Početna strana > Rubrike > Savremeni svet > Da li je Kina samo uspavani zmaj koji čeka povoljan trenutak?
Savremeni svet

Da li je Kina samo uspavani zmaj koji čeka povoljan trenutak?

PDF Štampa El. pošta
Slobodan Jovanović   
sreda, 03. avgust 2016.

Međunarodni arbitražni sud u Hagu 12 jula doneo je presudu u sporu između Kine i Filipina oko toga čije je istorijsko pravo na vode Južno kineskog mora. Presuda je  štetna po Kinu, u njoj se kaže da Kina nema istorijsko pravo na korišćenje voda Južnog kineskog mora.

Mnogi analitičari su u svetu pravilno prognozirali da će presuda biti negativna po Kinu ali su pogrešno procenili kineski odgovor. Izuzetak nije bio ni autor Fonda Strateške Kulture Hari DŽ. Kazianis čiji smo prevod na ovu temu objavili. On je smatrao da je najmanje verovatan slučaj da Kina ne učini ništa i prosto proglasi nevažećim odluku arbitražnog suda. On je u svom autorskom tekstu smatrao da je najverovatniji ishod da Kina pod pritiskom sopstvenog naroda uradi nešto više konačno i da proklamuje Zonu Vazdušne Identifikacije iznad spornih veštačkih ostrva u Južnom kineskom moru.

Sledeći po redu slučaj koji razmatra je da se Kina postavi agresivno na svim neuralgičnim tačkama Azije i da faktički bude spremna za totalni rat. U stvarnosti desilo se upravo suprotno.

Kina je postupila baš onako kako su analitičari u svetu pa i pomenuti Hari Kazianis smatrali da neće, Kina se odlučila za prvu, po njima, najmanje verovatnu opciju, da ne učini ništa prenagljeno i ishitreno. Kina je u realnosti učinila sledeće: proglasila je odluku arbitražnog suda nevažećom i ipak je to potvrdila pokazivanjem mišića, predstavila je čak četiri sasvim nove fregate.

Kina je na ovaj način pokazala svetu da ne haje za odluku tribunala i to je potkrepila vojnom pomorskom silom bez potrebe da proklamuje Zonu Vazdušne Identifikacije nad spornim ostrvima. Kina je apsolutno sigurna u sebe tako da nema potrebe da rizikuje vreme apsolutno radi za nju. Kina je najveća pomorska sila Azije i zna da može ako bude zatrebalo da ostvari sve svoje ciljeve. Kina takođe gradi i sopstvene nosače aviona koji će joj pomoći da iz regionalne preraste u globalnu silu.

Amerikanci i američka ratna mornarica se silno plaše Kineza zato sada ubrzano ostvaruju saradnju sa svojim saveznicima Filipinima, Japanom, Australijom i drugim zemljama u regionu kako bi pokušali da sputaju kinesko širenje izvan tzv. prvog ostrvskog lanca koga čine Tajvan, Filipini, Japan. SAD namerno isturaju svoje saveznike kako ne bi oni morali da stradaju u slučaju nekog konvencionalnog vojnog sukoba. Ipak, Kina pokazuje svoju nadmoć kao što je to učinila sa četiri svoje fregate na dan donošenja presude međunarodnog arbitražnog suda.

Kina takođe jača svoje vojno prisustvo na spornim veštačkim ostrvima koje je izgradila u vodama Južnog kineskog mora. Ona tamo doprema svoje najmodernije lovce, gradi vojne aerodrome, i pravi podmorska skloništa za svoje podmornice. Kina uprkos odluci Haškog tribunala ima kapaciteta da silom nadjača sve zemlje iz okruženja i da ih prosto svojom vojnom nadmoći prisili da prihvate de fakto stanje na terenu i zato Kina nije imala razloga da proklamuje Zone Vazdušne Identifikacije niti da napada svoje susede.

SAD će imati u budućnosti velikih problema da sputaju Kinu jer ona ima direktnu nameru da se proširi izvan ostrvskih lanaca i to će i učiniti pukom masivnošću svoje flotile. A kada se kineskoj ratnoj mornarici priključe i nosači aviona ni jedan američki saveznik u regionu neće moći da joj parira.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner