петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозе Мануел Барозо: Историјска одлука о Хрватској
Хроника

Жозе Мануел Барозо: Историјска одлука о Хрватској

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. јун 2011.

БРИСЕЛ - Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо оценио је данас, након самита шефова држава и влада Европске уније, да је одлука о приступању Хрватске ЕУ "историјска".

"У вези са Хрватском донета је историјска одлука. Надам се да ће све бити спремно да дочекамо Хрватску као 28. чланицу ЕУ 1. јула 2013", рекао је Барозо на конференцији за новинаре након састанка.

Барозо је истакао важност споразума постигнутих у вези са економском политиком ЕУ, пре свега по питању Грчке, јер је тиме "још једном показано да је ЕУ способна да постигне споразум када је он потребан".

"То је било важно јер смо показали да је наш нови начин за управљање европском привредом делотворан", додао је он.

По питању миграције, Барозо је оценио да је Савет ЕУ показао да се сви слажу да више мора бити учињено да би се постигао заједнички приступ овој теми и изразио задовољство тиме што до сада остварена слобода кретања у оквиру Уније неће бити угрожена.

"Договорили смо се о европском приступу како бисмо избегли опасност од једностраних потеза који угрожавају слободу кретања и могли би подрити јединствено тржиште", рекао је он и додао да ће Комисија ускоро изнети конкретне предлоге.

Барозо је изразио задовољство и тиме што је Савет подржао приступ Комисије и високе представнице ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон решавању проблема на Северу Африке и на Блиском истоку.

"Сви подржавамо захтеве за демократијом, социјалном правдом и просперитетом. Ми имамо визију, имамо стратегију и сада је потребно да их заједно спроведемо. Ситуација се разликује од земље до земље, а развој ситуације је веома забрињавајућ у Либији, Сирији и Јемену, док је позитивнији у Мароку и Јордану", рекао је он.

(Курир)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер