петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Вучић: Могао бих да показујем мишиће и изговорим ружну реч због НАТО бомбардовања, али да ли ће да дође више инвеститора због тога
Хроника

Александар Вучић: Могао бих да показујем мишиће и изговорим ружну реч због НАТО бомбардовања, али да ли ће да дође више инвеститора због тога

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 12. фебруар 2016.

Премијер Србије Александар Вучић састао се данас са америчким сенатором Џоном Мекејном, познатим по екстремној русофобији и изјавама из 1999. да "треба бомбардовати све инфраструктурне објекте у Србији, укључујући школе и болнице". Премијер је рекао да му је много важније од те изјаве како привући америчке инвеститоре. Мекејн похвалио "напредак Србије у нормализацији односа са Косовом и Босном".

"Могао бих да показујем мишиће због 1999. и кажем неку ружну реч, али се  питам шта би био резултат, да ли ће због тога доћи више инвеститора, да се запосли више људи...", рекао је Вучић поводом Мекејнових изјава из 1999.

Премијер Србије изјавио је данас да Србија неће подизати ограде према мигрантима.

"Нећемо подизати ограде, то није европски ни цивилозовано", казао је Вучић у Београду након сусретра са америчким сенатором Џоном Мекејном и Бобом Коркером.

Он је навео да ће Србија поштовати свако заједничко решење и договор када је реч о мигранској рути, али је указао и да нема економске снаге да прими на стотине хиљада њих.

"САД нам помажу на европском путу, што јесте стратешки циљ ове земље", казао је Вучић и навео да добри односи са САД представљају одговорну политику актуелне Владе Србије.

Мекејн: Похвале Србији за нормализацију односа са Косовом и БиХ

„Причали смо о разним темама као што је побољшање односа са Косовом и Босном и Херцеговином. Ту је постигнут велики напредак, као и на економском пољу.“ изјавио је Мекејн након састанка.

Мекејн је рекао да САД препознају напоре Србије у нормализацији односа са "Косовом", напретку у односима са Босном и Херцеговином, економском напретку, као и посвећености Србије у придруживању ЕУ. 

Амерички сенатор Боб Коркер изјавио је после састанка са премијером Вучићем да веома цени како се Србија понаша када је реч о односу према избеглицама.

Осим тога, он је навео и да је свестан великих тешкоћа и оптерећења које избегличка криза ствара Србији и истакао да САД подржавају евроатланстке интеграције Србије.

Вучић је навео да Србија у САД-у има савезника на свом европском путу и да се поноси добрим односима са том светском силом.

Вучић је рекао и да је "неозбиљан и неодговоран" свако ко мисли да Србија без подршке САД може да остане на европском путу и да економски напредује. 

"Могао бих да показујем мишиће и изговорим ружну реч због 1999. године, али се питам шта би био резултат, да ли ће да дође више инвеститора, да се запосли више људи...", рекао је Вучић, одговарајући на питања новинара после разговора са делегацијом америчког Конгреса. 

Упитан у којој мери савезништво Србије и САД у два светска рата може да помогне сарадњи, Вучић је рекао да се Србија сећа пријатељства из тих ратова, које је потом изгубљено 1999. године. 

"Време је да инвестирамо много труда, енергије и напора да бисмо то поверење поново успоставили и ја сам захвалан што сенатори то чине, а и ми ћемо то да радимо", рекао је Вучић. 

Мекејн: После избора, промениће се спољна политика САД према Балкану

Мекејн, који је републиканац, изјавио је и да ће се после председничких избора у САД, крајем ове године, спољна политика те земље променити.

Упитан на прес конференцији у Влади Србије да ли ће се после избора променити спољна политика САД, а посебно према Србији и овом региону, Мекејн је, одоговорио потврдно:

"Да... Да... Да", рекао је Мекејн, не износећи друге детаље.

Амерички сенатор је посебну пажžњу посветио и мигрантској кризи:

"Веома нам је драго што смо овде, што нам је влада омогућила да видимо транзит избеглица преко њене територије", рекао је Мекејн.

Према његовим речима, грађани Србије треба да буду поносни на своју Владу због начина на који управља том кризом.

Мекејн је рекао да су итекако "признати и препознати" напори и напредак Београда на нормализациј односа са "Косовом", посвећеност чланству у ЕУ и рефомама које су за то потребне, напори за унапређење односа са БиХ и Албанијом, као и напредак на плану економских реформи.

"Живимо у опасном свету, број избеглица никад није био већи од Другог светског рата и то ставља већи акценат на односе између наших земаља, посебно земаља које су демократски уређене а Србија то јесте и то је постигла својим напорним радом", рекао је Мејекн.

Амерички сенатор је захвалио Влади Србије на односу са САД и честитао Србији предстојећи празник Дан државности.

"Када је реч о уласку у НАТО о томе одлучује Србија и српски народ"

Мекејн се осврнуо и на питање војне неутралности Србије и евентуалног чланства у НАТО и нагласио да о томе одлучују Србија и српски народ.

"Кад је реч о чланству у НАТО, то је одлука која је на Србији и на њеним грађанима. Приоритет Србије је прикључење Европској унији", рекао је амерички сенатор на заједничкој прес конференцији са премијером Александром Вучићем.

Одговарајући на питање како види војну неутралност Србије, šта мисли о интензивирању војно-техничке сарадње Србије са Русијом и о евентуалном чланству у НАТО, Мекејн је рекао да страхује да ће криза на Блиском истоку на овај или онај начин укључити разне народе, и да је Србија усред великог хуманитарног напора и с временом ће имати све већу улогу у хуманитарним операцијама.

"Али, све виšше од тога је нешто о чему ће одлучити Србија и српски народ", рекао је сенатор Мекејн.

(Бета-Б92-НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер