Početna strana > Prenosimo > Budućnost Srbije u EU je vezana za njen stav prema Kosovu
Prenosimo

Budućnost Srbije u EU je vezana za njen stav prema Kosovu

PDF Štampa El. pošta
Željko Pantelić   
petak, 07. maj 2010.

 (WAZ.EUobserver 5.5.2010)

Kako stoji u nacrtu rezolucije koji je iznet u Komitetu za spoljne poslove  u  utorak 4. maja, Evropski Parlament (EP) će pozvati Srbiju da zauzme “pragmatičan stav“ prema Kosovu i da se uzdrži od  blokiranja članstva  Kosova u međunarodnim organizacijama

Taj komitet planira da će tekst rezolucije doći na red za glasanje u junu, a da će EP diskutovati o njemu na plenarnoj sednici mesec dana kasnije.

Ta rezolucija takođe poziva države članice EU da zauzmu zajednički stav prema Kosovu. Do sada je njegovu nezavisnost priznalo samo 22 od 27 članova EU.

Austrijska poslanica EP, članica partije zelenih, Ulrike Lunaček je rekla: “Nezavisnost nije razrešila probleme na Kosovu. Najviše me brine to što nema zajedničkog pristupa članica EU Kosovu zbog toga što ga 22 države priznaju, a 5 ne. Ovo oslabljuje položaj EU u odnosu na Kosovo. Ova godina je kritična za odnose između Kosova i Srbije.“

Taj dokument podvlači i da je održavanje dobrosusedskih odnosa ključni uslov Srbiji i ostalim zemljama regiona za približavanje Evropskoj Uniji. Nekoliko poslanika EP je otvoreno reklo da izgledi Srbije za članstvo u EU treba da budu vezani za njeno držanje prema Kosovu. Zvaničan Stav EU je da su to dva posebna pitanja.

Italijanski poslanik EP sa levog centra, Pjer Antonio Panzeri je kazao: “O statusu Kosova ne može biti pregovaranja. Regionalna saradnja je deo ključnih preduslova, i ja verujem da se pitanje statusa Kosova mora povezati sa evropskim aspiracijama Srbije.“ Malo članova EP očekuje da će Srbija priznati Kosovo, ali mnogi su zahtevali od Beograda da bude pragmatičniji i konstruktivan u svom odnosu prema toj situaciji.

Francuski poslanik desnog centra Arno Danžan (Arnaud Danjean) je, naprimer, pozvao Srbiju da povuče naloge za hapšenje vrhunskih političara Kosova, uključujući tu i onog za hapšenje kosovskog premijera Hašima Tačija. Kako reče g. Danžan, taj znak dobre volje bi bio pozitivan za čitav region.

Ovaj nacrt rezolucije EP istovremeno podvlači i važnost da se vlast na Kosovu decentralizuje i izražava zabrinutost o situaciji na severu te dugotrajno sporne oblasti, gde je srpska etnička većina osnovala paralelne strukture vlasti. Kako kaže nacrt rezolucije gđe Lunaček, tamo nema vladavine zakona i organizovani kriminal je u toj oblasti svuda prisutan.

Članovi komiteta za spoljne poslove EP su takođe imali prilike da čuju da su -  kako gđa Lunaček, tako i Evropska Komisija nezadovoljni rezultatima EULEKSA, policijske misije EU na Kosovu.

Diskusiji u komitetu je prisustvovao Pjer Mirel, direktor direktorata Evropske Komisije za proširenje za Zapadni Balkan. G-din Mirel je bio kritičan ne samo u odnosu na EULEKS, nego i u odnosu na napredovanje kosovskih vlasti u reformisanju sudstva i u borbi protiv korupcije. On je ipak dodao da, uprkos ranijim prognozama da će njegova nezavisnost izazvati ponovljenu nestabilnost Balkana, Kosovo ostaje stabilno. 

Prevod sa engleskog: Vasilije Klefakis 

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner