четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Коментар дана > Колико Ујгури могу дестабилизовати Кину?
Коментар дана

Колико Ујгури могу дестабилизовати Кину?

PDF Штампа Ел. пошта
Слободан Јовановић   
понедељак, 10. март 2014.

Недавно је на перону једне железничке станице на југу Кине учињен монструозни масакр. Најмање десеторо нападача извело је терористички акт у којем је убијено двадесет и деветоро људи. Полиција је успела да убије четворицу нападача и да рани једног, који је ухваћен и упућен на испитивање.

Трагови са лица места упутили су на идентитет терориста. Терористи су били припадници ујгурских муслимана, који живе у западној покрајини Синкјанг. Ујгури се боре за отцепљење њихове покрајине од матице и не презају од терористичких напада.

Почетком викенда десила се мистериозна несрећа. Наиме, авион који је из малезијске престонице Куала Лумпура летео за Пекинг срушио се изненада у воде јужног Вијетнама. Чињеница да је дестинација авиона био Пекинг, да су две трећине путника били Кинези, као и да је Малезија великим делом муслиманска земља упућује на још један терористички напад на кинеске грађане.

Оно што додатно наводи да је у питању био терористички напад који је био усмерен на кинеске грађане јесте чињеница да су се најмање два путника укрцала на авион са лажним пасошима који су украдени на Тајланду. Осим тога, контролори лета су приметили да је авион почео да се враћа на аеродром са кога је полетео све док није мистериозно нестао са радара.

Начелници малезијске компаније су тврдили да је авион прошао све сигурносне прегледе и да је био исправан. Дакле, сумње упућују на чињеницу да се радило о људској грешци, што је мало вероватно јер је авион летео на висини од преко 10 000 метара и све време је био у контакту са контролним торњем, или на терористички напад бомбом јер се авион распао у ваздуху.

Када повежемо све ове чињенице, доћи ћемо до закључка да су највероватније Ујгури извели још један терористички напад на кинеске грађане. Уколико овако наставе са нападима и тероризмом, могу омести Кину у глобалу, али ниједна земља није стабилна уколико један њен део жели да се отцепи.

Можемо да претпоставимо да су САД, које су недавно примиле Далај Ламу на оштро противљење званичног Пекинга, имале неке тајне операције које су везане за Ујгуре. Сасвим је могуће да су се Американци, који политички и дипломатски подржавају Ујгуре, решили на неке радикалније потезе. Сваки терористички напад Ујгура ће бити поздрављен од САД јер они својим тероризмом и насилним покушајима отцепљења дестабилизују Кину и осећај сигурности њених грађана, а то је веома важно.

Иако у неком рату Ујгури немају шта да траже, они овим терористичким нападима заиста задају главобоље Кини. Американци, који нису ни упутили званично саучешће кинеској власти због терористичког напада Ујгура, само могу задовољно да трљају руке. Кина, наиме, представља највећег супарника САД у годинама које следе и овакве дестабилизације могу донекле утицати на Кину и њен развој јер су животи њених грађана угрожени и можемо, нажалост, очекивати да се под патронатом Америке ови терористички напади наставе.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер