Početna strana > Hronika > Andrea Oricio: Izmene srpskog Ustava treba da obuhvataju nacionalnu pravnu tradiciju i kulturu, ali i međunarodne standarde
Hronika

Andrea Oricio: Izmene srpskog Ustava treba da obuhvataju nacionalnu pravnu tradiciju i kulturu, ali i međunarodne standarde

PDF Štampa El. pošta
utorak, 29. novembar 2016.

 BEOGRAD - Izmene Ustava u pravcu nezavisnosti pravosuđa su neophodne, jer je akt iz 2006. izazvao čitav niz kontraverzi i primedbi i od domaće stručne javnosti i od Venecijanske komisije, smatraju učesnici današnje konferencije "U susret izmenama Ustava: ustavni položaj sudstva".

Predsednik Vrhovnog kasacionog suda Dragomir Milojević je ukazao da pre svega treba promeniti odredbe u vezi sa izborom sudija, javnih tužilaca, zamenika javnih tužilaca, članova Visokog saveta sudstva i Državnog veća tužilaca.

"Smatra se da ukoliko te dve stvari rešimo da ćemo napraviti izvestan pomak na nezavisnosti pravosuđa", rekao je Milojević na konferenciji koju je organizovao VKS u saradnji sa Misijom OEBS-a i Kancelarijom Saveta Evrope.

Pored toga, izmene vezane za sastav VSS i DVT idu u pravcu da se iz članstva tih organa isključe predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, rekao je Milojević koji je bio i predsednik radne grupe za pripremu predloga izmena Ustava iz oblasti pravosuđa.

Takođe, kako je naveo, jedna od ideja i alternativa vezanih VSS i DVT, jeste da se iz njihovog članstva isključi predstavnik advokature, a da na njegovo mesto bude biran ugledni predstavnik pravne struke.

Pored toga, radna grupa smatra da izbor predsednika sudova ne treba više prepuštati Narodnoj skupštini, već da to treba da radi VSS, dok je alternativa i da se ukine prvi izbor sudija na tri godine.

"Smatramo da je taj vid 'probnog rada sudija' u neku ruku uticaj na sudstvo", naveo je Milojević.

On je napomenuo da su izmene Ustava planirane Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije za reformu pravosuđa od 2013. do 2018, za treći kvartal 2017. godine.

Milojević je istakao da je krajnji cilj da VSS u skladu sa strateškim ciljevima postane ključna institucija sudstva sa punim kapacitetom, ovlašćenjem i precizno definisanim sistemom transparentnosti i odgovornosti.

"Međutim, ne čekajući izmene Ustava, i u pravosuđu i u sudstvu i dalje mora da se radi na jačanju efikasnosti", naglasio je predsednik VSS.

Pravosudna akademija da bude jedini ulaz u pravosudnu profesiju

Što se tiče Pravosudne akademije, Milojević smatra da dugoročno gledano ona treba da bude jedini ulaz u pravosudnu profesiju.

Ukazujući da je Ustavni sud pre dve godine ukinuo zakonske odredbe vezane za izbor polaznika PA na pravosudne funkcije, Milijević je naveo da je s obzirom na preko 1.500 stručnih saradnika sadašnje rešenje prelazno.

"Ne možemo naglo reći da je PA obavezan ulaz za pravosuđe, mora proteći određeni period da i ovi stručni saradnici uđu u sistem pravosuđa. Ali durogočno gledano PA treba da bude jedini ulaz u pravosudnu profesiju", zaključio je Milojević.

Stav sudstva i VKS o izmeni Ustava biće zasnovan na analizi Venecijanske komisije

Pomoćnik ministra Čedomir Backović rekao je da Ministarstvo pravde ima ključnu poziciju u pripremi ustavnih promena.

On je ukazao da će Ministarstvo pravde dati dominantan značaj stavovima VKS u kom pravcu treba da idu izmene Ustava, ali i da će čuti šta o njima misli i civilno društvo i demokratski izabrani predstavnici građana.

"Sigurni smo da će stav sudstva i VKS biti zasnovan na temeljnoj, stručnoj i sveobuhvatnoj analizi stavova Venecijanske komisije", naveo je Backović.

Pritisci kolega, biznismena i rođaka na sudije

Backović je rekao da je analiza pokušaja neprimernih uticaja na sudije u donošenju odluka pokazala da su u sedam odsto slučajeva pritisak vršili predstavnici izvršne vlasti, a u 93 odsto situacija njihove kolege - sudije, advokati, rođaci i ostali.

Izvršna vlast u Srbiji imala je sedam odsto pokušaja neprimerenog uticaja na sudije prilikom donošenja odluka, dok su u 93 odsto uticaja oni dolazili od njihovih kolega sudija, advokata, rođaka, prijatelja, "šurnjaja", biznismena, rekao je Backović novinarima tokom konferencije o izmenama Ustava.

Backović je dodao da su to podaci Funkcionalne analize pravosuđa u Srbiji, Svetske banke, na osnovu razgovora sa sudijama.

Pomoćnik ministra je to saopštio upitan da li se može očekivati da se izmenama Ustava u cilju povećanja sudske nezavisnosti u potpunosti otkloni uticaj izvršne i zakonodavne vlasti na pravosuđe.

"U svakom slučaju, Ministarstvo pravde se zalaže za nezavisno sudstvo kao jednu od garancija nepristrasnosti sudstva", naveo je Backović.

U strateškim dokumentima o reformi pravosuđa predviđene su aktivnosti koje isključuju mogućnosti neprimerenih uticaja na sudske odluke različitih činilaca, ali ne i izvršne vlasti, dodao je on.

"Neophodno je isključiti mogućnost politizacije odluka, a sa druge strane, kao balans tome, Ustavom i zakonom potrebno je predvideti konkretnu sprovodljivu odgovornost za donošenje odluka, kako pojedinih sudija, tako i sudstva u celini", rekao je Backović.

Izmene Ustava neophodne

Na skupu ''U susret izmenama Ustava: Ustavni položaj sudstva'' ocenjeno je da su izmene Ustava u pravcu nezavisnosti pravosuđa neophodne, jer je taj najviši pravni akt iz 2006. godine izazvao čitav niz kontroverzi i primedbi od samog početka, ne samo među domaćim stručnjacima, već i Venecijanske komisije Saveta Evrope.

Konferencija je okupila više od 200 sudija i stručnjaka i prva je u nizu skupova predstavnika Ministarstva pravde i Vrhovnog kasacionog suda kako bi se kroz izmene Ustava došlo do najboljeg rešenja za jačanje nezavisnosti sudstva.

Podršku reformskom procesu dao je i šef Kancelarije Saveta Evrope u Srbiji Tim Kartrajt.

Konferenciji u Palati Srbija prisustvovali su svi predsednici sudova u Srbiji, pravnici, profesori fakulteta, sudije Ustavnog suda, međunarodnih organizacija i nevladinih organizacija.

OEBS: Izmene srpskog Ustava treba da obuhvataju nacionalnu pravnu tradiciju i kulturu, ali i međunarodne standarde

Predstavnik Misije OEBS-a u Srbiji Andrea Oricio rekao je da izmene srpskog Ustava treba da obuhvataju pre svega nacionalnu pravnu tradiciju i kulturu, ali i međunarodne standarde.

"OEBS je tu da ponudi dodatu vrednost kako bi reforme bile dobre i savremene. Mi nismo tu da rešavamo sukobe, već da svi zajedno radimo na najboljim rešenjima", poručio je Oricio.

On je naglasio da jedan od glavnih ciljeva promena Ustava treba da bude da se otkloni svaki mogući uticaj vlasti na pravosuđe, ukazujući da je nezavisnost sudstva ključan za garantovanje prava na pravičnost.

(Tanjug-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner