правцу треба да иду измене Устава, али и да ће чути шта о њима мисли и цивилно друштво и демократски изабрани представници грађана.

"Сигурни смо да ће став судства и ВКС бити заснован на темељној, стручној и свеобухватној анализи ставова Венецијанске комисије", навео је Бацковић.

Притисци колега, бизнисмена и рођака на судије

Бацковић је рекао да је анализа покушаја непримерних утицаја на судије у доношењу одлука показала да су у седам одсто случајева притисак вршили представници извршне власти, а у 93 одсто ситуација њихове колеге - судије, адвокати, рођаци и остали.

Извршна власт у Србији имала је седам одсто покушаја непримереног утицаја на судије приликом доношења одлука, док су у 93 одсто утицаја они долазили од њихових колега судија, адвоката, рођака, пријатеља, "шурњаја", бизнисмена, рекао је Бацковић новинарима током конференције о изменама Устава.

Бацковић је додао да су то подаци Функционалне анализе правосуђа у Србији, Светске банке, на основу разговора са судијама.

Помоћник министра је то саопштио упитан да ли се може очекивати да се изменама Устава у циљу повећања судске независности у потпуности отклони утицај извршне и законодавне власти на правосуђе.

"У сваком случају, Министарство правде се залаже за независно судство као једну од гаранција непристрасности судства", навео је Бацковић.

У стратешким документима о реформи правосуђа предвиђене су активности које искључују могућности непримерених утицаја на судске одлуке различитих чинилаца, али не и извршне власти, додао је он.

"Неопходно је искључити могућност политизације одлука, а са друге стране, као баланс томе, Уставом и законом потребно је предвидети конкретну спроводљиву одговорност за доношење одлука, како појединих судија, тако и судства у целини", рекао је Бацковић.

Измене Устава неопходне

На скупу ''У сусрет изменама Устава: Уставни положај судства'' оцењено је да су измене Устава у правцу независности правосуђа неопходне, јер је тај највиши правни акт из 2006. године изазвао читав низ контроверзи и примедби од самог почетка, не само међу домаћим стручњацима, већ и Венецијанске комисије Савета Европе.

Конференција је окупила више од 200 судија и стручњака и прва је у низу скупова представника Министарства правде и Врховног касационог суда како би се кроз измене Устава дошло до најбољег решења за јачање независности судства.

Подршку реформском процесу дао је и шеф Канцеларије Савета Европе у Србији Тим Картрајт.

Конференцији у Палати Србија присуствовали су сви председници судова у Србији, правници, професори факултета, судије Уставног суда, међународних организација и невладиних организација.

ОЕБС: Измене српског Устава треба да обухватају националну правну традицију и културу, али и међународне стандарде

Представник Мисије ОЕБС-а у Србији Андреа Орицио рекао је да измене српског Устава треба да обухватају пре свега националну правну традицију и културу, али и међународне стандарде.

"ОЕБС је ту да понуди додату вредност како би реформе биле добре и савремене. Ми нисмо ту да решавамо сукобе, већ да сви заједно радимо на најбољим решењима", поручио је Орицио.

Он је нагласио да један од главних циљева промена Устава треба да буде да се отклони сваки могући утицај власти на правосуђе, указујући да је независност судства кључан за гарантовање права на правичност.

(Танјуг-РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер