петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Ђорђевић: Србија ће проширити војну сарадњу са Азербејџаном
Хроника

Зоран Ђорђевић: Србија ће проширити војну сарадњу са Азербејџаном

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2016.

 Србија и Азербејџан спремне су да прошире сарадању у области војне индустрије, како у области већ испоручених технологија, тако и када је реч о потенцијалном развоју нових технологија.

То су се сагласили српски и азербејџански министри добране Зоран Ђорђевић и генерал-пуковник Закир Хасанов приликом сусрета на отварању Међународног одбрамбеног сајма АДЕX 2016. у Бакуу.

На састанку је, како је саопштено из Министарства одбране, као најбољи сегмент сарадње у овом тренутку истакнута војноекономска сарадња. Министар Ђорђевић рекао је да је задовољан степеном реализације заједничких пројеката, извоза и трансфера технологија, који се одвијају сагласно уговорима закљученим на основу Декларације о пријатељским односима и стратешком партнерству из 2013. године.

Азербејџан је, иначе, врло озбиљан партнер српске војне индустрије, са којом сарађује и преко “Југоимпорт СДПР-а”, али и директно са фабрикама наменске индустрије.

- Азербејџан нарочито интересује трансфер техмологија, јер су они земља која посебно улаже средства у развој војне индустрије. О томе колико је за њих ово важан сегмент говори и чињеница да у њховој влади постоји Министарство војне индустрије, преко којег иду сви послови са иностранством, па тако и са Србијом - оцењује војни аналитичар Александар Радић.

На челу тог министасртва налази се Јавер Џамалов.

А сарадња између две државе за сада углавном подразумева извоз разних врста муниције у Азербејџан, како пешадијске (пушке, пиштољи, бацачи граната), тако и артиљеријске.

- Азербејџану после распада СССР-а није остало готово ништа од војне индустрије, тако да им је потребно све, од базне војне хемије неопходне за производњу кесплозива и барута, па надаље. А ту ми имамо шта да понудимо - каже Радић.

Осим тога, Азербејџан је пре три године, како је тада јавила новинска агенција АПА, показао интересовање да прихвати понуду “Југоимпорта СДПР” да се укључи у производњу пакета опреме “Војник будућности ВБ-10”. То је пројекат на којем у српској компанији раде већ дуже време. Реч је практично о дигитализацији пешадије, односно о опремању војника најсавременијом војном и електронском опремом.

“Југоимпорт” је, наиме, партнерима у Азербејџану прво понудио да за своју војску купи пакет опреме ВБ-10, а потом и заједничку производњу. До шире сарадње, међутим, није дошло иако су, како за “Блиц” тврде извори из Министарства одбране, неки сегменти парцијално реализовани.

Пројекат СДПР ВБ-10, у међувремену, представљен је на више међународних војних сајмова у Индији, Француској, Ираку, Малезији...

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер