Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Skriveni huligan, pritajeni demonstrant
Komentar dana

Skriveni huligan, pritajeni demonstrant

PDF Štampa El. pošta
Aleksandar Popović   
četvrtak, 11. avgust 2011.

Legenda kaže da su Englezi izmislili stadione da pijani i nezadovoljni radnici ne bi izlazili na ulice. Međutim, nije sve bilo kao u bajci. Radnici su počeli da se i na stadionima organizuju u „firme“ koje su kasnije nazivane huliganskim grupama. Kulminacija huliganstva i fudbalskog nasilja dolazi osamdesetih godina 20. veka, kada i dolazi do najtragičnijeg ishoda na fudbalskom stadionu Hejsel. Nakon ovoga, britanska premijerka, gvozdena Lejdi, Margaret Tačer krenula je u ofanzivu protiv navijača i uspešno uspela da ih ukloni sa fudbalskih, a i svih ostalih sportskih priredbi.

Nakon usvajanja zakona protiv nasilja na fudbalskim utakmicama i drugim sportskim takmičenjima Engleska je bila mirna. Sve do subote, 6. avgusta, kada su u siromašnom londonskom predgrađu Totenhem počeli sukobi nakon ubistva Marka Dugana od strane policije u obostranoj razmeni vatre. Zvanično policija i političari tvrde da su nasilje izazvale kriminalne grupe. Nezvanično, glavni uzrok nereda predstavlja nezaposlenost. Nezaposlenost je trenutno na najvećem mogućem nivou u poslednjih sedamnaest godina. Iako podaci pokazuju kako je stopa nezaposlenosti osam posto, daleko veća stopa nezaposlednosti je među populacijom starosti od 16 do 24 godine i iznosi 18,3 odsto, što je rekord otkad se meri. Upravo je ova generacija i izazivala nerede. Za druge učesnike nereda se čini da ih naprosto privlači mogućnost da divljaju i da se dokažu pred svojim starijim drugarima. Zato i ne treba da čudi što među učesnicima ima i dece koja tek što su napunila dvocifren broj godina.

Policija zasad deluje nemoćno u borbi protiv izgrednika, a hoće li lider britanske desničarske Engleske odbrambene lige Stiven Lenon uspeti da umiri huligane? Još jedna prilika za sticanje političkih poena, tako deluje izjava ovog političara. U Londonu 16.000 policajaca pod punom opremom uspelo je samo da smanji intenzitet nasilja u prestonici, dok će oko hiljadu članova Lenonove partije potpuno zaustaviti nerede, tvrdi njihov lider. Engleska odbrambena liga je desničarska partija koja koristi ulične marševe da bi protestvovala protiv širenja islamizma i islamskog ekstremizma ne uliva poverenje da može sprečiti nerede, već da delimično i stoji iza njih. Možda zvuči neosnovano, ali smrt tri mladića islamske veroispovesti u trenutku dok su izlazili iz džamije u Birmingemu ne deluje kao slučajnost, već namerno organizovan čin. U Birmingemu je Engleska odbrambena liga otpočela svoje aktivnosti avgusta 2009. godine[1]. Iako je rukovodstvo Engleske odbrambene lige osudilo napad koji je izveo Anders Brejvik, rekavši da uzimanje nevinih života nikada ne može biti opravdano, činjenica da je održavao kontakte sa ovom antiislamskom organizacijom potvrđuje gore navedenu povezanost ove organizacije sa smrću trojice mladića azijskog porekla.

Učesnici nereda deluju kao uspešno organizovana skupina, iako se neredi ne odvijaju samo u jednom kvartu, pa ni u jednom gradu, već su zahvatili skoro pola države. Recept za ovako brzo i lako organizovanje duguju revoluciji u Siriji, koja je organizovana pre svega zahvaljujući Fejsbuku. Ipak, engleska omladina nije koristila ovu društvenu mrežu za koordiniranje pljački. Huligani su koristili svoje mobilne telefone ne bi li se uspešno organizovali i to ne bilo koje već isključivo blekberi mobilne telefone, popularne "Belije". Razlog zbog koga su koristili baš ovu marku mobilnih telefona potvrđuje prethodno naveden stav da su neredi zapravo izraz nezadovoljstva usled velike nezaposlenosti. Najveći broj korisnika "Belija" su mladi Britanci starosti između 16 i 24 godine (37 odsto), upravo među onom generacijom kod koje vlada najveća stopa nezaposlenosti, a "Beli" je jeftin i slanje poruka preko njegove mreže je praktično besplatno. S druge strane, Tviter kao društvena mreža ne koristi se toliko među huliganima već u mnogo većoj meri među posmatračima i novinarima koji prate ove događaje. Bez obzira na jak pritisak od strane zvaničnika, društvena mreža Tviter odbija da zatvori naloge osumnjičenih za nerede pozivajući se na slobodu govora. Sa druge strane, demonstranti prete predstvnicima kanadske kompanije Blekberi u slučaju da pruže pomoć policiji, dajući joj podatke o korisnicima, GPS lokacije, pristup porukama i druge informacije.

Britanski premijer Dejvid Kameron prekinuo je odmor i otkrio da je u toku velika akcija otkrivanja i hapšenja svih osoba koje su učestvovale u neredima. Strah vlada i širi se ulicama Engleske, a policija će ukoliko bude potrebno upotrebiti i vodene topove. Javno mnjenje u Engleskoj podržava stav svog premijera, čak 90 odsto ispitanika jeste za upotrebu vodenih topova u suzbijanju nereda, mada postoje i radikalniji stavovi koji su za upotrebu vatrenog oružja i bojeve municije (33 odsto), kao i za izlazak vojske na ulice (77 odsto).

Ipak u Engleskoj ima osoba koje su zahvaljujući ovim neredima uspele da profitiraju. Domišljati prodavci ponudili su preko interneta prodaju bejzbol palica kao idealno oružje kojim mogu da zaštite svoju imovinu i oteraju huligane. Prodaja je porasla za neverovatnih 50 puta. Pored bejzbol palice preporuka prodavaca je da radi jačeg i boljeg zamaha kupe i rukavice bez prstiju. Što bi naš narod rekao, dok jednom ne smrkne, drugom ne svane.