Početna strana > Hronika > Aleksandar Popović: Ovaj Ustav će biti dugovečan, za koaliciju DSS sa Dverima i SRS potrebna zajednička politika
Hronika

Aleksandar Popović: Ovaj Ustav će biti dugovečan, za koaliciju DSS sa Dverima i SRS potrebna zajednička politika

PDF Štampa El. pošta
utorak, 18. februar 2014.

Beograd - Kosovo nikada ne može biti izgubljeno, jer je to pitanje temelja srpske državnosti, srpskog identiteta, naše tradicije, kulture, ali i pitanje naše ekonomije. Ustav je poslednja brana u odbrani Kosova i zato se na taj najviši pravni akt toliko kidiše.

Ali ovaj će Ustav biti i te kako dugovečan - kaže u intervjuu za Danasovu „Izbornu groznicu“ Aleksandar Popović, potpredsednik Demokratske stranke Srbije i njen kandidat za gradonačelnika Beograda. Prema njegovim rečima, „Briselski sporazum je najgori sporazum u našoj istoriji“.

Premijer Dačić je ipak, zbog tog sporazuma, kandidovan za Nobelovu nagradu za mir?

- Do sada se „Nobel“ uglavnom davao za nešto dobro i konstruktivno, a ne za ukidanje svoje države i predaju vlasti Hašimu Tačiju.

Dačić smatra i da je dobijanjem „ključeva Evrope“ ušao u istoriju. Da li je?

- Prebrojte koliko je puta Dačić kao premijer rekao da je ostvario istorijski uspeh. Niti je Srbija ušla u Evropsku uniju, niti će za još mnogo godina. A pitanje je da li će EU tada uopšte postojati, posebno ako Britanija iz nje izađe.

Kritikujete i SNS za „evrofanatizam“, a veliki broj stranaka se utrkuje kako bi ušle u savez s njima.

- SNS je najodgovornija za evrofanatizam i nastavak politike evropskih integracija, kojima se Srbija ekonomski pustoši i državno razgrađuje. Mi smo za to da se podvuče crta i proglasi politička neutralnost.

Kako tumačite izjavu Zorane Mihajlović da je LDP „jedina konstruktivna“ opozicija?

- To je pitanje za SNS i LDP. Ne mislim da je smisleno da komentarišem odnose između stranaka koje su pristalice Evropske unije.

Da li se DSS pronalazi u tvrdnji naprednjaka da svi oni koji ne glasaju za Aleksandra Vučića na parlamentarnim izborima glasaju za Miroslava Miškovića?

- Apsolutno ne. Nikada nijedan tajkun nije ni u pomisli mogao da utiče na politiku DSS. Pa, ko je od tajkuna za političku neutralnost Srbije?

Mišković se, navodno, s nekim strankama dogovorio protiv SNS. Da li vam laska što vas nema u tom (tabloidnom) „dogovoru“?

- Svaki građanin zna da tajkuni ne utiču na nas. To je notorna činjenica i nema tu šta da nam laska.

Naprednjaci se hvale da su zemlju pokrenuli s mrtve tačke i da su pokrenuli brojne reforme. Delite li njihovo mišljenje?

- Ne. Stvari su bile pokrenute kada je Vojislav Koštunica bio premijer. Tada su bile najveće plate, bilo je najviše investicija, bila je najmanja nezaposlenost. I stvari mogu ponovo biti pokrenute ukoliko Srbije proglasi političku neutralnost. Zato sada Srbija i bira između nastavka evropskih integracija, čiji je najvatreniji zastupnik SNS, i političke neutralnosti koju zastupa DSS.

Zašto DSS nije ušla u „patriotski“ blok sa Dverima i SRS?

- Za koaliciju je potrebna zajednička politika. Vojna, politička i ekonomska neutralnost je naša politika. Cenimo svakog ko nije za evroatlantske integracije, ali je za koaliciju potrebna, pre svega, zajednička politika.

Da li očekujete skorije izbore i u Vojvodini?

- Očekujem da neće biti donet Statut i da će to biti razlog za raspisivanje izbora.

Zašto ste izašli iz radne grupe za izradu Statuta Vojvodine?

- Podsetiću da smo mi prvo, 30. januara, uputili pismo predsedniku pokrajinske skupštine Ištvanu Pastoru u kojem smo ga upozorili da se ponaša protivustavno i da će DSS napustiti radnu grupu ako se prvo ne izradi zakon, pa tek onda statut, koji je podzakonski akt. Pastor se i tada i sada pravi da ne razume da je statut podzakonski akt. To je direktno rušenje ustavnog i pravnog poretka Srbije, što je očigledno i cilj Ištvana Pastora.

Da li je tačno da uzimate kredite za izbornu kampanju i koliko ćete potrošiti za ove izbore?

- Svi podaci o finansiranju kampanje biće javno dostupni, a, kao i obično, DSS će potrošiti neuporedivo manje novca od drugih stranaka.

Šta bi za vas bio izborni uspeh na beogradskim izborima?

- Jasan rast podrške politici koju zastupa DSS u odnosu na prethodne izbore.

Šta biste promenili u funkcionisanju Beograda?

- Debirokratizovao bih beogradsku vlast i vratio Beograd Beograđanima.

Šta sada u funkcionisanju Beograda, po vama, nije dobro?

- To što se suviše često nisu rešavali realni problemi građana. Bus-plus je tu samo indikator funkcionisanja i vrh ledenog brega.

DSS je učestvovala u rušenju Dragana Đilasa. Da li verujete u tvrdnje SNS da je on sa mesta gradonačelnika višestruko uvećao svoj kapital?

- DSS je bila opozicija beogradskoj vlasti i srušila ju je, jer smo bili uvereni da ne radi u interesu građana. Zato su i raspisani beogradski izbori, a oni su inicirali parlamentarne. Da li je Dragan Đilas uvećao svoj kapital ili ne dok je bio gradonačelnik, nije pitanje za mene već za nadležne organe.

Ima li razloga za „nasmejanu kampanju“ kakvu ste počeli?

- Svaki građanin zna da je Srbija po svim pitanjima ozbiljno ugrožena. U tako teškoj situaciji potrebna nama je nada da bismo pobedili. I uradićemo sve što je u našoj moći da Srbija i pobedi.

„Niko nije izostavljen s liste“

Zbog čega se na izbornoj listi DSS nije našlo vaših šestoro visokih funkcionera?

- Na svim izborima do sada je bilo promene na izbornim listama DSS. A nije tačno da je izostavljen bilo koji visoki funkcioner na ovim izborima. Sada su svi u stranci posvećeni ostvarivanju što je moguće boljeg izbornog rezultata. Apsolutno ne očekujem cepanje stranke.

Posle izbora

Da li je realan postizborni savez DSS i SNS u Beogradu?

- DSS ima svoju politiku, traži od građana poverenje za nju, a nikada nismo sklapali postizborne koalicije pre nego što građani daju svoj izborni sud. One omalovažavaju građane. Čemu bi onda služili izbori?

(Danas)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner