петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: Предлог ЕУ је привремени споразум, САД чврсто стоје иза њега са ставом да очекујемо коначни споразум који ће на крају бити усредсређен на узајамно признање
Хроника

Амбасадор САД у Приштини Џефри Ховенијер: Предлог ЕУ је привремени споразум, САД чврсто стоје иза њега са ставом да очекујемо коначни споразум који ће на крају бити усредсређен на узајамно признање

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. март 2023.

 Амбасадор Сједињених Америчких Држава на Косову Џефри Ховенијер изјавио је да предлог Европске уније за „нормализацију односа Косова и Србије“ – доноси реалне, практичне, политичке и економске користи.

Ховенијер је подсетио да су стране прихватиле овај предлог, те додао да ц́е се о његовој примени разговарати током викенда, преноси КоССев.

Косовски премијер Аљбин Курти и председник Србије Александар Вучић ће се 18. марта састати у Охриду, а сад се очекује да се двојица лидера усагласе око израде мапе пута за имплементацију европског предлога.

„Морам да будем јасан, САД верују да у овом тренутку нема бољег договора. Ово је важан корак напред“, рекао је данас Ховенијер на састанку са новинарима у Приштини.

Ховенијер је рекао да сада фокус треба да буде на „успешној и ефективној имплементацији“ предлога за нормализацију односа.

Поручио је и да ће САД уложити напре да помогну Косову око пријема у Партнерству за мир, уколико званична Приштина пружи конструктиван допринос за нормализацију односа.

На питање да ли су САД промениле став око правно обавезујуц́ег споразума уз „узајамно признање“, Ховенијер је рекао да није дошло до промене става већ „препознавања реалности“.

„Став САД је јасан, био је и биц́е и не видимо да се мења. Али морамо да се суочимо са тренутком у коме се налазимо и мислим да је то реалност, или разноликост фактора, да у великој мери због одлуке коју доноси руководство у Србији није велика вероватноц́а постизања узајамног признања у овом тренутку и потреба за новим статусом кво, репозиционирање косовско-српских односа који доприноси вец́ој регионалној стабилности и омогуц́ава Косову да се крец́е напред“, поручио је.

Он је истакао да је предлог ЕУ привремени споразум и да САД чврсто стоје иза њега са ставом да „очекујемо коначни споразум који ће на крају бити усредсређен на узајамно признање“.

Ховењер оцењује да је сада изванредан тренутак који је окупио немачког канцелара Олафа Шолца, француског председника Еменуела Макрона и италијанску премијерку Ђорђу Мелони, те указао на писма америчког председника и државног секретара Џозефа Бајдена и Ентонија Блинкена и ангажовање руководства Велике Британије око европског предлога.

„Све земље које су стајале и стоје уз Косово, верују да је ово веома добра ствар и улажу изузетне напоре како би видели напредак и успешно окончање преговора”, сматра амерички амбасадор.

На питање да ли има простора да се поново преговара око формирања Заједнице општина са српском већином према условима које је поставио косовски премијер, Ховенијер је рекао да је „тешко поново преговарати о нечему што још није било део преговарања“.

„Постоји много простора за то како би она могла да изгледа. Желим да поновим оно што су САД доследно говориле – разумемо неке забринутости које су изнете… Не верујемо да је примерено да Косово пристане на све што је у супротности са Уставом Косова. Не верујемо да је прикладно да Косово успостави нешто што није у складу са одлуком Уставног суда из 2015. године. То су неке смернице. Али унутар тога постоји добар простор за оно шта би она (Заједница) била“, рекао је Ховенијер.

„Шта год да произилази из овог процеса биц́е потребна нека врста Заједнице која ће бити састављена од општина у којима Срби чине већину“, поручио је амбасадор САД.

Говорец́и о предстојец́им разговорима у Охриду око формирања ЗСО, Ховенијер је рекао да не верује да ц́е се тог дана усагласити комплетан облик или њена функција, те навео како је важно начинити корак ка напретку.

Верује да би евентуални споразум у Охриду могао да доведе до учешц́а Срба на изборима за градоначелнике у општинама на северу, који су заказани за 23. април.

Српска листа је раније саопштила да неће учествовати на овим изборима јер нису испуњени захтеви због којих су напустили косовске институције.

Заједно са њима су новембра прошле године оставке поднели и запослени у полицији, правосуђу и локаној администрацији а један од услова за повратак је било формирање Заједнице општина са српском већином.

(КоССев)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер