среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Залиха мазута имамо за 100 дана, нафте и нафтних деривата за 60 дана. Ноћас смо увезли струје за 1,3 милиона евра. Морамо да штедимо, рестрикције струје се не планирају
Хроника

Зорана Михајловић: Залиха мазута имамо за 100 дана, нафте и нафтних деривата за 60 дана. Ноћас смо увезли струје за 1,3 милиона евра. Морамо да штедимо, рестрикције струје се не планирају

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 04. септембар 2022.

 Држава не прави планове за рестрикције, али ћемо морати да увозимо струју и за то ће бити издвојена огромна средства, рекла је за РТС министарка енергетике Зорана Михајловић. Циљ је да се уштеди 15 одсто струје, јер онда не бисмо морали да је увозимо.

Док већина европских земаља прави планове за рестрикције, Србија прави планове за уштеду пре свега у јавним предузећима. Планови треба да буду готови до 15. септембра, као и начин како ће се пратити њихово спровођење, рекла је за РТС министарка енергетике Зорана Михајловић.

"Ноћас смо увезли струју у вредности од 1,3 милиона евра. Ми ћемо сасвим сигурно морати да увозимо струју ове зиме за шта ће бити издвојена огромна средства", рекла је министарка.

Србија је једина земља која се определила за овакву врсту штедње. Уз препоруке грађанима како да штеде електричну енергију, појединци који буду мање трошили биће и награђени.

Када је речо ситуацији у ЕПС-у и на коповима, министарка каже да пара за инвестиције сада нема, а да је опрема стара. 

"Багер из Колубаре који се ових дана помиње у медијима да је оштећен у олуји је стар 27 година и требао је да иде на ремонта. Та опрема је стара, а тренутно немамо новца за инвестиције, и ми ћемо сасвим сигурно морати да увозимо струју", рекла је Михајловићева.

Када је реч о топланама, министарка каже да су оне спремне за предстојећу грејну сезону и да имамо резерве мазута. 

"Залиха мазута имамо за 100 дана, нафте и нафтних деривата за 60 дана. Кризни планови су спремни за непредвиђена дешавања на европском тржиште", рекла је министарка.

Када је реч о пелату због поремећаја на тржишту снабдевања инспекције су обишле 270 привредних субјеката од којих свега 30-так није имало регуларне папире, због чега им је заплењена роба.

"Снабдевање је нормализовано, има довољно пелета, а и већина грађана је већ набавила пелат", каже Михајловићева.

Министарка понавља да се рестрикције струје не планирају. 

"Не праве се планови за рестрикције, без обзира што се рестрикције најављују и у Француској, Немачкој, Великој Британији. Ми ћемо се трудити да обезбедимо за све редовно снабдевање, али грађани морају да буду свесни да ће огроман новац бити издвојен за то", нагласила је у гостовању на РТС-у министарка енергетике Зорана Михајловић.

Меморандум о енергетици и сарадњи са Албанијом

У оквиру самита Отворени Балкан са Албанијом је потписам меморандум о сарадњи у енергетици. Отворени Балкан је шанса за бољи живот, за повезивање и инвестиције које треба да нам омогуће да имамо довољно енергије, рекла је министарка.

"Овај меморандум који је Србија потписала са Албанијом даје нам могућност да учествујемо у веома важном пројекту изградње терминала за нафтни течан гас у Албанији, који ће имати капацитет преко 5 милијарди кубних метара гаса. Важно је да се Србија повеже са регионом како би у будућности Србија била много више гасно стабилнија него што је данас. Ми смо данас када је реч о снабдевању гасом и нафтом прилично нестабилни али циљ Отвореног Балкана и јете да се повезујемо, да грађани боље живе", нагласила је министарка Михајловић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер