петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Ђорђевић: Спровешћемо контролу боловања и тачка; тиме се штите марљиви радници
Хроника

Зоран Ђорђевић: Спровешћемо контролу боловања и тачка; тиме се штите марљиви радници

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 18. октобар 2017.

Држава жели да спроводи све законе равноправно према свима, да заштити поштене и марљиве раднике, али постоје радници који злоупотребљавају боловања, чиме угрожавају производњу и послодавце, изјавио је данас министар за рад, запошљавање и социјалну заштиту, Зоран Ђорђевић.

Ђорђевић је, гостујући у емисији Прави угао Радио-телевизије Војводине, рекао да је било приговора послодаваца, посебно када су сезонски послови у току, да радници тада чешће отварају боловања, и додао да држава не треба да буде талац радника који злоупотребљавају право на боловање.

"Ми смо прво имали састанак са турским инвеститорима, да видимо како послују, да ли су задовољни, како да помогнемо да дође још инвеститора. Они су тада мени рекли да су имали проблем са сезонским радницима. Иначе постоји мишљење да послодавци имају проблем када су сезонски послови у току. Онда су и Кинези имали исту примедбу, па смо причали са Унијом послодаваца Србије и домаћим инвеститорима, и видели да то није реткост", објаснио је он.

Ђорђевић напомиње да држава штити и раднике и послодавце, јер у случају злоупотребе боловања терет рада пада на марљиве раднике који поштено раде.

"Причао сам и са синдикатима у тим фабрикама, чије мишљење се поклапа са ставом инвеститора. Велика већина радника су вредни и они су чланови синдиката", истиче он.

Одговарајући на оптужбе репрезентативних синдиката да је читава Влада Србије наклоњена Савету страних инвеститора и да константно шаље поруке како су протести радника начин да се отерају инвеститори, Ђорђевић каже да нема бојазни за поштене раднике, јер ће их држава заштитити.

"Само хоћемо да спроведемо контролу боловања и тачка. Држава жели да спроведе законе равноправно према свима, желимо да заштитимо раднике који раде поштено и марљиво и њих је 99,9 одсто али има и оних који злоупотребљавају боловања, који угрожавају послодавца. Када се злоупотребљава боловање, терет рада пада на раднике који раде поштено и марљиво", казао је Ђорђевић.

Објашњавајући како ће изгледати тај пилот пројекат контроле боловања, министар признаје да је можда нехотице употребио незгодну формулацију, јер држава има јасну законску регулативу по том питању, али додаје да мора од нечега да се крене.

"Закон даје послодавцу могућност да исконтролише боловање и, ако има основану сумњу, он ће о свом трошку да уради контролу. Уколико се покаже да има злоупотребе, два министарства – здравља и рада, ће свака из својих надлежност да ради даље", објашњава он.

Одговарајући на упозорење повереника за информације да постоји потенцијални проблем у томе што се уређена законска материја покушава променити "пилот пројектима", министар каже да разуме потребу Шабића да себе рекламира у јавности.

Коментаришући наводе повереника за информације од јавног значаја Родољуба Шабића да Влада Србије и министри немају законска овлашћења да спроводе активности и договарају "механизме контроле боловања" запослених у смедеревској Железари, Ђорђевић је казао да државне органе не занимају персонални подаци или од чега неки радник болује.

Нас не занимају лични подаци и од чега је ко болестан. Врло добро се зна како се контролише боловање, а то зна и Повереник", додао је министар.

Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности навео је раније да у случају сумње у злоупотребу права на боловање, послодавци имају право да користе механизме утврђене Законом о раду и Законом о здравственом осигурању али је и додао да ти механизми не предвиђају никаква овлашћења и активности Владе или министарстава.

Шабић је тада додао да здравствени подаци спадају у категорију нарочито осетљивих података, чија се заштита осим Законом о заштити података о личности додатно јемчи и Законом о правима пацијената. "Органи власти су у обавези да се уздрже од било каквих активности које подразумевају обраду ових података на начин ван оног који је изричито предвиђен и уређен важећим законом", навео је повереник.

(РТВ-Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер