среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Од октобра прошле године до сада Србија је на увоз електричне енергије и гаса дала око две милијарде евра. Неће бити рестрикција струје
Хроника

Зорана Михајловић: Од октобра прошле године до сада Србија је на увоз електричне енергије и гаса дала око две милијарде евра. Неће бити рестрикција струје

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 16. септембар 2022.

 Од октобра прошле године до сада Србија је на увоз електричне енергије и гаса дала око две милијарде евра, каже министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић. Зато, истиче, рестрикције нису тема, већ како да штедимо енергију да бисмо дали мање новца. Нагласила је и да је обезбеђено довољно енергената и да ће грејна сезона почети на време. За сада се, како је рекла, не размишља о скраћивању часова у школи, ни о раду запослених од куће.

Зорана Михајловић је, гостујући у Београдској хроници, још једном потврдила да неће бити рестрикција струје. Истакла је да рестрикције нису тема, већ да је основна тема како да што више уштедимо електричне енергије да би, пре свега, дали мање новца за увоз. 

"Од октобра прошле године до овог тренутка ми смо дали за увоз струје и гаса близу две  милијарде евра. То значи да сад кад крене зима, ми ћемо сигурно увозити преко десет, 15, можда и 20 посто од наше потрошње. То су милијарде евра по овим ценама које су данас на европској берзи", нагласила је министарка енергетике.

Додаје и да ми на све то не можемо да утичемо и зато и апелује да уштедимо енергију, како бисмо дали мање новца, у супротном неће бити струје и имаћемо рестрикције.

Такође, истакла је и да поред поскупљења струје од 1. септембра од шест посто, нових повећања неће бити. 

Штедња и мањи рачуни 

Михајловићева каже да је донета препорука о штедњи електричне енергије и да нису донели одлуку Владе као обавезу да мора да се уштеди 15 посто електричне енергије. 

Препоруку су прво добиле локалне самоуправе, јавна предузећа, државна управа, свe, како је рекла, могућe институцијe, као и РТС, да покушају да направе своје планове где могу мало да уштеде електричну енергију. Процена је, наводи, да то може да буде 15 посто.  

Сматра да ће се на тај начин покушати да се од те две милијарде за увоз, трошак смањи за бар пола или милијарду евра.

"Код домаћинстава смо дали препоруке где људи могу да уштеде и дали смо неку врсту подстицаја. Сутра ће бити седница Владе и верујем да ће се то наћи на седници. Уколико уштедите овог месеца до 20 посто електричне енергије, дакле мање потрошите у односу на исти месец прошле године, ви добијете попуст од 15 посто. Ако уштедите од 20 до 30 посто, ваш попуст је 20 посто. Ако уштедите преко 30 посто и ваш попуст је преко 30 посто", објаснила је Михајловићева. 

Указала је да домаћинства у дневном билансу укупне потрошње електричне енергије чине 42 посто.

Да ли ће се скраћивати часови и радити од куће 

Такође, истакла је и да је проблем што је цена струје ниска, јер ако се не обезбеди довољно пелета, огревног дрвета, гаса, људи аутоматски прелазе на струју зато што им је то најјефтиније. 

"Зато се сада боримо да сви имају све, како додатно не би прелазили на електричну енергију", нагласила је министарка.  

Истакла је и да се није размишљало да људи раде од куће или да се скраћују часова у школи зато што то још није потребно. Увек, каже, у кризним плановима постоје и последње варијанте, па је и то једна од њих.

Грејна сезона почиње на време 

"Сматрамо да смо обезбедили свега довољно да бисмо имали заштићене енергетске билансе. Сматрали смо да у овој ситуацији треба да будемо солидарни и да заједнички снизимо потрошњу електричне енергије", рекла је Михајловићева.

Што се тиче грејне сезоне у Београду, каже да ће она почети на време. 

"За нас никако није излаз да људима буде хладно и да почну да користе струју. За нас је основна ствар да ако имате даљинско грејање, онда вам оно и даје могућност да се лепо грејете. Тако да прича о померању сезоне уопште није била тема", објаснила је министарка.

Београдске електране обезбедиле су довољне количине гаса, имају и мазут и довољно енергената, закључила је Михајловићева.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер