субота, 03. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Ђорђевић: Очекујемо да врло брзо имамо једноцифрену незапосленост, као што је премијерка рекла
Хроника

Зоран Ђорђевић: Очекујемо да врло брзо имамо једноцифрену незапосленост, као што је премијерка рекла

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 05. март 2019.

 Копаоник -- Министар за рад Зоран Ђорђевић уверен је да Србија иде у добром правцу и истиче да је од јануара прошле године до јануара ове пријављено 62.296 новозапослених.

"То значи да ми можемо са ентузијазмом и са сигурношоћу да очекујемо да врло брзо имамо једноцифрену незапосленост, као што је премијерка рекла. Уплаћени доприноси 1. марта ове године у ПИО фонду били су виши за 2,47 милијарди динара. У односу на прошлу годину у истом периоду имамо 6,3 милијарди динара више", рекао је Ђорђевић. 

Он је на Копаоник бизнис форуму рекао да од 7. децембра 2013. године до 31. децембра 2018. године пријављених на осигурању има више за 205.816 новозапослених који сада плаћају порезе и доприносе. 

Министар је указао да је један од највећих проблема, не само Србије већ и других земаља, недостатак радне снаге и економске миграције, које, како каже, не могу да се контролишу. 

"Србија и земље Западног Балкана нису поштеђене овог феномена", рекао је Ђорђевић и додао да се то одржава и на демографске проблеме будући да одлазе млади. 

Каже да су начини да се одлазак ублажи отварање нових радних места, образовање, дуално образовање, ускладјивање школства са потребама привреде... 

"Не постоје релевантни подаци колико је људи напустило Србију, после пописа 2011. године имамо податак да је просек старости земље 43 године, да је директна последица миграција смањен број рођене деце, а просечна дужина рада и боравка у иностранству је 11 година", навео је Дјордјевић. 

Како је рекао, питање екпномских миграција је питање општег интереса дрзаве и питање за владу, која је формирала координациони тим који ће се тиме бавити, али и за стручњаке.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер