петак, 03. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андерс Фог Расмусен: Одржати претњу војном акцијом у Сирији
Хроника

Андерс Фог Расмусен: Одржати претњу војном акцијом у Сирији

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. септембар 2013.

У разговору са новинаром Гласа Америке, генерални секретар НАТО-а изјавио је да би САД требало да задрже претњу употребе силе у циљу лишавања Сирије хемијског оружја.

У јеку ескалације рата у Сирији, претња ваздушним нападима САД приволела је председника Башара ал Асада да прихвати споразум о стављању сиријског хемијског оружја под међународну контролу. Притисак треба да се одржи управо зато, сматра генерални секретар НАТО-а Андерс Фог Расмусен.

“Та стварна претња предузимања војне акције омогућила је политички процес који је довео да америчко-руског споразума. То је такође главни разлог да војна опција буде задржана, пошто ће тиме моћи да се одржи постигнути замах политичког процеса”, истиче Расмусен.

Поводом отварања заседања Генералне скупштине УН-а, Расмусен је у разговор за Глас Америке апеловао на Савет безбедности да предузме мере за договорено уклањање хиљаду тона сиријског хемијског оружја до средине идуће године.

“Позивам Савет безбедности да усвоји чврсту и обавезујућу резолуцију која би пружила брзу, безбедну и транспарентну елиминацију укупног хемијског оружја у Сирији.”

Расмусен се такође осврнуо на могућност преливања сиријске кризе на Турску, једну од најважнијих чланица Северноатлантског одбрамбеног савеза.

“Заиста постоји опасност да се сукоб у Сирији прошири на Турску. НАТО је снабдео Турску са ракетама ‘Патриот’ како би могли да се заштите територија И народ Турске.”

Међутим, Расмусен додаје да не види никакву улогу за НАТО у решавању сиријске кризе, али очекује да ће појединачне чланице НАТО-а понудити своје војне капацитете за стављање сиријског хемијског оружја под међународну контролу.

Генерални секретар је коментарисао и последњи задатак НАТО мисије пре него што се буде повукла из Авганистана крајем 2014.

“Уверен сам да ће председнички избори у Авганистану моћи да се одрже у веома безбедним условима. Томе ће допринети Ајсаф (ИСАФ), мада ће главну улогу преузети авганистанске снаге безбедности, које су прошле нашу обуку.”

Према оцени шефа НАТО-а, припадници авганистанске војске и полиције, који сада броје 300.000, све чешће предузимају важне акције - указујући тиме да су спремни да преузму одговорност за безбедност своје земље.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер