Početna strana > Hronika > MMF i EU: Grčka da vrati 1,5 milijardi evra do 30. juna, smanji izdatke za penzije i odbaci uvođenje poreza na profit kompanija iznad 500.000 evra
Hronika

MMF i EU: Grčka da vrati 1,5 milijardi evra do 30. juna, smanji izdatke za penzije i odbaci uvođenje poreza na profit kompanija iznad 500.000 evra

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 25. jun 2015.

Pregovori poverilaca grčkog duga, EU i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), nastavljeni su danas u Briselu sa predstavnicima vlade u Atini koja je kontrapredlozima uzvratila na predloge kreditora o sporazumu za nastavak finansijske pomoći i sprečavanju da Grčka bankrotira ako do 30. juna ne plati dugove.

Poverioci, ministri finansija Evrozone, Evropska centralna banka i MMF poglavito traže od Atine da za 11 milijardi evra smanji državne troškove i izdatke za penzije, kresanje troškova odbrane za 400 miliona evra, a potpuno odbacuju predlog Aleksisa Ciprasa da se uvede porez na profit kompanija iznad 500.000 evra.

Cipras je izjavio da poverioce traže da se uštede i kresanje troškova ponovo mnogo više svali na siromašne, nego one imućnije, sa većim prihodima.

Vlada u Atini osnovu za sporazum vidi u svom opredeljenju za sprečavanje utaje poreza i korupcije, za reforme državne uprave i za povećanje poreza, čime računa da bi došla do osam milijardi evra, uz stav da se mora bar delom reprogramirati grčki dug.

MMF i Nemačka, međutim, smatraju da bi porez na potrošnju i na profit kompanija dodatno ugušio grčku privredu koja je ponovo na ivici recesije.

Cipras je to odbacio i izrazio rastuću sumnju da neke evropske vlade žele propast pregovora i nove izbore u Grčkoj, za šta su zvaničnici grčke vlade rekli da je to "prava ucena".

Dolazeći na današnji sastanak poverilaca i grčkih zvaničnika, španski ministar finansija Luis Gindos je izjavio da "ipak svi žele dogovor s Grčkom i sve ćemo učiniti da ne dođe do propasti".

"Sporazum je važan za sve nas, ali pre svega je to to pitanje opstanka za Grčku", naglasio je on.

MMF: Očekujemo da Grčka plati dug do 30. juna

MMF saopštio je danas da očekuje da joj Grčka vrati dug od 1,5 milijardi evra, i to do isteka roka, 30. juna.

"Očekujemo da isplata bude izvršena do 30. juna, a to je ono što su grčke vlasti i rekle javno", rekao je portparol MMF-a DŽeri Rajs.

MMF je dodao da će ostati fleksibilan u pregovorima sa Grčkom i negirao je da će toj zemlji biti postavljeni ultimatumi.

"MMF nikada ne postavlja zahtev "uzmi ili ostavi". Mi to ne činimo sa našm zemljama članicima. Ono što radimo to je da nešto dajemo u zamenu za nešto drugo", rekao je Rajs.

Grčka je početkom meseca postigla dogovor da joj se produži rok sa vraćanje duga do 30 juna.

Rajs je kazao da Grčka neće imati pristup sredstvima MMF-a, ukoliko do tada ne plati dug.

List Volstrit žurnal je ocenio da je "loš sporazum s Grčkom bolji nego da ne bude sporazuma" i zaključio da su pregovori vođeni tako da se od Ciprasa traži "nešto blizu potpune kapitulacije ili povratak na drahmu" - dakle bankrot i izlazak iz Evrozone.

Poverioci od Ciprasove vlade zahtevaju i da ukine prevremeno penzionisanje i da se od 2022, a ne od 2025. godine što je predlog Atine, u penziju ide sa 67 godina, a ne sa 62 kako je sada.

Traže i da se PDV za ugostiteljsko-turističke usluge povisi sa 13 odsto na 23 odsto, što Atina odbija jer smatra da bi bilo pogubno za ovogodišnju turisričku sezonu, za koju su cene ranije utvrđene, a aranžmani prodati.

Evropska centralna banka je u međuvremenu iz Mehanizma za hitnu podršku grčkoj banci doznačila tri milijarde evra da bi se "popunila rupa" nastala povlačenjem uloga iz grčkih banaka, koja je poslednjih dana premašila više milijardi evra.

Ali, ako do 30. juna ne bude sporazuma, te Grčka ne dobije pooslednju tranšu kreditne pomoći od 7,2 milijarde evra, i zato ne plati MMF-u dospeli dug od 1,6 milijardi evra, centralna banka EU više neće moći da pruža pomoć grčkim bankama.

Šef opozicije u Atini, bivši premijer Antonis Samaras smatra da u slučaju propasti pregovora treba formirati vladu nacionalnog jedinstva, sastavljenu od stručnjaka.

Pritom, već se kao novi premijer vidi guverner Grčke centralne banke Janis Sturnaras koji poziva na kompromis sa EU, ECB i MMF-om.

Martin Šulc: Moguć je dogovor

Konačni sporazum između Grčke i međunarodnih kreditora o grčkom dugu je moguć, smatra predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc.

"Nadamo se da ćemo postići sporazum sa Grčkom i ostajemo optimisti kada je u pitanju budućnost", izjavio je Šulc na konferenciji za novinare u Briselu, pred početak dvodnevnog samita EU.

Predsednik Evropskog parlamenta istakao je ulogu predsednika Evropske komisije Žan Klod Junkera u ovim pregovorima, napomenuvši da je on "obavio dobar posao".

Evropski komesar za ekonomska pitanja Pjer Moskovisi izrazio je nadu da će u narednim časovima biti postignut dogovor.

"Radili smo tokom 24 časa i Evropska komisija smatra da će uskoro doći do dogovora", najavio je Moskovisi.

(Beta)

Aleksandar Stub: Grčka delegacija i međunarodni kreditori ni danas nisu postigli dogovor o otplati duga

Vanredni razgovori grčkog premijera Aleksisa Ciprasa i međunarodnih kreditora okončani su danas bez dogovora o rešavanju problema otplate grčkog duga, rekli su zvaničnici.

"Gotovi smo za danas. Institucije i Grčka nastavljaju da rade. Evrogrupa će se ponovo sastati, ali ne danas. Novi sastanak biće održan u predstojećim danima", napisao je je finski ministar finansija Aleksander Stub na Tviteru nakon sastanka u Briselu, koji je trebalo da urodi planom o kom bi lideri EU razgovarali na samitu koji će biti održan kasnije danas.

Međunarodni monetarni fond (MMF) je danas saopštio da očekuje da će Grčka otplatiti 1,6 milijardi evra duga 30. juna.

"Priča o bankrotu je spekulacija, očekujemo uplatu na vreme i to je ono što su grčke vlasti javno rekle", rekao je portparol MMF Geri Rajs, negirajući da je fond zauzeo stav "uzmite ili ostavite" u pogledu novih uslova neophodnih za otključavanje tranše kredita pomoći Grčkoj.

Cipras je izjavio da je uveren u postizanje kompromisa sa kreditorima, uprkos teškim i dugotrajnim pregovorima.

Nemačka kancelarka Angela Merkel je danas, na sastanku lidera evropskih centralno-desničarskih partija uoči samita EU, izjavila da sporazum sa Grčkom mora biti postignut pre otvaranja finansijskih tržišta u ponedeljak, rekli su za Rojters izvori iz Brisela.

Merkelova je takođe poručila da Nemačka neće dozvoliti da je Grčka ucenjuje, navode izvori.

Ciprasu je bio dat ultimatum da do jutra predstavi prihvatljiv plan provođenja reformi, da bi njegova zemlja dobila finansijsku pomoć.

Šef evrogrupe Jeren Dijselblom rekao je nema dogovora sa Atinom i da je evrogrupi prezentovan samo predlog kreditora, koji Grčka nije prihvatila.

Sve manje vremena

Grčka ima sve manje vremena da postigne dogovor sa kreditorima i dobije finansijsku pomoć, inače će bankrotirati ako do 30. juna ne plati Međunarodnom monetarnom fondu (MMF) dug od 1,6 milijardi evra.

Pomoć Grčkoj od 7,2 milijardi evra može biti odblokirana tek nakon što Atina sklopi dogovor o provođenju reformi sa EU, Evropskom centralnom bankom i MMF-om.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner