Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić sa predstavnicima NVO: Želimo da unapredimo saradnju sa predstavnicima nevladinog sektora
Hronika

Aleksandar Vučić sa predstavnicima NVO: Želimo da unapredimo saradnju sa predstavnicima nevladinog sektora

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 14. maj 2015.

Beograd -- Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je u razgovoru s predstavnicima nevladinog sektora istakao da je dijalog preduslov demokratski uređenog društva.

Premijer je razgovarao sa članovima Evropskog pokreta u Srbiji, Beogradskog fonda za političku izuzetnost, Centra za evroatlantske studije, Centra za istraživanje, transparentnost i odgovornost, Beogradske otvorene škole i Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, a na njegovu inicijativu za kraj juna je dogovoren naredni sastanak.

Kako je saopštila vladina Kancelarija za saradnju s medijima, tema ovog susreta bile su evropske integracije i učešće predstavnika civilnog društva u procesu evrointegracija, kao i situacija u regionu i geopolitički položaj Srbije.

Premijer Vučić je, kako se navodi, istakao da je vlada spremna na otvorene razgovore, predloge i kritike predstavnika civilnog društva.

On je naglasio da vlada želi da pomogne nevladinom sektoru da unapredi saradnju sa predstavnicima državnih institucija.

Sonja Liht, predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost, pozdravila je inicijativu vlade da sarađuje sa civilnim društvom i naglasila značaj kontinuirane saradnje kako bi Srbija bila moderna evropska država.

U skladu s tim, Liht je predložila organizovanje javnih debata na sve društveno važne teme.

Direktorka Centra za evroatlantske studije Jelena Milić istakla je da je neophodno razgovarati o bezbednosnoj situaciji u Srbiji i manjkavostima u radu institucija i naglasila da bi što skorije otvaranje poglavlja Srbiji bilo prava nagrada za sve proevropski orijentisane građane Srbije.

Maja Bobić, generalna sekretarka Evropskog pokreta u Srbiji, izjavila je da je uloga predstavnika civilnog društva u procesu evrointegracija veoma važna, s obzirom na to da putem javne diplomatije mogu da lobiraju za što skorije otvaranje poglavlja. Hoćemo da budemo kvalitetna članica Evropske unije. To je prilagođavanje celog društva uređenom sistemu, dodala je Bobić.

Direktorka Beogradske otvorene škole Vesna Đukić istakla je neophodnost edukacije pojedinaca u državnim institucijama i javnoj upravi i lokalnoj samoupravi kako bi u pregovaračkim timovima bili stručni ljudi.

Ona je naglasila da je potrebno obezbediti transparentnost pregovora da bi građani Srbije bolje razumeli EU integracije.

Predrag Petrović, predstavnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku, ukazao je na značaj reforme sektora bezbednosti i dodao da sa tom praksom treba nastaviti.

Beograd -- Srbija treba da bude most između Rusije i EU, a odlazak Angele Merkel kod Vladimira Putina dan posle Dana pobede je dokaz da su takvi mostovi neophodni.

To je u emisiji Kažiprst na TV B92 rekla predsednica Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht.

Ona je citirala reči jednog nemačkog funkcionera: "Ako Srbija želi da bude most, onda stvarno treba da se ponaša kao most".

Lihtova je danas prisustvovala sastanku nevladinog sektora i premijera Srbije Aleksandra Vučića na kom se razgovaralo o mnogim izazovima koji su pred nama.

"Razgovarali smo o EU integracijama, kako ih učiniti boljim i širim, kako da ih građani bolje razumeju i kako da se ljudi upoznaju sa svim procesima koje podrazumevaju evrointegracije. Razgovaralo se i o problemima u regionu i bezbednosnim izazovima, ali i o reformama i približavanju spoljne politike EU", kazala je Lihtova i dodala da se razni izazovi umnožavaju u našem regionu i potrebno je da se oko mnogih stvari ceo region angažuje.

Pozivom premijera nije iznenađena, ali priznaje da ga je očekivala mnogo ranije.

"Nije me iznenadio poziv premijera Vučića, nisam ga očekivala u ovom trenutku. očekivala sam ranije da se otvori debata sa svima onima koji mogu da pomognu Srbiji. Premijer je očigledno odlučio da obavi ozbiljne konsultacije sa predstavnicima civilnog društva. Ono što me uverilo da ima na umu ozbiljne razgovore je to što već planira sledeće razgovore", kaže Lihtova i dodaje da je potrebno vreme da se civilno društvo i vlast usaglase.

Ona smatra da je neophodno otvoriti široki dijalog u našem društvu o budućnosti Srbije i o tome kako da ojačamo evropsku perspektivu.

"Mislim da bi tako moglo da dođe do približavanja premijera i onih koji ga kritikuju", zaključila je Sonja Liht.

(Tanjug-B92)