четвртак, 02. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коме је до морала у политици, нека иде у НСПМ

Дојче веле: Турска страхује од „косовског сценарија”

Kоментари (24) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 субота, 22 октобар 2011 13:39
Vera Sobat
g.KARAKAS, a Turska je medju prvima priznala "nezavisno kosove" ha,?
Srbija bi onda medju prvima morala da prizna nezavisnu drzavu KURDISTAN!!
Pa,majku mu,gospodo Turci, opet se i vi osecate mocnim kao u doba Osmanlija,kao sto se i Nemacka opet priblizava aroganciji Treceg Rajha, samo-
jeste li slucajno zaboravili jednu cinjenicu: Ko drugome jamu kopa sam u nju pada!!!
Vreme cini CUDA, proci ce i imperija Amerike,i arogancija Nemacke pa i krvo-
locnost Turaka, vreme cini cuda...........verujte,nista nije VECNO!
Препоруке:
68
1
2 субота, 22 октобар 2011 14:09
Salvador
@Vera Sobat

Pozdrav.

Ako bi Srbija, hipoteticki govoreci morala da medju prvima prizna nezavisnost Kurdistana, sto se nece naravno nikada desiti, jer nisu Turci tako naivni, kako bi Srbija onda imala bilo kakvo moralno pravo da trazi da se secesija Kosova smatra nelegalnim jednostranim aktom.
Препоруке:
27
12
3 субота, 22 октобар 2011 14:10
Марко
Турска је била друга земља која је признала нарко-органску нацистичку творевину којој је чак и име украдено од Срба.

Прва земља је Авганистан, земља произвођач белог, а Турска прва већа карика у транспорту истог.

Стратешки партнер жуте Србије је пошао у свадбу без оне ствари. Из свег срца се надам да ће пробати исту медицину коју преписују Србима.
Препоруке:
59
0
4 субота, 22 октобар 2011 14:18
Apokalipsa
A, onda ce nas sve usisati crna rupa ka kojoj jezdi nasa galaksija. Zamislite koliko smo jadni kao bica sa razumom. Zamislite samo da smo npr. jedini u citavom svemiru, a da ostavljamo ovakve tragove za sobom. Da se upisujemo u istoriju vssione kao najkrvolocnija vrsta zveri. Neka mi oproste zveri, ubijaju koliko moraju da bi se prehranile, a mi da bismo se bogatili, da bismo mucili, da bismo uzivali u zlu.
Препоруке:
27
1
5 субота, 22 октобар 2011 16:42
ПА
Није баш слично! Курди су имали своју државу, која им је укинута, а они подељени! Албанци нису имали државу, него им је поклоњена, а сад им мало та једна па би и другу, и то на српској земљи, тј. независно Косово уз Албанију!
Препоруке:
17
1
6 субота, 22 октобар 2011 18:04
Јасмин
Предлажем да Видовдан објави списак држава које су признале независно Косово, да видимо ко су нам најбољи пријатељи!
Турска је међу првима.
Из Турске нам ништа не треба. Имамо све шта нам турска нуди.
Ако нмемамо - напишите шта је то, па да и то направимо. Имамо толико незапослених и паметних.
Требају нам чисте инвестиције - Кина, Русија...
Препоруке:
16
1
7 субота, 22 октобар 2011 18:06
Slavisa
Pa naravno da su Turci priznali Kosovo. To su njihovi najbolji distributeri za proizvod koji je glavna osnova razvoja Turske. Opijum. Na Kosovu su mala skladista i rafinerije. U Turskoj je isto to, samo mnogo vece.
Препоруке:
11
0
8 субота, 22 октобар 2011 18:30
Гвоздена песница
Море да пошаљемо Ахтисарија да им реши проблем.
Можда би повукли и своје признање независности Косова.
Изгледа да ситуација са признавањем независности Косова полако измиче контроли. Све је већи број земаља које се налазе у сличној ситуацији (УК, Француска, Италија, Тусрка, ...).
Дошла маца на вратанца.
Препоруке:
9
1
9 субота, 22 октобар 2011 18:47
Радгост
Па Немци, разумљиво је што се бојите јер сте окупирани и седите на неколико стотина атомских бомби.Сад би радије да видите "косовски сценарио" у Турској него у Немачкој.Ето,то је реалност на терену.Неки други би на вашем месту,изнад А бомби,
одмах почео са бајањем да вас несрећа заобиђе.
Препоруке:
5
0
10 субота, 22 октобар 2011 20:16
Nenad Pivaš
Salvador

Kosovo i Kurdistan nisu isto. Albanci imaju svoju državu tako da je secesija Kosova velikoalbanski čin. Kurdi su sa druge strane narod koji nema svoju državu.
Препоруке:
10
1
11 субота, 22 октобар 2011 20:22
s.p.Lajković
Turci jel znate onu narodnu ? Ko drugome jamu kopa sam u nju pada .E pa i vi će te ...
Препоруке:
5
0
12 субота, 22 октобар 2011 20:54
Bob
Nadam se da će turci i Kurdi jednom, uskoro, deliti nemačke teritorije!
Препоруке:
7
2
13 субота, 22 октобар 2011 21:29
Војвода Војислав
@Јасмин

Овде имате списак држава(њих 85 од 193) које су признале "Репубљак Косова":


http://www.kosovothanksyou.com/
Препоруке:
3
0
14 недеља, 23 октобар 2011 05:17
Пук. Ернст Шицер
Ако ако, само тако!
Препоруке:
0
0
15 недеља, 23 октобар 2011 07:42
шта чекате?
И то је тачно,
С којим правом се ЕУ меша у унутрашње ствари државе која је дигла руке од чланства(и)ЕУ.
Само један практичан предлог надлежним у Анкари:
ПОВУЦИТЕ ПРИЗНАЊЕ!(неће бити смак света).
Препоруке:
0
0
16 недеља, 23 октобар 2011 08:37
синиша @ Salvador
Лако. Примењујући принцип рецитроцитета, а у складу са својим интересом.

Са којим правом Турска може да призна Косово, а то исто право, само знатно утемељеније, јер су чак и неки султани Курдима давали одређену самосталност у односу на Турке, а Шиптари никада нису имали ни један вид државног организовања на том простору.

Према томе, у моменту кад је одређено право или међународно правило дезавуисано, прекрајање граница, инсистиорање на том праву постаје глупо.
Косовско питање се не може и никада неће решити ни правним ни дипломатским средствима, једино средствима принуде, у којима су војне активности последње средство, а пре тога их има много, којих се, средстава економског, саобраћајног, политичког, медијског притиска итд, Србија одрекла због неких личних разлога актуелнбих руководиоца које они притворно зову европске или евроатлантске интеграције.

Хејг јасно каже: "Косовско питање решавати притиском на Србију".
Дипломатију и право није ни поменуо.
Препоруке:
0
1
17 недеља, 23 октобар 2011 18:06
Salvador @ синиша @ Salvador
Pozdrav.

Vrlo je interesantan vas komentar. Samo ne mogu da se slozim. Smatram da bi, priznavanje Kurdistana kao nezavisne drzave, bilo na neki nacin, metaforicki receno, testerisanje grane na kojoj sjedis.

Vi navodite, princip reciprociteta i interes. Hajde nekako da razumijem princip reciprociteta (btw. bliza mi je teorema reciprociteta iz elektrotehnike), ali interes nikako. Koji bi to bio interes Srbije da prizna Kurdistan. Ne vidim nista drugo sem zabadanja cackalice u oko zvanicnoj Ankari, a i Turcima i lokalnom islamskom faktoru iz naseg "vilajeta" koji su ekspozitura Turske na Balkanu, a sto bi moglo biti vrlo problematicno po nas.

Rusija, Kina, SAD, Turska i ostale jake zemlje mogu sebi da dozvole tu politicku aroganciju i da sutra kazu "Evo ti nezavisnost". Mi kao mala zemlja tu slobodu nemamo. Nema tu emocija.
Primjer. Nasa braca Rusi nisu nikoga pitali kada su priznavali Osetiju i Abhaaziju, samo su ucutkali druge kada su im zamjerili sa jednom rijecju "Kosovo!".
Препоруке:
1
0
18 недеља, 23 октобар 2011 18:24
Salvador @ Nenad Pivaš
Pozdrav.

Naravno da nije isto. Svaki slucaj je poseban, ali su metodi vrlo slicni. To nije vise pitanje ko sta ima, ili je imao, nego pitanje interesa velikih sila. Ima i drugih naroda koji nemaju svoju nacionalnu drzavu. Primjer, Baskija, bez obzira na to sto Spanija nije priznala Kosovo, ili recimo narodi Rusije.
Kraj replike.

-------------------------------------------------

Nervira me kada neko, generalno govoreci, mislim poprilican broj komentatora, pocne da se poziva na istoriju kako je bilo nekada itd. Ljudi stvari se mijenjaju. Ko je mogao i da pretpostavi od Svetog Save i ostalih Nemanjica da ce Srbi u nekom dalekom 20./21. vijeku imati na vlasti (pih)elitu koja ce za saku zobi da prodaje sve iz svog dvorista.
Mislim da bi vecina Srba sutra, kada iskrsne prilika da se prizna nezav. neke nove tvorevine, brzebolje potrcali da zahtjevaju od zvan. Bgd da sto prije uspostavi dip. odnose sa istom, samo da bi na tren. naskodili Zapadu, ne gledajuci sopstveni nac. interes
Препоруке:
0
0
19 недеља, 23 октобар 2011 18:51
Nenad Pivaš
@Salvador

Слажем се са вама да је погрешно то што неки Срби повлаче знак једнакости између своје користи и западне штете. То двоје само по себи не мора да се поклапа. Међутим случај Турске је специфичан јер је она дугорочно гледано српски непријатељ, већи него већина западних сила тако да нам је у интересу њено слабљење. Ви сматрате да потенцијалну независност Курдистана Србија не би требало да призна јер би то било противно међународном праву. Ту се не слажем са вама јер сматрам да позивање на међународно право сада има смисла само зато што нам тренутно одговара и зато што смо слаби па нам је то једино остало. Када се околности и свету промене у нашу корист и када дочекамо тренутак да батина буде у нашој руци тада ће бити потребно другачије понашање.
Препоруке:
0
0
20 недеља, 23 октобар 2011 19:05
Nenad Pivaš
@Salvador

Чисто морално гледано, они народи који немају своју државу као што су Шкоти, Каталонци, Чечени, Тибетанци и други имају право на самоопредељење. Са друге стране области у оквиру неких држава које су настање националним мањинама, које имају своју матичну државу, немају право на сецесију. Међутим, одлука Србије да ли ће подржати сецесионисте или оне који бране свој територијални интегритет треба да зависи искључиво од српских интереса. Дакле ако нам самоопредељење оних који имају морално право на то не одговара онда то не треба подржати. И обрнуто, ако је сецесија неке области морално недопустива али у складу са нашим интересима требамо је признати.
Препоруке:
1
0
21 недеља, 23 октобар 2011 20:07
Salvador @ Nenad Pivaš
Pozdrav.

Moram sada reci da sam zbunjen. Ne znam kako da tumacim ovo. Ne zelim da zvucim arogantno, mogao bih reci da Vas zadnji komentar zvuci pomalo cudno u nekoliko situacija. Kazete:

"Ви сматрате да потенц. незав. Курдистана Србија не би требало да призна јер би то било противно међунар. праву",

pa onda:

"Ту се не слажем са вама јер сматрам да позивање на међунар. право сада има смисла само зато што нам тренутно одговара и зато што смо слаби па нам је то једино остало".

Ja govorim o priznanju Kurdistana u trenutnom kontekstu srpske pozicije. Nisam Nostradamus.
Necu da raspravljam ko ce sutra imati palicu. Prema podacima iz godine u godinu ima nas sve manje, a Turaka sve vise. Zvucim pesimisticno(?), ali mozda je nece imati ko od nas pridrzati.

Kazete:

"Међутим случај Турске је специф. јер је она дугорочно гледано српски непријатељ, већи него већина западних сила тако да нам је у интересу њено слабљење".

Vama je ok, slabljenje Turske na nasu stetu???
Препоруке:
1
0
22 недеља, 23 октобар 2011 23:43
Nenad Pivaš
@Salvador

У овој ситуацији слабљење Турске не би било на нашу штету. Јака Турска је за Србе много већи проблем него једно кршење међународног права на Блиском Истоку. Ви сматрате да би за Србе било проблематично да са једне стране буду незадовољни због Косова а да са друге стране признају Курдистан. То уопште не мора да значи. Ево нпр. Јерменија подржава Србију по питању Косова а са друге стране не подржава територијални интегритет Азербејџана. И никаквих проблема нема због тога.
Препоруке:
0
0
23 понедељак, 24 октобар 2011 08:26
Salvador @ Nenad Pivaš
Da, ali pozicija Jermenije i Srbije nije ista. Tu je problem. Jermenija moze sebi, iako je mala zemlja, da dozvoli nepriznanje Kosova i nepodrzavanje terit. integriteta Azerbejdzana. Ako se ne varam Jermenija ima jako dobre odnose sa Ruzijom, cak je jedna vojna baza Rusa na teritoriji Jermenije. Tu je takodje Iran kojem odgovara stabilna Jermenija. Gdje je nama ruska vojna baza, pa da se tako otmeno ponasamo?
Препоруке:
1
0
24 понедељак, 24 октобар 2011 19:13
Nenad Pivaš
@Salvador

Слажем се да је Јерменија у нешто повољнијој ситуацији него Србија. Међутим ја и даље не видим како би евентуално признање независности Курдистана од стране Србије могло да има негативне последице по нас. Да нам можда не уведу санкције због тога? Или можда Турска призна Косово и крене да делује против српских интереса у Рашкој и Босни? Турска то већ увелико ради. Дакле никаквих негативних последица по нас ту нема. Највише што може да се догоди је да нам неко каже срам вас било.
Препоруке:
0
0

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер