уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Судбина дејтонске БиХ и Република Српска

Брчко је постало трећи ентитет

PDF Штампа Ел. пошта
Витомир Поповић   
уторак, 31. март 2009.

 (Прес, 27.03.2009)

Декан бањалучког Правног факултета и бивши члан Арбитражне комисије за Брчко Витомир Поповић тврди да је Брчко, после усвајања амандмана на Устав БиХ, постало трећи ентитет у БиХ. Поповић у интервјуу за Пресс РС каже да је та чињеница, с правне стране, више него јасна и истиче да сви они који тврде да то није тачно народу бацају прашину у очи у покушају да се оправдају што су гласали за такво решење.

- Јасно је да Брчко сада ужива статус трећег ентитета, а када је у питању однос према Уставном суду БиХ, има и веће ингеренције од ентитета. Уставни амандман који је у среду усвојен у Представничком дому Парламента БиХ супротан је интересима РС и није било потребе за његовим усвајањем! Створен је трећи ентитет, а РС је пресечена напола! То сам навео и пре 10 година, у свом издвојеном мишљењу, као члан Арбитражне комисије за Брчко, када сам упозорио да би доношење такве одлуке представљало увод у промену унутрашње уставне структуре БиХ, што је веома опасно - подсећа Поповић.

На основу чега све то тврдите?

- БиХ се по Уставу састоји од два ентитета, а давањем оваквих овлашћења Брчком, у земљи се и правно ствара трећи ентитет, што значи да је промењена унутрашња уставна структура! Уставом БиХ је прописано да процедуру везану за статус дистрикта, односно заштиту његових интереса пред Уставним судом БиХ, могу да покрену чланови Председништва БиХ, председавајући Савета министара, али и одређени број посланика у ентитетским парламентима. Сви они су то могли да ураде у име Брчко дистрикта, што значи да је Брчко било заступљено пред Уставним судом БиХ! Зато није ни било потребе за оваквим уставним амандманом.

Да ли је арбитражном одлуком за Брчко било предвиђено да се коначан статус дистрикта утврди Уставом?

- Не! Због тога је сав овај авантуризам био непотребан. Арбитражном одлуком је остављено супервизору да потврди када је одлука спроведена, а он је то потврдио када је констатовао да је у Брчком створено мултитетничко друштво, да су формиране институције и да је укинута линија разграничења.

Ко је најодговорнији за то?

- Они који су учествовали у креирању таквог уставног амандмана и који су гласали за њега! То су штетна и опасна решења за РС!

Да ли су власти РС могле да спрече усвајање овог амандмана?

- Постоји Декларација Народне скупштине РС, по којој се не прихвата арбитражна одлука за Брчко. Власти РС су морале да поштују ту декларацију, али су је погазиле. То показује да се не поштује највиша законодавна институција у РС и њене одлуке. Не пише нам се добро ако у будућим разговорима о уставним променама наставимо тако да се понашамо. Међутим, очигледно је да су наши политички представници имали неке своје разлоге да гласају за тај амандман.

Да ли су власти РС консултовале стручњаке приликом израде овог уставног амандмана?

- Нису, бар колико ја знам. Када сам био члан Арбитражне комисије, стално сам контактирао са највишим ауторитетима из области уставног права. Међутим, како су ми сами рекли, овом приликом их нико није звао.

Да ли решење које подржава Силајџићева Странка за БиХ може да буде добро за Републику Српску?

- Наравно да не може! Посланици Странке за БиХ тврдили су пазар, предлажући неке амандмане да би их на крају повукли и гласали за предложени амандман за Брчко! Такво понашање је уобичајено за ту странку, али не разумем поступке наших политичара, односно представника власти, који објашњавају народу да је ово корак напред за РС! То напросто није тачно, јер ко гарантује да, после овога, Уставни суд БиХ неће потпуно променити арбитражну одлуку?! Поготово што сви знамо како и по ком принципу тај суд функционише.

Тврдите да је уставни амандман о Брчком штетан за РС. Шта представници РС сада могу да ураде да заштите интересе Српске?

- Треба се вратити поштовању Устава РС и Устава БиХ, који се темеље на Дејтонском мировном споразуму! Актуелна власт у РС, с једне стране, уби се бранећи Дејтон, а с друге нам објашњава да је потребно постојање трећег ентитета, иако је то супротно Дејтонском мировном споразуму! Па како то мисле да очувају Дејтон, ако се залажу за његово рушење?! И како мисле да одговоре политичарима из Федерације, који се залажу за БиХ са пет регија, када и сами заговарају антидејтонска решења?! Јер, и пет регија и три ентитета су у супротности са Дејтоном! Нажалост, данас о Дејтонском споразуму највише причају они који га нису ни видели, а камоли прочитали!

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер