петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зрењанински социјални форум: Да ли ће Зрењанинци коначно добити исправну воду за пиће, или је на помолу нова превара
Хроника

Зрењанински социјални форум: Да ли ће Зрењанинци коначно добити исправну воду за пиће, или је на помолу нова превара

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2022.

Имовину “Фабрике воде” у Зрењанину купило је предузеће „Панонијан вотер“ (Panonian Water). Иза њега стоји фирма “Метито”  из Уједињених Арапских Емирата.

Тим поводом градоначелник Зрењанина Симо Салапура је истакао да је локална самоуправа задовољна што се појавио купац који је преузео „Фабрику воде“. У супротном, додао је он, постојеће постројење за прераду воде би вероватно временом постало неупотребљиво.

https://www.zrenjaninski.com/grad/gradonacelnik-zrenjanina-se-oglasio-povodom-prodaje-fabrike-vode/

Будући да Град Зрењанин није власник постројења, нејасано је због чега је градоначелник забринут због тога што би опрема могла да застари. Његова изјава наговештава да градска власт и даље инсистира на томе да се проблем пијаће воде у Зрењанину реши у форми приватно-јавног партнерства. Градски челници најављују да су пронашли кредибилну компанију која је способна да вишедеценијски проблем реши. Исто су тврдили и 2015. када је донета одлука да се тај посао противзаконито повери једном приватном „конзорцијуму” који су чиниле три микрофирме. 

Компанији „Метито Јутилитиз Лимитид" (Metito Utilities Limited) новембра 2020. године додељен је посао пречишћавања отпадних вода у Зрењанину. Одлука о њеном ангажовању донета је од стране централне власти, на основу споразума о сарадњи Србије и УАЕ потписаног 17. фебруара 2013. у Абу Дабију. Вредност инвестиције је 30 милиона евра. „Метито” ће финансирати изградњу и управљати постројењем 25 година. Обавезе Града Зрењанина нису финансијске природе, већ оне подразумевају уступање земљишта и повезивање градске канализације са пречистачем отпадних вода.

Пре доношења одлуке о овом приватно-јавном партнерству није одржана јавна нити стручна расправа, нити је био расписан конкурс на коме би могле да учествују и друге фирме.

Градска власт у Зрењанину наставља са старим начином решавања комуналних проблема, који су се показали као катастрофални. Проблем није само неспособност  градских челника, већ и ноторна чињеница да се најважније локалне одлуке доносе изван Зрењанина.

Због апсолутне доминације СНС у нашем политичком систему, у Србији је фактички суспендована локална самоуправа. Владајућа странка контролише не само државу, већ све нивое власти. Будући да је СНС под управом једног човека, Александра Вучића, поништене су предности које систем децентрализације има у односу на управљање из једног средишта. Комунална проблематика разликује се од једне средине до друге и због тога није могућа примена универзалних решења. Креативност у институционалним аранжманима и адекватно решавање проблема могући су само уколико постоји развијен систем демократске локалне самоуправе.

Држава је, дакле, одлучила о томе како један локални проблем у Зрењанину, пречишћавање отпадних вода, треба да буде решен. У случајевима када би централна власт морала да реагује, она је пасивна. Две трећине становника Војводине немају исправну воду за пиће. Решавање тог проблема превазилази капацитете  локалних самоуправа, али држава, па чак и покрајина, се њим не баве. Изградња метроа у Београду коштаће 4,4  милијарде евра и финасираће се из државног буџета. Стручњаци процењују да је за обезбеђивање исправне пијаће воде у Војводини потребно утрошити 1,2 милијарде евра. Зашто се и тај велики здравствени проблем не решава ангажовањем буџетских средстава?

Очигледно је да Република Србија неоправдано различито поступа када су у питању потребе Београда и житеља Војводине. У праву се таква пракса означава као дискриминација.    

Зрењанински социјални форум 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер