Хроника

Зорана Михајловић: За мене је Коридор 10 завршен; Бодан Лабан се извинио, СНС не треба да се бави истрагама

Штампа
среда, 13. септембар 2017.

 Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић изјавила је у Прессингу Н1 да ће комплетан Коридор 10 бити готов до краја фебруара 2018. Министарка је поручила и да иза враћања Нацрта закона о родној равноправности на дораду, не стоје лични сукоби у Влади.

Србија је у претходних пет година, колико је Српска напредна странка на челу Владе, изградила нешто више од 160 километара аутопута, а ресорна министарка за Н1 каже да је то “фантастичан резултат”.

Михајловић је рекла да ће само ове године у саобраћај бити пуштено готово 100 километара аутопута – у суботу 31 километар аутопута на Коридору 10 од Пирота до Димитровграда, док је на Коридору 11 на пролеће у саобраћај пуштено већ 12 километара аутопута, док ће до краја године бити отворене деонице Обреновац – Уб и Лајковац – Љиг укупне дужине 51 километар.

Ипак, упркос ранијим обећањима, Коридор 10 неће бити завршен до краја године, али би, према речима министарке, требало да буде готов почетком наредне године.

“Грделичка клисура не може да буде завршена до Нове године, може до фебруара. За мене је Коридор 10 завршен. Грделичка клисура је 24 километра тешког дела, имате делове који су готови, и ми смо на самом крају”, поручила је министарка и навела да су у Грделичкој клисури радови и ноћас у току и да је, према оцени стручњака, то данас најтеже градилиште у Европи.

Гошћа Прессинга је истакла да је кроз Србију ове године прошло 12 милиона аутомобила више него 2014. године и сматра да је то резултат изградње инфраструктуре, јер возачи више не заобилазе Србију због недостатка путева.

Аутомобилом преко Жежељевог моста почетком марта

Министарка се осврнула и на изградњу Жежељевог моста у Новом Саду и обећава да ће комплетан мост бити завршен до марта наредне године.

“Стављен је мали лук прошле недеље, пешачи и бициклистички до моћи ће да пређу мост до краја године, а у фебруару и железница. ЕУ донира приступне путеве, и већ је изабран извођач – Штрабаг. Са приступним путем ћемо моћи да пређемо мост крајем фебруара, почетком марта”, најавила је министарка.

Зорана Михајловић је у Прессингу говорила и о пројекту Београд на води, за који је рекла да се реализује планираном динамиком. Одбацила је да постоје проблеми на градилишту и каже да је урушавање дела обалоутврде нешто што се дешава у процесу изградње.

Министарка није желела да коментарише то што још увек није расветљен случај нелегалног рушења објеката у Савамали. Каже да као извршна власт не може да коментарише рад судске власти и поручује да верује да ће надлежне институције завршити посао.

Закон није ни Зоранин, ни Зоранов, ни Вулинов

Нацрт закона о родној равноправности, чији је овлашћени предлагач министарка Михајловић као председница Координационог тела за родну равноправност, недавно је враћен на дораду, будући да су у Министарству рада оценили да су одређене одредбе тог закона неприменљиве.

Михајловић је у Прессингу одбацила да иза враћања закона стоје лични сукоби у Влади.

“На закону радимо три године, није ни Зоранин, ни Зоранов, ни Вулинов (…) Чини ми се да је медијима занимљиво да 'кажу свађају се министри'. Ми нисмо у рингу, ми смо у Влади Републике Србије, то што је медијима занимљиво, нама је свакодневни живот – разговарамо, преговарамо о проблемима”, објаснила је она.

Додаје и да је Министарство рада тражило да се формира нова радна група и да се закон пише испочетка, али да је премијерка Ана Брнабић одреаговала и да ће захваљујући њој постојећи нацрт ићи на дораду.

Министарка је рекла да очекује и да се у Министарству рада позабаве проблемом у имплементацији закона и да очекује да се Нацрт убрзо нађе на седници Владе.

Србија, према њеним речима, треба да има модеран закон који ће јој омогућити да полако, из године у годину, направи једнаке услове за веће учешће мање заступљеног пола у свим сферама друштвеног живота.

Додала је и да у већини земаља света мушкарцима и женама још нису изједначене плате за исте послове, и да ће и за то бити потребне године.

Највише позиције у држави држе жене

На примедбу да од 170 општина у којима је на власти СНС, само десет има председнице, Михајловић је рекла да највећи проблеми јесу на локалу, али негира да тај податак говори о односу њене странке према женама.

“Маја Гојковић је председница парламента из СНС-а, гувернерка НБС Јоргованка Табаковић такође из СНС-а, председница Владе, предложио ју је СНС. Највише позиције у држави држе жене”, навела је гошћа Прессинга.

Када је реч о насиљу над женама, министарка каже да данас постоји координација између социјалних установа, полиције и тужилаштва, али да је превенција оно што недостаје.

“Један од начина јесте Закон о родној равноправности где ћемо од малена да причамо о насиљу. Не причамо само о насиљу над женама, него генерално о ненасилном друштву”, објаснила је она.

Лабан се извинио, СНС не треба да се бави истрагама

На питање како онда коментарише претње које је градоначелник Суботице Бодан Лабан, иначе члан СНС-а, упутио страначком колеги Владимиру Половину, министарка је подсетила да се Лабан извинио, а да се странка оградила од његовог геста.

“Противник сам говора мржње и насиља. Али исто тако је моје питање - а где су остала извињења”, рекла је министарка наводећи претње упућене њој и осталим функцинерима СНС-а.

Каже да се о смени Лабана у странци није говорило и да СНС не треба да се бави истрагама, већ да постоје државни органи чији је то посао.

Зорана Михајловић сматра и да за културу дијалога јесу одговорни политичари, и на власти и у опозицији, али и имедији. “Да ли можемо да разговарамо цивилизовано и лепо. Мислим да можемо и то зависи од нас”, поручила је потпредседница Владе.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]