петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Дојче веле: Турска страхује од „косовског сценарија”
Хроника

Дојче веле: Турска страхује од „косовског сценарија”

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. октобар 2011.

Турска се противи давању веће аутономије Курдима из страха да би аутономија, као у случају Косова, у ствари била први корак ка нарушавању територијалног интегритета земље и стварању независне државе, изјавио је политички аналитичар Чемал Каракаш из Задужбине за истраживање мира и конфликта из Хесена.

Према његовом мишљењу, већина Курда који живе у Турској заправо не желе своју државу, већ пре аутономију, какву рецимо у Италији има Јужни Тирол, чему се Турска противи.

„Противаргумент на турској страни је увек подсећање на Косово. Обично кажу, па да, и тамо је прво била само аутономија па се видело да додатним нападима Косово може и да се отцепи од Србије и то су за Турке увек хорор сценарији”, рекао је Каракаш за немачки радио „Дојче веле” и додао да он лично мисли да су ти страхови преувеличани.

Каракаш сматра да би најжешћи напад Радничке партије Курдистана (ПКК) у последњих неколико година који се догодио у среду ујутру на граници са Ираком, а у коме су курдски терористи убили најмање 26, а ранили 22 турска војника, могао да буде ветар у леђа турским националистима, противницима даље либерализације и дијалога са Курдима.

„Не сме се заборавити да је најјачи духовни покрет у Турској - турски национализам и свако питање везано за већа мањинска права, било да се сада ради о Курдима или хришћанској мањини, увек је везано за ту догму, за тај национални осећај и одмах рефлексно подстиче ширење страха од територијалне поделе Турске”, навео је он.

На питање да ли ће и на који начин најновији сукоб са Курдима утицати на однос Турске и Европске уније, Каракаш каже да се „треба надати да ће Европска комисија или Европска унија покушати да смире конфликт, али да турска страна може да каже: шта хоћете ви из Брисела, не желите нас као чланицу ЕУ, а мешате се у нашу унутрашњу политику. То је онда врло деликатно питање”.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер