субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: "Мали Шенген" није замена за чланство у ЕУ, не желимо да уђемо у ЕУ као проблем, већ као носиоци нових решења
Хроника

Зорана Михајловић: "Мали Шенген" није замена за чланство у ЕУ, не желимо да уђемо у ЕУ као проблем, већ као носиоци нових решења

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 11. октобар 2019.

 Потпредседница Владе Зорана Михајловић казала је поводом потписивања заједничке Декларације о слободном протоку робе и грађана између Албаније, Северне Македоније и Србије, да то није замена за чланство у Европској унији (ЕУ), као ни стварање нове Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, или пречица за провођење националистичких пројеката на Балкану.

Како је наведено у саопштењу, Михајловић је истакла да је декларација о успостављању такозваног "малог Шенгена", која се темељи на основним вредностима ЕУ о слободи кретања капитала, роба, услуга и људи, доказ да су Албанија, Северна Македонија и Србија неотуђиви део уједињене Европе која и јесте циљ свих земаља западног Балкана.

"Основни циљ 'малог Шенгена' јесу економија, безбедност и бољи живот градјана, циљ је 'Слободни Балкан', у коме ће људи моћи слободно да се крећу, раде, да остану да живе на овим подручјима и одлучују о својој будућности. Декларацијом показујемо и да не желимо да седимо и чекамо да се ЕУ реформише како би се наставила политика проширења, али и да не желимо да уђемо у ЕУ као проблем, већ као носиоци нових решења", казала је Михајловић.

Она је оценила да ће се на наредним састанцима са премијером Северне Македоније Зораном Заевом у Охриду и премијером Албаније Едијем Рамом у Тирани, наћи и конкретни предлози за што лакши и бољи живот грађана.

"Могућности су неограничене. Имали бисмо јединствено тржиште на коме не би било чекања ни робе ни људи на границама. Грађани би путовали са личном картом, потпуно би био укинут роминг, путарина би се плаћала јединственим тагом. Јединствено тржиште рада отворило би могућности да приватна иницијатива и бизнис пронађу нове начине повезивања", закључила је Михајловић у писаној изјави.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер