петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Грађани ће легализовати куће и станове или ћемо их порушити
Хроника

Зорана Михајловић: Грађани ће легализовати куће и станове или ћемо их порушити

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 03. октобар 2015.

БЕОГРАД - Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Зорана Михајловић, очекује да ће нови закон о легализацији објеката бити усвојен до краја октобра и да ће се примењивати од новембра, као и да ће, према проценама, до краја 2016. бити легализовано најмање 1.000.000 објеката.

Михајловићева је, за "Информер", рекла да је основна разлика између овог и претходних пет закона о легализацији, то што више неће бити нових и нагласила да Предлог закона о озакоњењу објеката предвиђа или легализацију или рушење нелегалних кућа и станова и да треће могућности нема.

"Значи, или ће грађани легализовати куће или ћемо их порушити. У Србији има тачно 1.476.433 нелегалне куће и стана. Од тога је захтев за легализацију поднела 771.000 грађана и они ће платити само таксу", каже Михајловићева.

Она је рекла и да министарство разматра могућност да и људима који немају доказ о власништву над земљом на којој су подигли нелегалне куће, омогући "озакоњење објеката".

"У тим случајевима као доказ о власништву прихватали би се рачуни о плаћеној струји или доказ да се десет година уназад плаћа порез на имовину, Као трећа могућност, разматра се судски оверена изјава власника некретнине", додала је министарка.

На питање које је решење припремљено за власнике нелегалних станова у зградама у којима је већина станара већ легализовала некретнине, она је одговорила да такве зграде не могу да се руше, али да ће бити учињено све да њихови власници плате бар десет пута већи порез на имовину, као и да ће против њих бити поднете кривичне пријаве, као порука да се ником више не исплати да живи у нелегалној кући.

Упитана да ли ће јавно бити порушене и нелегалне викендице политичара, од којих се помињу председник Томислав Николић и његов син Радомир, Михајловићева је одговорила:

"Нови закон тачно прописује код којих објеката није могуће озакоњење. То су куће које су изграђене на приобаљима, трусним подручјима, клизиштима... Овај закон заиста није прављен по мери ниједног појединца".

Михајловићева је рекла и да ће они који су поднели захтев за стан од, рецимо, 100 квадрата платити таксу од 3.000 динара, а онима који нису поднели захтев биће потребан извештај о затеченом стању објекта и доказ о праву својине.

"Наше процене говоре да би то износило око 9.000 динара, плус такса од 3.000 динара. За објекте веће од 100 квадрата такса је 10.000, а за оне изнад 200 квадрата 20.000 динара", изјавила је Михајловићева за "Информер".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер