Početna strana > Istraživanja javnog mnjenja > Crna Gora – Godinu dana kasnije (I)
Istraživanja javnog mnjenja

Crna Gora – Godinu dana kasnije (I)

NSPM   
petak, 03. septembar 2021.
NSPM
Crna Gora
25-31. avgust 2021.
istraživanje telefonsko

reprezentativni uzorak

ODGOVORI  ISPITANIKA  NA  PITANjA

Da li, prema Vašem mišljenju, stvari u Crnoj Gori posle prošlogodišnjih izbora idu u boljem ili gorem pravcu? vrednosti u procentima
mislim da idu u boljem pravcu 38,8
mislim da idu u gorem pravcu 34,5
ne znam/nemam stav 26,7
Ukupno 100,0

 

Ocenom od 1 do 5 ocenite rezultate Vlade po pitanju: Srednja ocena
borbe protiv korupcije 2,19
borbe protiv koronavirusa  2,71
obezbeđivanja uspešne turističke sezone 4,15
smirivanja međunacionalnih tenzija 2,72
finansijske i ekonomske stabilizacije 2,23

 

Da li mislite da su odnosi između CG i EU danas bolji ili gori nego pre godinu dana? vrednosti u procentima
bolji 23,6
gori  24,8
isti 39,5
ne znam/nemam stav 12,1
Ukupno 100,0

 

Da li mislite da su odnosi između Crne Gore i Srbije danas bolji ili gori nego pre godinu dana? vrednosti u procentima
bolji 28,7
gori  36,3
isti 19,2
ne znam/nemam stav 5,8
Ukupno 100,0

 

Da li podržavate donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Skupštini CG? vrednosti u procentima
da 33,5
ne 47,8
ne znam/nema stav 18,7
Ukupno 100,0

 

Da li mislite da ustoličenje mitropolita Joanikija treba da se održi na Cetinju, kao što je i predviđeno? vrednosti u procentima
da 54,5
ne 28,3
ne znam/nema stav 17,2
Ukupno 100,0

 

NSPM: 38,8% ispitanika misli da Crna Gora ide u boljem pravcu, dok 34,5% smatra da ide u gorem. Za ustoličenje mitropolita Joanikija na Cetinju 54,5%, a protiv 28,3% građana

Istraživanje, koje je radila Nova srpska politička misao (NSPM), pokazalo je da apsolutna većina - 54,5 odsto anketiranih građana Crne Gore smatra da ustoličenje mitropolita Joanikija treba da se održi na Cetinju, kao što je i predviđeno.

Istraživanje "Crna Gora – godinu dana kasnije" pokazalo je da, prema mišljenju 38,8 odsto ispitanika, stvari u Crnoj Gori poslije prošlogodišnjih izbora idu u boljem pravcu

Protiv ustoličenja na Cetinju je 28,3 odsto ispitanika, dok se njih 17,2 odsto izjasnilo sa "ne znam/nemam stav".

Istraživanje "Crna Gora – godinu dana kasnije" pokazalo je da, prema mišljenju 38,8 odsto ispitanika, stvari u Crnoj Gori poslije prošlogodišnjih izbora idu u boljem pravcu. Da idu u gorem pravcu izjasnilo se 34,5 odsto, dok se 26,7 odsto izjasnilo da ne zna/nema stav po tom pitanju.

Istraživanje je rađeno telefonskim putem, od 25. do 31. avgusta ove godine, na reprezentativnom uzorku od 800 punoljetnih građana sa teritorije cijele Crne Gore.

Da su odnosi između Crne Gore i Srbije danas gori nego prije godinu dana smatra 36,3 odsto ispitanika. Nešto manji broj, 29,2 odsto anketiranih ocijenilo je da su odnosi ostali isti, dok 28,7 odsto ispitanika smatra da su odnosi između Crne Gore i Srbije bolji. O tom pitanju nije imalo stav 5,8 ispitanika.

Istraživanje je pokazalo da građani misle da su odnosi između Crne Gore i Evropske unije (EU) danas isti kao prije godinu dana. Takav stav zastupa 39,5 odsto ispitanika, dok se 24,8 odsto ispitanih izjasnilo da su odnosi gori.

Da su odnosi između Crne Gore i EU bolji smatra 23,6 odsto ispitanika, dok 12,1 odsto anketiranih nije imalo stav po tom pitanju.

Na pitanje da li podržavaju donošenje rezolucije o genocidu u Srebrenici u Skupštini Crne Gore, 47,8 odsto anketiranih se izjasnilo da ne podržava, a 33,5 odsto da podržava donošenje rezolucije. O tom pitanju nije imalo stav 18,7 odsto anketiranih građana.

Anketirani građani su dali srednju ocjenu 2,19 kada je u pitanju rezultat Vlade po pitanju borbe protiv korupcije.

Rezultate Vlade po pitanju borbe protiv korone ocijenili su srednjom ocjenom 2,71, a rezultate Vlade po pitanju obezbeđivanja uspješne turističke sezone sa 4,15.

Đorđe Vukadinović: Istraživanje pokazalo da su građani većinski nezadovoljni onim što se događa u proteklih godinu dana, ali i da većinski ne priželjkuju povratak na staro

Istraživanje je pokazalo da su rezultati Vlade po pitanju smirivanja međunacionalnih tenzija ocijenjeni srednjom ocjenom 2,72, a rezultati po pitanju finansijske i ekonomske stabilizacije 2,23. Anketirani građani su rezultate Vlade ocjenjivali ocjenom od jedan do pet.

Glavni urednik NSPM i rukovodilac istraživanja Đorđe Vukadinović kazao je "Vijestima" da je istraživanje pokazalo da su građani većinski nezadovoljni onim što se događa u proteklih godinu dana, ali i da većinski ne priželjkuju povratak na staro.

On je istakao da je detektovano nezadovoljstvo građana zbog sukoba među pobjednicima izbora, ali da ipak opada broj onih koji priželjkuju povratak na staro.

(Vijesti)

 

Od istog autora

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner