Početna strana > Hronika > Zorana Mihajlović: Za mene je Koridor 10 završen; Bodan Laban se izvinio, SNS ne treba da se bavi istragama
Hronika

Zorana Mihajlović: Za mene je Koridor 10 završen; Bodan Laban se izvinio, SNS ne treba da se bavi istragama

PDF Štampa El. pošta
sreda, 13. septembar 2017.

 Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović izjavila je u Pressingu N1 da će kompletan Koridor 10 biti gotov do kraja februara 2018. Ministarka je poručila i da iza vraćanja Nacrta zakona o rodnoj ravnopravnosti na doradu, ne stoje lični sukobi u Vladi.

Srbija je u prethodnih pet godina, koliko je Srpska napredna stranka na čelu Vlade, izgradila nešto više od 160 kilometara autoputa, a resorna ministarka za N1 kaže da je to “fantastičan rezultat”.

Mihajlović je rekla da će samo ove godine u saobraćaj biti pušteno gotovo 100 kilometara autoputa – u subotu 31 kilometar autoputa na Koridoru 10 od Pirota do Dimitrovgrada, dok je na Koridoru 11 na proleće u saobraćaj pušteno već 12 kilometara autoputa, dok će do kraja godine biti otvorene deonice Obrenovac – Ub i Lajkovac – Ljig ukupne dužine 51 kilometar.

Ipak, uprkos ranijim obećanjima, Koridor 10 neće biti završen do kraja godine, ali bi, prema rečima ministarke, trebalo da bude gotov početkom naredne godine.

“Grdelička klisura ne može da bude završena do Nove godine, može do februara. Za mene je Koridor 10 završen. Grdelička klisura je 24 kilometra teškog dela, imate delove koji su gotovi, i mi smo na samom kraju”, poručila je ministarka i navela da su u Grdeličkoj klisuri radovi i noćas u toku i da je, prema oceni stručnjaka, to danas najteže gradilište u Evropi.

Gošća Pressinga je istakla da je kroz Srbiju ove godine prošlo 12 miliona automobila više nego 2014. godine i smatra da je to rezultat izgradnje infrastrukture, jer vozači više ne zaobilaze Srbiju zbog nedostatka puteva.

Automobilom preko Žeželjevog mosta početkom marta

Ministarka se osvrnula i na izgradnju Žeželjevog mosta u Novom Sadu i obećava da će kompletan most biti završen do marta naredne godine.

“Stavljen je mali luk prošle nedelje, pešači i biciklistički do moći će da pređu most do kraja godine, a u februaru i železnica. EU donira pristupne puteve, i već je izabran izvođač – Štrabag. Sa pristupnim putem ćemo moći da pređemo most krajem februara, početkom marta”, najavila je ministarka.

Zorana Mihajlović je u Pressingu govorila i o projektu Beograd na vodi, za koji je rekla da se realizuje planiranom dinamikom. Odbacila je da postoje problemi na gradilištu i kaže da je urušavanje dela obaloutvrde nešto što se dešava u procesu izgradnje.

Ministarka nije želela da komentariše to što još uvek nije rasvetljen slučaj nelegalnog rušenja objekata u Savamali. Kaže da kao izvršna vlast ne može da komentariše rad sudske vlasti i poručuje da veruje da će nadležne institucije završiti posao.

Zakon nije ni Zoranin, ni Zoranov, ni Vulinov

Nacrt zakona o rodnoj ravnopravnosti, čiji je ovlašćeni predlagač ministarka Mihajlović kao predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost, nedavno je vraćen na doradu, budući da su u Ministarstvu rada ocenili da su određene odredbe tog zakona neprimenljive.

Mihajlović je u Pressingu odbacila da iza vraćanja zakona stoje lični sukobi u Vladi.

“Na zakonu radimo tri godine, nije ni Zoranin, ni Zoranov, ni Vulinov (…) Čini mi se da je medijima zanimljivo da 'kažu svađaju se ministri'. Mi nismo u ringu, mi smo u Vladi Republike Srbije, to što je medijima zanimljivo, nama je svakodnevni život – razgovaramo, pregovaramo o problemima”, objasnila je ona.

Dodaje i da je Ministarstvo rada tražilo da se formira nova radna grupa i da se zakon piše ispočetka, ali da je premijerka Ana Brnabić odreagovala i da će zahvaljujući njoj postojeći nacrt ići na doradu.

Ministarka je rekla da očekuje i da se u Ministarstvu rada pozabave problemom u implementaciji zakona i da očekuje da se Nacrt ubrzo nađe na sednici Vlade.

Srbija, prema njenim rečima, treba da ima moderan zakon koji će joj omogućiti da polako, iz godine u godinu, napravi jednake uslove za veće učešće manje zastupljenog pola u svim sferama društvenog života.

Dodala je i da u većini zemalja sveta muškarcima i ženama još nisu izjednačene plate za iste poslove, i da će i za to biti potrebne godine.

Najviše pozicije u državi drže žene

Na primedbu da od 170 opština u kojima je na vlasti SNS, samo deset ima predsednice, Mihajlović je rekla da najveći problemi jesu na lokalu, ali negira da taj podatak govori o odnosu njene stranke prema ženama.

“Maja Gojković je predsednica parlamenta iz SNS-a, guvernerka NBS Jorgovanka Tabaković takođe iz SNS-a, predsednica Vlade, predložio ju je SNS. Najviše pozicije u državi drže žene”, navela je gošća Pressinga.

Kada je reč o nasilju nad ženama, ministarka kaže da danas postoji koordinacija između socijalnih ustanova, policije i tužilaštva, ali da je prevencija ono što nedostaje.

“Jedan od načina jeste Zakon o rodnoj ravnopravnosti gde ćemo od malena da pričamo o nasilju. Ne pričamo samo o nasilju nad ženama, nego generalno o nenasilnom društvu”, objasnila je ona.

Laban se izvinio, SNS ne treba da se bavi istragama

Na pitanje kako onda komentariše pretnje koje je gradonačelnik Subotice Bodan Laban, inače član SNS-a, uputio stranačkom kolegi Vladimiru Polovinu, ministarka je podsetila da se Laban izvinio, a da se stranka ogradila od njegovog gesta.

“Protivnik sam govora mržnje i nasilja. Ali isto tako je moje pitanje - a gde su ostala izvinjenja”, rekla je ministarka navodeći pretnje upućene njoj i ostalim funkcinerima SNS-a.

Kaže da se o smeni Labana u stranci nije govorilo i da SNS ne treba da se bavi istragama, već da postoje državni organi čiji je to posao.

Zorana Mihajlović smatra i da za kulturu dijaloga jesu odgovorni političari, i na vlasti i u opoziciji, ali i imediji. “Da li možemo da razgovaramo civilizovano i lepo. Mislim da možemo i to zavisi od nas”, poručila je potpredsednica Vlade.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner