петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Истраживања јавног мњења > Шездесет шест одсто грађана за ССП (Б92)
Истраживања јавног мњења

Шездесет шест одсто грађана за ССП (Б92)

Стратеџик маркетинг   
четвртак, 01. мај 2008.

Београд - Велика већина грађана Србије (66 одсто) подржава потписивање Споразума о стабилизацији и придруживању са Европском унијом, показује ново истраживање.

Ипак, проценти се смањују ако се дода нека аргументација у корист или против потписа, показало је најновије истраживање јавног мнења агенције Стратеџик маркетинг. Референдумска опредељеност грађана за Европу добила је потврду и у ставу о томе да ли треба потписати ССП јер је 66 одсто грађана било за, а 21 против, показује истраживање.

Опредељеност грађана за Европу, када се не помињу проблеми у тим релацијама, јесте око 70 одсто.

Гледано по страначком опредељењу, за потпис на ССП су сви бирачи Либерално-демократске партије, 94 одсто бирача листе "За Европску Србију" и 81 одсто бирача СПС-ПУПС-ЈС.

За потписивање Споразума изјаснило се и 66 одсто неодлучних бирача, 56 одсто оних који неће гласати, 45 одсто оних који ће гласати за ДСС-НС и 41 одсто бирача опредељених за СРС.

Само међу радикалима и народњацима оних који су против ССП-а је више него оних који су за, и то за по један процентни поен, показује истраживање.

Такође, уочава се и осетна разлика у ставу млађих и старијих суграђана - старији су више против, а млађи за потписивање Споразума.

"Белу шенгенску листу, односно потенцијално укидање виза за грађане Србије када путују у земље ЕУ, велика већина грађана види као веома важно, чак 84 одсто, док међу само 12 одсто грађана који не сматрају значајном такву могућност за путовања апсолутно предњаче најстарији и најнеобразованији", каже директор Стратеџик маркетинга Срђан Богосављевић.

 

 

Директор Стратеџик маркетинга је нагласио и да се проценти мењају ако се дода нека аргументација у корист или против потписивања ССП-а.

"На подсећање да се неке странке противе потписивању и да Споразум треба потписати само ако ЕУ да гаранције да је Косово део Србије, међу ДСС-НС и СРС симпатизерима драстично пада број оних који су за потпис, тако да је у укупном збиру 56 одсто оних који су и даље за, уз 35 одсто оних који су против", казао је Богосављевић.

Већина страначких симпатизера не мења став, показало је истраживање, али и у случају када се помиње партијско условљавање, највише пада подршка социјалиста - за 16 индексних поена.

"Број радикала који су и у том случају за потписивање пада за девет одсто, а народњака са 45 на 39 одсто", рекао је Богосављевић.

Истраживање о ставовима грађана према Споразуму Стратеџик маркетинг је спровео 28. априла, дан пре његовог потписивања, на репрезентативном узорку од 550 пунолетних грађана.

Маргинална грешка узорка је -/+ 4,1 одсто, а истраживање је спроведено у оквиру CATI SM омнибуса.

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер