недеља, 28. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Александар Поповић: Овај Устав ће бити дуговечан, за коалицију ДСС са Дверима и СРС потребна заједничка политика
Хроника

Александар Поповић: Овај Устав ће бити дуговечан, за коалицију ДСС са Дверима и СРС потребна заједничка политика

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 18. фебруар 2014.

Београд - Косово никада не може бити изгубљено, јер је то питање темеља српске државности, српског идентитета, наше традиције, културе, али и питање наше економије. Устав је последња брана у одбрани Косова и зато се на тај највиши правни акт толико кидише.

Али овај ће Устав бити и те како дуговечан - каже у интервјуу за Данасову „Изборну грозницу“ Александар Поповић, потпредседник Демократске странке Србије и њен кандидат за градоначелника Београда. Према његовим речима, „Бриселски споразум је најгори споразум у нашој историји“.

Премијер Дачић је ипак, због тог споразума, кандидован за Нобелову награду за мир?

- До сада се „Нобел“ углавном давао за нешто добро и конструктивно, а не за укидање своје државе и предају власти Хашиму Тачију.

Дачић сматра и да је добијањем „кључева Европе“ ушао у историју. Да ли је?

- Пребројте колико је пута Дачић као премијер рекао да је остварио историјски успех. Нити је Србија ушла у Европску унију, нити ће за још много година. А питање је да ли ће ЕУ тада уопште постојати, посебно ако Британија из ње изађе.

Критикујете и СНС за „еврофанатизам“, а велики број странака се утркује како би ушле у савез с њима.

- СНС је најодговорнија за еврофанатизам и наставак политике европских интеграција, којима се Србија економски пустоши и државно разграђује. Ми смо за то да се подвуче црта и прогласи политичка неутралност.

Како тумачите изјаву Зоране Михајловић да је ЛДП „једина конструктивна“ опозиција?

- То је питање за СНС и ЛДП. Не мислим да је смислено да коментаришем односе између странака које су присталице Европске уније.

Да ли се ДСС проналази у тврдњи напредњака да сви они који не гласају за Александра Вучића на парламентарним изборима гласају за Мирослава Мишковића?

- Апсолутно не. Никада ниједан тајкун није ни у помисли могао да утиче на политику ДСС. Па, ко је од тајкуна за политичку неутралност Србије?

Мишковић се, наводно, с неким странкама договорио против СНС. Да ли вам ласка што вас нема у том (таблоидном) „договору“?

- Сваки грађанин зна да тајкуни не утичу на нас. То је ноторна чињеница и нема ту шта да нам ласка.

Напредњаци се хвале да су земљу покренули с мртве тачке и да су покренули бројне реформе. Делите ли њихово мишљење?

- Не. Ствари су биле покренуте када је Војислав Коштуница био премијер. Тада су биле највеће плате, било је највише инвестиција, била је најмања незапосленост. И ствари могу поново бити покренуте уколико Србије прогласи политичку неутралност. Зато сада Србија и бира између наставка европских интеграција, чији је најватренији заступник СНС, и политичке неутралности коју заступа ДСС.

Зашто ДСС није ушла у „патриотски“ блок са Дверима и СРС?

- За коалицију је потребна заједничка политика. Војна, политичка и економска неутралност је наша политика. Ценимо сваког ко није за евроатлантске интеграције, али је за коалицију потребна, пре свега, заједничка политика.

Да ли очекујете скорије изборе и у Војводини?

- Очекујем да неће бити донет Статут и да ће то бити разлог за расписивање избора.

Зашто сте изашли из радне групе за израду Статута Војводине?

- Подсетићу да смо ми прво, 30. јануара, упутили писмо председнику покрајинске скупштине Иштвану Пастору у којем смо га упозорили да се понаша противуставно и да ће ДСС напустити радну групу ако се прво не изради закон, па тек онда статут, који је подзаконски акт. Пастор се и тада и сада прави да не разуме да је статут подзаконски акт. То је директно рушење уставног и правног поретка Србије, што је очигледно и циљ Иштвана Пастора.

Да ли је тачно да узимате кредите за изборну кампању и колико ћете потрошити за ове изборе?

- Сви подаци о финансирању кампање биће јавно доступни, а, као и обично, ДСС ће потрошити неупоредиво мање новца од других странака.

Шта би за вас био изборни успех на београдским изборима?

- Јасан раст подршке политици коју заступа ДСС у односу на претходне изборе.

Шта бисте променили у функционисању Београда?

- Дебирократизовао бих београдску власт и вратио Београд Београђанима.

Шта сада у функционисању Београда, по вама, није добро?

- То што се сувише често нису решавали реални проблеми грађана. Бус-плус је ту само индикатор функционисања и врх леденог брега.

ДСС је учествовала у рушењу Драгана Ђиласа. Да ли верујете у тврдње СНС да је он са места градоначелника вишеструко увећао свој капитал?

- ДСС је била опозиција београдској власти и срушила ју је, јер смо били уверени да не ради у интересу грађана. Зато су и расписани београдски избори, а они су иницирали парламентарне. Да ли је Драган Ђилас увећао свој капитал или не док је био градоначелник, није питање за мене већ за надлежне органе.

Има ли разлога за „насмејану кампању“ какву сте почели?

- Сваки грађанин зна да је Србија по свим питањима озбиљно угрожена. У тако тешкој ситуацији потребна нама је нада да бисмо победили. И урадићемо све што је у нашој моћи да Србија и победи.

„Нико није изостављен с листе“

Због чега се на изборној листи ДСС није нашло ваших шесторо високих функционера?

- На свим изборима до сада је било промене на изборним листама ДСС. А није тачно да је изостављен било који високи функционер на овим изборима. Сада су сви у странци посвећени остваривању што је могуће бољег изборног резултата. Апсолутно не очекујем цепање странке.

После избора

Да ли је реалан постизборни савез ДСС и СНС у Београду?

- ДСС има своју политику, тражи од грађана поверење за њу, а никада нисмо склапали постизборне коалиције пре него што грађани дају свој изборни суд. Оне омаловажавају грађане. Чему би онда служили избори?

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер