уторак, 30. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић са представницима НВО: Желимо да унапредимо сарадњу са представницима невладиног сектора
Хроника

Александар Вучић са представницима НВО: Желимо да унапредимо сарадњу са представницима невладиног сектора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 14. мај 2015.

Београд -- Председник Владе Србије Александар Вучић је у разговору с представницима невладиног сектора истакао да је дијалог предуслов демократски уређеног друштва.

Премијер је разговарао са члановима Европског покрета у Србији, Београдског фонда за политичку изузетност, Центра за евроатлантске студије, Центра за истраживање, транспарентност и одговорност, Београдске отворене школе и Београдског центра за безбедносну политику, а на његову иницијативу за крај јуна је договорен наредни састанак.

Како је саопштила владина Канцеларија за сарадњу с медијима, тема овог сусрета биле су европске интеграције и учешће представника цивилног друштва у процесу евроинтеграција, као и ситуација у региону и геополитички положај Србије.

Премијер Вучић је, како се наводи, истакао да је влада спремна на отворене разговоре, предлоге и критике представника цивилног друштва.

Он је нагласио да влада жели да помогне невладином сектору да унапреди сарадњу са представницима државних институција.

Соња Лихт, председница Београдског фонда за политичку изузетност, поздравила је иницијативу владе да сарађује са цивилним друштвом и нагласила значај континуиране сарадње како би Србија била модерна европска држава.

У складу с тим, Лихт је предложила организовање јавних дебата на све друштвено важне теме.

Директорка Центра за евроатлантске студије Јелена Милић истакла је да је неопходно разговарати о безбедносној ситуацији у Србији и мањкавостима у раду институција и нагласила да би што скорије отварање поглавља Србији било права награда за све проевропски оријентисане грађане Србије.

Маја Бобић, генерална секретарка Европског покрета у Србији, изјавила је да је улога представника цивилног друштва у процесу евроинтеграција веома важна, с обзиром на то да путем јавне дипломатије могу да лобирају за што скорије отварање поглавља. Хоћемо да будемо квалитетна чланица Европске уније. То је прилагођавање целог друштва уређеном систему, додала је Бобић.

Директорка Београдске отворене школе Весна Ђукић истакла је неопходност едукације појединаца у државним институцијама и јавној управи и локалној самоуправи како би у преговарачким тимовима били стручни људи.

Она је нагласила да је потребно обезбедити транспарентност преговора да би грађани Србије боље разумели ЕУ интеграције.

Предраг Петровић, представник Београдског центра за безбедносну политику, указао је на значај реформе сектора безбедности и додао да са том праксом треба наставити.

Београд -- Србија треба да буде мост између Русије и ЕУ, а одлазак Ангеле Меркел код Владимира Путина дан после Дана победе је доказ да су такви мостови неопходни.

То је у емисији Кажипрст на ТВ Б92 рекла председница Београдског фонда за политичку изузетност Соња Лихт.

Она је цитирала речи једног немачког функционера: "Ако Србија жели да буде мост, онда стварно треба да се понаша као мост".

Лихтова је данас присуствовала састанку невладиног сектора и премијера Србије Александра Вучића на ком се разговарало о многим изазовима који су пред нама.

"Разговарали смо о ЕУ интеграцијама, како их учинити бољим и ширим, како да их грађани боље разумеју и како да се људи упознају са свим процесима које подразумевају евроинтеграције. Разговарало се и о проблемима у региону и безбедносним изазовима, али и о реформама и приближавању спољне политике ЕУ", казала је Лихтова и додала да се разни изазови умножавају у нашем региону и потребно је да се око многих ствари цео регион ангажује.

Позивом премијера није изненађена, али признаје да га је очекивала много раније.

"Није ме изненадио позив премијера Вучића, нисам га очекивала у овом тренутку. очекивала сам раније да се отвори дебата са свима онима који могу да помогну Србији. Премијер је очигледно одлучио да обави озбиљне консултације са представницима цивилног друштва. Оно што ме уверило да има на уму озбиљне разговоре је то што већ планира следеће разговоре", каже Лихтова и додаје да је потребно време да се цивилно друштво и власт усагласе.

Она сматра да је неопходно отворити широки дијалог у нашем друштву о будућности Србије и о томе како да ојачамо европску перспективу.

"Мислим да би тако могло да дође до приближавања премијера и оних који га критикују", закључила је Соња Лихт.

(Танјуг-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер