Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Škotski rulet
Savremeni svet

Škotski rulet

PDF Štampa El. pošta
Milan Dinić   
četvrtak, 18. septembar 2014.

Građani u Škotskoj danas donose odluku da li žele da ostanu u Ujedinjenom kraljevstvu ili postanu nezavisna država. Razne sondaže javnog mnjenja pokazale su veoma malu razliku, od najviše četiri procenta, u korist onih koji su protiv otcepljenja. Ali, kako ocenjuju analitičari, odluka leži u rukama onih koji su neopredeljeni, a kojih je ni manje ni više nego 17 odsto, prema poslednjim istraživanjima!

Glasači će odgovoriti sa „da“ ili „ne“ na pitanje: „Da li bi Škotska trebalo da bude nezavisna država“. Ma koliko delovalo jasno, oko referendumskog pitanja bilo je dosta polemika a oni koji su za uniju sugerisali su da je trebalo dati i treću opciju – „ne, ali bi Škotska trebalo da dobije veće nadležnosti“, što bi, veruju zagovornici ove opcije, potpuno urušilo očekivanja onih koji su za nezavisnost.

To što se glasa u četvrtak a ne u nedelju, kako je slučaj u Srbiji i većini zemalja, ne bi trebalo da iznenadi. U Britaniji je tradicionalno četvrtak dan kada se glasa.

Za glasanje se registrovalo 4.285,323 ljudi, odnosno 97 odsto stanovništva koje ima pravo glasa, pa se s razlogom očekuje da će izlaznost biti istorijska! Da li ishod – znaće se tek u petak ujutru. Glasačka mesta su otvorena od sedam sati jutros do 22 časa po britanskom (ili je, opreznosti radi, sada bolje reći – ostrvskom) vremenu.

Imajući u vidu osetljivost teme britanski BBC kao i ostale medijske mreže na Ostrvu dobile su striktne instrukcije da ne objavljuju nikakve informacije osim vesti da je u toku referendum i da se glasa.

Međutim, ostrvska štampa nije ostala tako neopredeljena, što se vidi i iz naslovnih stranica koje NSPM objavljuje.

Javnost na Ostrvu je posebno bila zainteresovana za držanje britanskog tabloida „San“ u vlasništvu medijskog mogula Ruperta Merdoka. Iako je u početku škotsko izdanje „Sana“ bilo naklonjeno nezavisnosti, na kraju je ta podrška ipak uskraćena. Budući da „San“ ima ogroman uticaj u Britaniji i da se smatra da su ove novine presudno uticale na pobedu DŽona Mejdžora i konzervativaca 1992. (kada je, dan nakon izbora, „San“ izašao sa drskim naslovom: „It’s The Sun Wot Won It“), držanje ovog lista i medijske imperije čiji je deo nikako ne bi trebalo zanemariti.

Uredništvo škotskog izdanja „Sana“ odlučilo je da zauzme neutralan stav prema referendumu (što se i vidi po naslovnoj strani od danas) iako je vlasnik lista, Rupert Merdok prošle godine nazvao lidera Škotske nacionalne partije, i aktuelnog škotskog premijera, Aleksa Salmonda „najbriljantnijim političarem u Ujedinjenom kraljevstvu“.

Kao i u svim zemljama, značajnu ulogu u kampanji imaju i poznati glumci i druge javne ličnosti sa Ostrva, pa je i tu došlo do prave podele.

ZAGOVORNICI NEZAVISNOSTI: NEZAVISNA ŠKOTSKA – DOBRA IDEJA!

Oni koji su za nezavisnost Škotske nisu to krili u svojim porukama glasačima:

Šon Koneri: „Kampanja za nezavisnost fokusirana je na pozitivnu viziju Škotske“

Endi Marej (noćas u 2:08 na Tviteru): „Veliki dan za Škotsku danas! Negativnost zagovornika glasa „ne“ poslednjih nekoliko dana totalno me je odvelo na drugu stranu. Uzbuđen zbog ishoda. Hajde da uradimo ovo!“, poručio je čuveni teniser.

Brajan Koks, poznati britanski glumac, iako neće imati pravo glasa jer ne živi u Škotskoj podržao je kamp za nezavisnost!

Komičar Frenk Bojl je takođe među onima koji su podržali nezavisnost.

Poznata svetska dizajnerka, Engleskinja, Vivijen Vestvud priključila se kampu koji je za nezavisnost: „Držim palčeve da će pobediti! Jer ako to uspeju, to bi moglo da bude prekretnica ka boljem svetu! Mrzim Englesku! Volim Škotsku jer mislim da su bolji od nas i da su demokratskiji od nas!“

Stiven Morisi, poznati britanski pevač i frontmen grupe „The Smiths“, podržao je nezavisnost: „Obožavam škotski duh i njima ni najmanje nije potreban Vesminster“!

I zvezde filma „Hrabro srce“ (Braveheart) koji, premda istorijski ima mnogo propusta, predstavlja za mnoge u svetu simbol škotskog otpora Englezima, listom su podržale nezavisnost Škotske. Kada je juna meseca obeležavana 20. godišnjica od snimanja filma, gotovo svi glumci su se skupili i podržali glas „za“ nezavisnost Škotske!

Pevačica Bjork je takođe među onima koji su za nezavisnost. Ona je na svom Fejsbuk profilu poslala sledeću poruku: „Škotska! Škotska! Škotska“ Proglasite nezavisnost! Imajte svoju zastavu! Štitite svoj jezik!“

Tarik Ali, poznati britanski pisac i režiser pakistanskog porekla, marta meseca objavio je tekst u „Gardijanu“ pod naslovom: Škoti, ukinite ovu zajednicu odmetnika! Nezavisnost je jedini način da ispunite svoj potencijal“!

I američki intelektualac Noam Čomski izrazio je podršku škotskoj nezavisnosti. On je aprila meseca u intervjuu za „RIA Novosti“ izjavio „moja intuicija ide u prilog škotskoj nezavisnosti“. Ovaj stav naišao je na kritiku zvaničnih krugova u Americi i Britaniji.

Britaanski glumac Rasel Brend je takođe u taboru za nezavisnost: „Nezavisna Škotska – dobra ideja“, poručio je.

PROTIVNICI NEZAVISNOSTI: OSTANITE SA NAMA

Sa druge strane, nisu usamljeni ni oni koji se protive nezavisnosti, a među kojima takođe ima zvezda i poznatih javnih ličnosti:

Dejvid Bouvi je poslao kratku ali jasnu poruku: „Škotsko ostani s nama“.

Tu je i autorka „Harija Potera“ DŽ. K. Rouling, koja je uložila i značajna lična sredstva kako bi pomogla kampanju za opstanak Britanije. Ona je poručila: „Što više slušam zastupnike nezavisnosti, to više brinem o tome da oni ne vode računa o rizicima“.

Pevač Rod Stjuart dao je sledeću izjavu: „Ne bih voleo da se Unija raspadne posle toliko godina i ne mislim da će se to dogoditi“.

Uz njega je i Suzan Bojl, Škotlanđanka koja je slavu stekla kao pobednica takmičenja „Britanija ima talenat“ 2009: „Ja sam ponosna. patriotski nastrojena Škotlanđanka, puna strasti za svoje nasleđe i svoju zemlju. Ali, nisam nacionalista“.

Za glas protiv nezavisnosti opredelio se i proslavljeni fudbalski trener Aleks Ferguson koji je izjavio: „Ako je ikada trebalo da nas zabrine mogućnost da Škotska izađe iz Ujedinjenog Kraljevstva, to je sada“!

Mik DŽeger, Sting i Stiven Hoking su među 200 potpisnika javnog apela koji moli Škotsku da ostane u državi sa Engleskom, Velsom i Severnom Irskom.

Povod da se oglasi našao je i bivši američki predsednik Bil Klinton poslavši sledeću poruku: „Jedinstvo uz maksimalno smaoodlučivanje šalje snažnu poruku svetu podeljenom identitetskim konfliktima da je moguće poštovati naše razlike i uporedo živeti i raditi zajedno. Ovo je veliki izazov u našem dobu. Škoti mogu da nam pokažu kako da mu se odazovemo.“

Bob Geldof, jedan od najvećih britanskih muzičara i boraca protiv siromaštva otvoreno se usprotivio nezavisnosti ali očito i činjenici da će se glasati samo u Škotskoj: „To pitanje mora da bude razmotreno od svih nas. Ne možete sebično to da rešavate među sobom“.

I Dodik među zagovornicima nezavisnosti Škotske

Zanimljivo je da se na Vikipediji, u članku posvećenom tome ko podržava škotsku nezavisnost a ko joj se protivi, među zagovornicima nezavisnosti navodi i Milorad Dodik, predsednik Republike Srpske.

Bosanski Srbi pomno prate dešavanja u vezi sa predstojećim referendumom u Škotskoj, u nadi da će, ako Škoti glasaju za otcepljenje od Britanije, to postaviti presedan koji će povećati i njihove izglede da proglase nezavisnu državu, navodi danas agencija Frans pres.

Dodik je, kako precizira AFP, nedavno rekao da RS prati šta se događa u italijanskom Južnom Tirolu, Škotskoj, pa čak i Kataloniji, pošto su to, prema njegovim rečima, „ključna iskustva za bosanske Srbe".

Poruka Dejvida Bekama: „Ono što nas ujedinjuje je mnogo veće od onoga što nas deli“

Povodom referenduma oglasio se i Dejvid Bekam sledećom porukom Škotima:

„Želimo da znate koliko mi cenimo naš odnos i prijateljstvo. Naravno, kakva god bila vaša odluka to se nikada neće promeniti, ipak, moja iskrena namera je da ćete glasati za obnovu naše istorijske veze koja je bila toliko uspešna vekovima i kojoj je svet zavideo. Ono što nas ujedinjuje je mnogo veće od onog što nas deli. Ostanimo zajedno“.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner