понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лутовац: Опозиција писала ОЕБС-у и тражила да именује специјалног изасланика, који би био посредник у разговору власти и опозиције
Хроника

Зоран Лутовац: Опозиција писала ОЕБС-у и тражила да именује специјалног изасланика, који би био посредник у разговору власти и опозиције

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. април 2024.

Председник Демократске странке Зоран Лутовац изјавио је да је опозиција писала Организацији за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) и да је од те организације затражила да именује специјалног изасланика који би био посредник у разговору власти и опозиције.

Он је за портал Данаса рекао да се предлог опозиције базира на томе да се посредовањем ОЕБС-а у преговорима власти и опозиције дође до имплементације препорука ОЕБС-ове Канцеларије за демократске институције и људска права (ОДИХР) о изборним условима.

„Суштина нашег предлога је да уколико имате разговор две стране, у тим разоворима не може посредовати једна од њих, већ неко ко има интегритет и углед код обе стране, а то је ОЕБС“, казао је Лутовац.

Коментаришући то што се председавајући ОЕБС-а Јан Борг током посете Србији неће састати са опозицијом, казао да тиме није много изгубљено, јер ће све о изборима моћи да сазна из састанака са цивилним сектором, али и писма које је упутила опозиција.

„Ако се посета своди на то шта су добили као информације од власти, онда та посета нема много утицаја на преговоре власти и опозиције, али ако Борг узме у обзир писмо које је послала опозиција у консултацији са широм академском заједницом онда може доћи до промена“, оценио је Лутовац.

У писму је, како је додао, указано на суштину проблема и како се он може превазићи, а то је, према његовим речима – имплементација препорука ОДИХР-а уз учешће опозиције и цивилног сектора.

„Важно је да се све то деси довољно раније како би те промене имале утицаја на прве следеће изборе. Ми то у овом тренутнку немамо, ОЕБС би својим посредовањем могао да помогне, како би се престало са негирањем проблема и с друге стране оно што су сами њихови представници предложили, односно да буде инклузивни приступ и да буде довољно времена за имплементацију“, навео је Лутовац.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер