Početna strana > Prenosimo > Saradnja sa DS će biti dugoročna
Prenosimo

Saradnja sa DS će biti dugoročna

PDF Štampa El. pošta
Ivica Dačić   
nedelja, 05. jul 2009.
(Blic, 06.07.2009)

Ministar policije i lider socijalista Ivica Dačić govoreći o godinu dana Vlade ocenjuje da u njenom radu treba da bude mnogo više koordinacije i jedinstvenog nastupa oko ključnih pitanja. U intervjuu za „Blic“ on kaže: „Mana je nasleđe iz prošle vlasti jer neki smatraju da treba da se svađamo jedni između drugih.“

- Ova vlada formirana je velikim političkim iskorakom koji je označio pomirenje dve opcije koje su bile na različitim stranama. Profiliše se u Vladu levog centra koja se stara o socijalnoj pravdi što smo pokazali na primeru penzija. Otežavajuća okolnost jeste to što je nakon njenog formiranja usledila svetska ekonomska kriza zbog koje efekti rada i nisu mogli toliko da se vide na ekonomskom planu. Ali, postigli smo nekoliko iskoraka na diplomatskom planu, i to kada je reč o Kosovu i Metohiji, jer odluka Međunarodnog suda pravde može dovesti do poništavanja priznavanja nezavisnosti. Uspeh je postignut i u evropskim integracijama jer smo na pragu ukidanja viza, a jako je važno i da u ovom trenutku ogroman broj država u EU smatra da je Srbiji otvoren put ka evropskim integracijama - kaže Dačić.

Koje su mane ove vlade?

- Nasleđene navike iz prošlosti jer neki smatraju da treba da se svađamo jedni između drugih. Nisam pristalica toga i smatram da, ako smo napravili dogovor, onda treba da bude mnogo više koordinacije i jedinstvenog nastupa oko ključnih pitanja. Sve ostalo može da bude stvar individualnog pristupa, ali smatram da treba da bude mnogo više odgovornosti za javne nastupe ključnih ljudi u Vladi.

Da li se i danas zalažete za rekonstrukciju Vlade?

- Rekonstrukcija Vlade je potpuno legitiman postupak i proces. Vidite, Vlada pada ako nema više parlamentarnu većinu i ako je logičnije izbeći izbore ide se na rekonstrukciju, ali to može da bude i u postojećim političkim odnosima ukoliko nije zadovoljan neko od postojećih ministara. Znači, rekonstrukcija Vlade može da bude promena ministara i u postojećim odnosima.

I to može da se dogodi i u ovoj vladi?

- Može, apsolutno, ako postoji saglasnost.

U DS navode da imaju bolje odnose sa SPS nego sa G17. Kako vi to vidite?

- Ko sa nama sarađuje može da ima samo dobro mišljenje jer SPS je korektan partner. Mi uvek ispunjavamo ono što se dogovorimo. Nikada ne ucenjujemo, nikada se ne ponašamo dečački, već se trudimo da vodimo državotvornu politiku.

Planirate li strateško partnerstvo sa DS?

- Mi samostalno izlazimo na izbore kada do njih dođe i to znači da ne razmišljamo o predizbornim koalicijama. A, naravno, da bi za političku stabilnost u Srbiji bilo važno da u dugoročnom smislu postoji politička opcija za koju bi građani znali osnovni strateški pravac. Otuda, mi sa DS nismo postigli jednokratni sporazum već želimo da budu naš dugoročni partner. Ali, to ne znači da nas DS nosi na leđima već se borimo za svoje glasove.

Hoće li kosovski pasoši biti prepreka za viznu liberalizaciju?

- Očekujemo da će sredinom jula Evropska komisija zvanično otpočeti proceduru za ukidanje viza za građane Srbije. Kada je reč o kosovskim pasošima, naš predlog je da se centralizuje izdavanje pasoša kako bi bile sprečene eventualne zloupotrebe i da se izvrše dodatne provere identiteta jer znate da srpska policija nije prisutna na KiM. Ne znamo da li će izdavanje biti u Beogradu jer o tome tek treba da se razgovara gde bi moglo.

Dokle se stiglo sa SAD u pregovorima o ukidanju viza?

- Ti razgovori su u toku. Mora se prvo rešiti osnovna prepreka, a to je činjenica da je znatno veći broj građana koji je odbijen za vizu nego što je to poželjno za ukidanje viza i mnogi naši građani ne poštuju američke propise kad je reč o boravku u SAD. Zato smo u razgovorima nagovestili da za početak razgovaramo o produženju roka na koji se izdaje viza i da se on produži na pet, šest godina. Nama je strateški važno da o ukidanju viza razgovaramo i sa Kanadom i Velikom Britanijom i za ove zemlje biće bitno stavljanje Srbije na belu šengensku listu. Razgovori se vode sa Izraelom, Japanom, Turskom oko ukidanja taksi. Za Rusiju više ne trebaju vize, a razgovori su obavljeni i sa Švajcarskom tako da će ukidanje viza za EU obuhvatiti i ovu zemlju.

Rekli ste da hoćete da podmladite stranku. Da li to znači odlazak nekih starih kadrova s vrha?

- Prvenstveno mislim na podmlađivanje biračkog tela jer hoću da ova stranka ima budućnost. A mi zaista nemamo takve podele i nije pitanje da neko ode. Nama je cilj dalja reforma stranke, izgradnja novog partijskog programa sa kadrovskim rešenjima koja će praktično značiti i na delu pokazivanje jedne nove politike stranke. Cilj mi je da SPS bude treća stranka u Srbiji po snazi. Neću da dozvolim više nikada da bi SPS voleo da se biračka mesta zatvore do 15 časova jer do tada vodimo jer stariji glasaju, a da posle od 18 do 20 časova strepimo jer glasaju mlađi. Mislim da SPS treba da ima novi početak, a kada to kažem ne mislim da treba da pljune na sve sto je bilo. Ne može se živeti od stare slave niti iko može biti grešan zbog starih zabluda.

Javljaju li vam se neki koji su vas zaboravili dok niste bili u vlasti?

- Pa da nisam iskusan čovek iako imam tek 43 godine i da se nisam školovao za bavljenje politikom verovatno bih pomislio da sam važniji od Boga jer ta funkcija jeste jedna velika moć. Ali, dobro znam i citiraću Maksima Gorkog - svaka vlast kvari ljude, a apsolutna najviše, tako da sam u prednosti jer me nije iskvarila ni ona prethodna vlast, niti me je uplašio gubitak te vlasti. Kada bih rezimirao ko mi se sve javlja ispada da imamo milionsko članstvo samo što ne znam gde su bili na izborima svih ovih godina. Ne treba niko da nam se udvara i dodvorava. Ovu partiju su očuvali oni koji su ostali kada je bilo najteže.

Kada prestaju gužve za pasoše?

- Do sada je izdato više 750.000 pasoša za manje od godinu dana i milioniti broj može se očekivati u septembru. Namera nam je da ukinemo redove za novi pasoš i građani mogu da očekuju da ćemo za 50 odsto povećati kapacitete za izdavanje pasoša.

(Razgovarala Željka Jevtić)

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner