среда, 15. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Дебате
Србија и НАТО

Можемо ли бити острво у НАТО-у?

Драган Шутановац   
петак, 02. октобар 2009.

Мислим да се о томе извесно време неће водити дебата, али ће доћи тренутак када ће и то важно питање бити постављено пред нас; биће потребно довољно храбрости да се грађанима објасни каква је све корист од безбедносних интеграција.

 
Црква и политика

Црква коју Мило Ђукановић назива „ЦПЦ“ никад није била аутокефална, нити је „укинута“ указом регента Александра Карађорђевића

Митрополија црногорско-приморска   
четвртак, 20. јун 2019.

Треба ли Митрополија и сви други да се одрекну свога утемељитеља на овим просторима – Светога Саве, да би била подобна? Треба ли да се одрекне Светога Василија Острошкога, којег је рукоположио српски Пећки Патријарх или Светога Петра Цетињског, којег је рукоположио српски Карловачки Патријарх?

 
Куда иде Србија

Со на рану - „годишњи одмор“ Новака Ђоковића на бекхенд хрватској пропаганди

Бранислав Матић   
понедељак, 10. август 2015.

Новак Ђоковић, радујем се због тога, има могућност да се одмара у било којој земљи на свету. Ако одлучи да то буде Хрватска, дужан је да зна: његова отаџбина и његов народ имају са том земљом много ненамирених рачуна.

 
Србија и Црна Гора

Његошево србовање

Јован Дујовић   
понедељак, 19. август 2013.

Његош - Србин! Његош - Црногорац? По стиховима рекло би се да је тачно прво, а не друго, али... Уосталом, ево стихова, па читаоци нека просуде.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Мултикултурализам или „професионално бошњаштво“ Богића Богићевића

Ненад Пиваш   
уторак, 01. децембар 2020.

Избори Богића Богићевића и Срђана Мандића су легитимни, они имају свако право да одлуче да буду „Бошњаци по професији“. Само у том случају избор таквих ни најмање не значи нечију спремност на помирење и нечије противљење мржњи и национализму

 
Косово и Метохија

Дијалог у Бриселу, који је почео 2012. године, постепено се од техничког дијалога претворио у дијалог о статусу

Игуман Сава Јањић   
среда, 06. март 2019.

То би био јединствен чин у историји нашега народа, али морам да кажем и новијој историји уопште, да је било која земља свесно спремна да се одрекне дела своје територије 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Тешки дани за Србе у Хрватској

Војислав М. Станојчић   
четвртак, 28. новембар 2013.

Пролази неколико дана, а у Хрватској  се догађа нови “Максимир”: на утакмици између Хајдука и Осијека у Сплиту, док једна страна трибина почиње узвик: “За дом...”, друга га прихвата: “Спремни!”, а трећа урла: “Ајмо, ајмо, усташе”... Истина, још нико не помиње Србе и врбе, али четврта трибина пева “ Бој се бије, бој се бије”. 

 
Србија и НАТО

НАТО у 60-тој - Излишна алијанса (II)

Тед Гален Карпентер   
петак, 11. септембар 2009.

Килаво војно дејство НАТО-а у Авганистану осветљава један већи проблем. Не само што су већина нових чланица савеза, у најбољем случају, споредни војни играчи, него су чак и традиционални главни европски савезници дозволили себи да им опадне одбрамбена моћ.

 
Косово и Метохија

Косовско питање у светлу тајних преговора Вучића и Тачија

Драгана Трифковић   
субота, 02. март 2019.

 Иако је улога Александра Вучића у тајним противуставним преговорима са Хашимом Тачијем обелодањена у светској штампи, што је и сам Тачи потврдио, председник Србије пориче те тврдње пред српском јавношћу. Иако су обелодањени детаљи радног документа који се назива свеобухватни мировни споразум, а садржи и план разграничења, Александар Вучић тврди да такав план не постоји. Ту се логично поставља питање: како је Владимир Путин подржао план разграничења пре пет година, ако он ни данас не постоји?

 

 
Куда иде Србија

Стеван Попов - одлазак легенде

Маринко Вучинић   
уторак, 09. јун 2015.

Зар истински херој и резервни официр ЈНА није заслужио почасни плотун? Зар је Председнику Републике Томиславу Николићу било важније да присуствује фарсичној представи у амбасади Казахстана где је одржао пригодан говор у част увођења Миланке Карић у дужност почасног конзула ове земље у Србији? Само је недостајао нушићевски почасни конзул Никарагуе.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Високи представник се позива на овлашћења која нема - тзв. „бонска овлашћења“ немају никакав стварни правни основ

Славко Митровић   
субота, 26. децембар 2020.

"На основу поздрављања намјере, високи представник Валентин Инцко наметнуо закон о забрани негирања геноцида. На основу поздрављања намјере, високи представник Волфганг Петрич наметнуо амандмане на уставе Републике Српске и Федерације БиХ. На основу поздрављања намјере, високи представник Педи Ешдаун смијенио члана Предсједништва БиХ."

 
Косово и Метохија

Честе промене ректора Универзитета у Косовској Митровици последица су њиховог одбијања да Универзитет предају сепаратистима у Приштини, на чему инсистира званични Београд

„Отаџбина“   
четвртак, 28. март 2019.

 На једном од својих тајних састанака са Хашимом Тачијем дао је сагласност за формирање војске Косова. Зато данас када као услов за наставак разговаора са Приштином тражи само укидање таксе од 100% пореза на промет а не и поништење одлуке о формирању војске Косова. Не тражи, јер се договорио

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Шест стотина педесет хиљада потписа за “не ћирилици”

Војислав М. Станојчић   
понедељак, 16. децембар 2013.

Није тешко претпоставити да “Стожер”, организатор протеста, уклањања и разбијања ћириличних табли, није отпочео кампању “спонтано” и на своју руку, да би тек на крају вишемесечног изазивања нереда у Хрватској добио отворену подршку цркве за референдум “Не - ћирилици” 

 
Србија и НАТО

„Штит” на Балкану

Раде Мароевић   
четвртак, 24. септембар 2009.

Професор са Станфорда, Дан Вилкенинг, иначе архитекта новог Обаминог “штита”, сматра да су, уместо Пољске и Чешке, “оптимална места Турска и Балкан”. Када се каже Балкан мисли се, пре свега, на Бугарску и Румунију, мада Тирана и Приштина нуде – Бондстил на Косову.

 
Црква и политика

Оне који тргују својим наслеђем чека проклетство, које ће их пратити за живота - и у вечности

Владика Теодосије   
четвртак, 07. март 2019.

 Нека би нам Господ Спаситељ подарио мирне дане Великог поста, укрепио нас у вери и нади, благословио нас истинским покајањем и смирењем, који отварају пут свемоћи Божијој, да би победили сваку неправду, свако зло и достигли ка свом коначном циљу - Царству Небеском. Нека би Свемоћни Господ сачувао и наше свето Косово и Метохију, наше светиње и верни народ, како би и будућа поколења могла да славе Њега распетог, али и васкрслог

 

 
Куда иде Србија

Неолиберална парадигма и ветрови са Олимпа

Милимир Мучибабић   
субота, 13. јун 2015.

Једино што је остало исто то су бриселске депеше, са новим условима, претњама, уценама, понижењима и понекад обећањима у стилу ако будете и даље добри и послушни, па се одрекнете себе, свог идентитета и државе, остаћете на путу среће што се зове Европа.

 
Србија и Црна Гора

НАТО-модул у Црној Гори

Марина Рагуш   
петак, 31. мај 2013.

Поред бројних активности као и позамашних свота новца, у Црној Гори се НАТО пројекат не реализује према амбициозним очекивањима. Напротив. Како сада ствари стоје, слободарска Црна Гора се буди а њен поглед увек и једино сеже ка страни излазећег Сунца.

 
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Колико ће резултати локалних избора у РС имати утицаја на опште изборе за две године – и да ли је Додик уопште ослабљен?

Слободан Дурмановић   
среда, 25. новембар 2020.

Иако се Милорад Додик похвалио да је његов СНСД са својим коалиционим партнерима освојио власт у 42 локалне заједнице, те тако и даље имати власт у две трећине локалних заједница у РС, није баш извесно да ће тако и дословно бити

 
Црква и политика

Амерички "секуларизам"

Велибор Џомић   
уторак, 12. фебруар 2019.

 Шта нам својим Уставом, Конгресом и знамењима поручује САД као савремена секуларна држава? Вјера у Бога или, ако хоћемо шире, религија не само да није одвојена од савременог човјека и друштва у цјелини него ни од секуларне државе и њених органа. Секуларна, савремена држава није и не може да буде одвојена од вјерника, свештеника и вјерских великодостојника, јер су и они грађани као и сви остали грађани у држави

 

 
Истина и помирење на ex-YU просторима

Mеђународни суд (не)правде?

Синиша Синадиновић   
петак, 20. децембар 2013.

Зашто је потребно да се овај међународни спор између Хрватске и Србије оконча, да ли је у овом предмету присутан утицај Брисела-Берлина и који је повод (ако постоји) за њихово мешање у овом предмету?

 
<< Прва < Претходна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа > Последња >>

Страна 23 од 126

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер