недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > ММФ и ЕУ: Грчка да врати 1,5 милијарди евра до 30. јуна, смањи издатке за пензије и одбаци увођење пореза на профит компанија изнад 500.000 евра
Хроника

ММФ и ЕУ: Грчка да врати 1,5 милијарди евра до 30. јуна, смањи издатке за пензије и одбаци увођење пореза на профит компанија изнад 500.000 евра

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 25. јун 2015.

Преговори поверилаца грчког дуга, ЕУ и Међународног монетарног фонда (ММФ), настављени су данас у Бриселу са представницима владе у Атини која је контрапредлозима узвратила на предлоге кредитора о споразуму за наставак финансијске помоћи и спречавању да Грчка банкротира ако до 30. јуна не плати дугове.

Повериоци, министри финансија Еврозоне, Европска централна банка и ММФ поглавито траже од Атине да за 11 милијарди евра смањи државне трошкове и издатке за пензије, кресање трошкова одбране за 400 милиона евра, а потпуно одбацују предлог Алексиса Ципраса да се уведе порез на профит компанија изнад 500.000 евра.

Ципрас је изјавио да повериоце траже да се уштеде и кресање трошкова поново много више свали на сиромашне, него оне имућније, са већим приходима.

Влада у Атини основу за споразум види у свом опредељењу за спречавање утаје пореза и корупције, за реформе државне управе и за повећање пореза, чиме рачуна да би дошла до осам милијарди евра, уз став да се мора бар делом репрограмирати грчки дуг.

ММФ и Немачка, међутим, сматрају да би порез на потрошњу и на профит компанија додатно угушио грчку привреду која је поново на ивици рецесије.

Ципрас је то одбацио и изразио растућу сумњу да неке европске владе желе пропаст преговора и нове изборе у Грчкој, за шта су званичници грчке владе рекли да је то "права уцена".

Долазећи на данашњи састанак поверилаца и грчких званичника, шпански министар финансија Луис Гиндос је изјавио да "ипак сви желе договор с Грчком и све ћемо учинити да не дође до пропасти".

"Споразум је важан за све нас, али пре свега је то то питање опстанка за Грчку", нагласио је он.

ММФ: Очекујемо да Грчка плати дуг до 30. јуна

ММФ саопштио је данас да очекује да јој Грчка врати дуг од 1,5 милијарди евра, и то до истека рока, 30. јуна.

"Очекујемо да исплата буде извршена до 30. јуна, а то је оно што су грчке власти и рекле јавно", рекао је портпарол ММФ-а Џери Рајс.

ММФ је додао да ће остати флексибилан у преговорима са Грчком и негирао је да ће тој земљи бити постављени ултиматуми.

"ММФ никада не поставља захтев "узми или остави". Ми то не чинимо са нашм земљама чланицима. Оно што радимо то је да нешто дајемо у замену за нешто друго", рекао је Рајс.

Грчка је почетком месеца постигла договор да јој се продужи рок са враћање дуга до 30 јуна.

Рајс је казао да Грчка неће имати приступ средствима ММФ-а, уколико до тада не плати дуг.

Лист Волстрит журнал је оценио да је "лош споразум с Грчком бољи него да не буде споразума" и закључио да су преговори вођени тако да се од Ципраса тражи "нешто близу потпуне капитулације или повратак на драхму" - дакле банкрот и излазак из Еврозоне.

Повериоци од Ципрасове владе захтевају и да укине превремено пензионисање и да се од 2022, а не од 2025. године што је предлог Атине, у пензију иде са 67 година, а не са 62 како је сада.

Траже и да се ПДВ за угоститељско-туристичке услуге повиси са 13 одсто на 23 одсто, што Атина одбија јер сматра да би било погубно за овогодишњу турисричку сезону, за коју су цене раније утврђене, а аранжмани продати.

Европска централна банка је у међувремену из Механизма за хитну подршку грчкој банци дозначила три милијарде евра да би се "попунила рупа" настала повлачењем улога из грчких банака, која је последњих дана премашила више милијарди евра.

Али, ако до 30. јуна не буде споразума, те Грчка не добије пооследњу траншу кредитне помоћи од 7,2 милијарде евра, и зато не плати ММФ-у доспели дуг од 1,6 милијарди евра, централна банка ЕУ више неће моћи да пружа помоћ грчким банкама.

Шеф опозиције у Атини, бивши премијер Антонис Самарас сматра да у случају пропасти преговора треба формирати владу националног јединства, састављену од стручњака.

Притом, већ се као нови премијер види гувернер Грчке централне банке Јанис Стурнарас који позива на компромис са ЕУ, ЕЦБ и ММФ-ом.

Мартин Шулц: Могућ је договор

Коначни споразум између Грчке и међународних кредитора о грчком дугу је могућ, сматра председник Европског парламента Мартин Шулц.

"Надамо се да ћемо постићи споразум са Грчком и остајемо оптимисти када је у питању будућност", изјавио је Шулц на конференцији за новинаре у Бриселу, пред почетак дводневног самита ЕУ.

Председник Европског парламента истакао је улогу председника Европске комисије Жан Клод Јункера у овим преговорима, напоменувши да је он "обавио добар посао".

Европски комесар за економска питања Пјер Московиси изразио је наду да ће у наредним часовима бити постигнут договор.

"Радили смо током 24 часа и Европска комисија сматра да ће ускоро доћи до договора", најавио је Московиси.

(Бета)

Александар Стуб: Грчка делегација и међународни кредитори ни данас нису постигли договор о отплати дуга

Ванредни разговори грчког премијера Алексиса Ципраса и међународних кредитора окончани су данас без договора о решавању проблема отплате грчког дуга, рекли су званичници.

"Готови смо за данас. Институције и Грчка настављају да раде. Еврогрупа ће се поново састати, али не данас. Нови састанак биће одржан у предстојећим данима", написао је је фински министар финансија Александер Стуб на Твитеру након састанка у Бриселу, који је требало да уроди планом о ком би лидери ЕУ разговарали на самиту који ће бити одржан касније данас.

Међународни монетарни фонд (ММФ) је данас саопштио да очекује да ће Грчка отплатити 1,6 милијарди евра дуга 30. јуна.

"Прича о банкроту је спекулација, очекујемо уплату на време и то је оно што су грчке власти јавно рекле", рекао је портпарол ММФ Гери Рајс, негирајући да је фонд заузео став "узмите или оставите" у погледу нових услова неопходних за откључавање транше кредита помоћи Грчкој.

Ципрас је изјавио да је уверен у постизање компромиса са кредиторима, упркос тешким и дуготрајним преговорима.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је данас, на састанку лидера европских централно-десничарских партија уочи самита ЕУ, изјавила да споразум са Грчком мора бити постигнут пре отварања финансијских тржишта у понедељак, рекли су за Ројтерс извори из Брисела.

Меркелова је такође поручила да Немачка неће дозволити да је Грчка уцењује, наводе извори.

Ципрасу је био дат ултиматум да до јутра представи прихватљив план провођења реформи, да би његова земља добила финансијску помоћ.

Шеф еврогрупе Јерен Дијселблом рекао је нема договора са Атином и да је еврогрупи презентован само предлог кредитора, који Грчка није прихватила.

Све мање времена

Грчка има све мање времена да постигне договор са кредиторима и добије финансијску помоћ, иначе ће банкротирати ако до 30. јуна не плати Међународном монетарном фонду (ММФ) дуг од 1,6 милијарди евра.

Помоћ Грчкој од 7,2 милијарди евра може бити одблокирана тек након што Атина склопи договор о провођењу реформи са ЕУ, Европском централном банком и ММФ-ом.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер