четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Рубрике > Савремени свет > Америка ризикује неуспех у Африци
Савремени свет

Америка ризикује неуспех у Африци

PDF Штампа Ел. пошта
Лоренцо Вита   
субота, 18. новембар 2017.

Сомалија наставља да буде полигон за сукоб између оружаних снага САД и исламског тероризма. Само последњих дана, америчке трупе су објавиле да су извршиле три ваздушна напада против терористичких снага Ал Шабаб-а и Исламске државе. Команда америчких снага у Африци (Africom), како преноси агенција Nova, навела је, да је први напад изведен прошле суботе, близу места Гадо, 400 километара југозападно од Могадиша, како би се ударило на одговорне за један напад на амерички конвој у Сомалији. Други напад је извршен 12. новембра, против Ал Шабаб-а, 65 километара од Могадиша, док је трећи напад извршен у области Пунтланд, против Исламске државе.

Ваздушни напади против терористичких снага у Сомалији, уклапају се у оквир шире замишљене акције од стране оружаних снага САД, које су још у марту добиле одобрење од председника Трампа, да изводе нападе против Ал Шабаб-а. Одобрење је стигло и од саме сомалијске владе, која рачуна на помоћ Афричке уније и САД у уништавању џихадистичке рак-ране у краћем или дужем периоду.

Овај циљ владе у Могадишу није једноставан, упркос оптимизму гласноговорника владе Абдирахмана Османа, који је говорио о Ал Шабаб-у који је поражен на војном плану. Пораз на војном плану – између осталог, тек треба да се покаже – значи, у ствари, једну експлозију терористичких акција, које ће погодити, очигледно, цивилно становништво. И већ су примљени први сигнали, са ужасним нападима у Могадишу последњих недеља, који, према сомалијском обавештајним изворима, могу бити повезани са турским присуством у земљи зарад подршке влади. У овом, изразито тешком контексту, делује америчка мисија, која међутим, трагично подсећа на све војне кампање Сједињених Држава против тероризма, које ризикују да се претворе у један рат без краја и ништа не решавају. И то није само проблем Сомалије, већ читаве Африке, која је присутна у растућем америчком интересовању на фронту борбе против тероризма.

Сједињене Државе последњих година, дејствују скоро увек по истом сценарију, како је објаснио Џонатан Маршал за ,,Национални интерес“. Почињу са тзв. хируршким операцијама елитних трупа, у међувремено трагично настрада неколико америчких војника, команда тражи ваздушне нападе, такође и посредством употребе дронова, сукоб се појачава, и напослетку, добивши од свега тога помало, траже од председника одобрење да се пошаљу јаче трупе које би гарантовале могућност да се победи. У овом периоду, терористи не губе, напротив, јачају, цивили гину, а САД губе новац, кредибилитет, и не једном, животе десетина момака који су послати у рат који амерички народ не разуме (и глас за Трампа показивао је такође неодлучност јавног мнења у погледу спољне политике).

Од када је председник Трамп ушао у Белу кућу, осетно се повећало ангажовање снага за специјалне намене, изазивајући управо проблеме у вези новчаних средстава и јединица. Па ипак, ово ангажовање снага за специјалне намене није уопште било пресудно – Јемен, Сомалија и Нигер представљају три одлична примера колико је ризично да то буде управо контрапродуктивно. У Јемену, снаге повезане са Ал Каидом су ојачале, а Хути, истински циљ америчке команде у региону, досегли су значајан ратнички потенцијал, и у стању су да задају тешке ударце Саудијцима. У Сомалији, Ал Шабаб је харао годинама, и сада, на фону сучељавања сила из Персијског залива и Турске, наставља да жање жртве. Амерички напади од 2007. године, убли су, према Бироу за истраживачко новинарство, између 350 и 510 људи, међу којима су такође и десетине цивила.

Оно што се дешава у Сомалији и Јемену, могло би да се понови такође у Нигеру, где је убиство четири ,,зелене беретке“ показало колико је озбиљно ангажовање САД у региону. Америчка команда је већ тражила од председништва, а такође и локалне владе, да повећа број ваздушних напада у овој земљи. Овај захтев иде у корак са размештањем америчких јединица у Конгу, Камеруну, Јужном Судану, Уганди и Централноафричкој Републици, и у ствари, узрокује нешто управо супротно од оног што се жели урадити. Јаче америчко бомбардовање, потпомогнуто од локалне владе, олакшаће, у ствари, џихадистима регрутацију, углавном млађих особа, које гледају побијене укућане и стране трупе како окупирају њихове територије. Ове трупе се не посматрају као ослободилачке снаге, већ као снаге које узрокују смрт, чак и више од самих терориста. Нешто слично се већ десило на Блиском истоку и у Авганистану, пре свега онда када су америчке трупе отворено подржавале једну фракцију против друге, што је водило ка појачавању тероризма. Ове грешке би могле да се брзо понове у Африци, посебно у оној субсахарској. Нема сврхе гађати са висине терористе, јер се ризикује да се њихови шефови претворе у хероје, а убијени бојовници у мученике. Био би користан рад на искорењивању тероризма, полазећи од оног што девастира те популације, и ствара плодно тло за пут у џихад.

Превео са италијанског: Небојша Вуковић

Извор: http://www.occhidellaguerra.it/somalia-usa-bombardano-jihadisti-africa-rischiano-fallimento/

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер