Početna strana > Hronika > Zlatko Hadžidedić: U Sarajevu nisu shvatili da Vučić i Dodik nisu baš tako bliski saradnici kao što to predstavlja predsednik RS
Hronika

Zlatko Hadžidedić: U Sarajevu nisu shvatili da Vučić i Dodik nisu baš tako bliski saradnici kao što to predstavlja predsednik RS

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. april 2018.

 BEOGRAD - Aleksandar Vučić vodi Srbiju prema EU i pokušava da stvori prostor saradnje u regionu, ali mislim da to u Sarajevu nije dovoljno shvaćeno, ocenio je stručnjak za međunarodne odnose iz Sarajeva Zlatko Hadžidedić.

"Mislim da u Sarajevu nisu shvatili ni to da Vučić i Dodik nisu baš tako bliski saradnici kao što to predstavlja predsednik RS. Zato je ključno pitanje da li će Vučić uspeti da opstane na vlasti u Srbiji", izjavio je Hadžidedić za Politiku.

"Beogradska "politička čaršija", kako je nazivam, uz sve parole da je za Ruse, zapravo je vezana za London i Pariz i rado bi ga uklonila. Zato je presudno za stabilnost regiona pitanje da li će Vučić uspeti da se održi. Ako opstane na vlasti, onda ja vidim mogućnost za postepeno razvijanje saradnje u regionu", rekao je sarajevski politikolog.

On kaže da se rat koji je bio na prostoru bivše SFRJ ne može ponoviti, ali smatra da se namerno stvara atmosfera i psihoza da samo što ponovo nije izbio, kako bi se što lakše prihvatila podela BiH i Makedonije.

Prema njegovim tvrdnjama, podela BIH i Makedonije je britanska geopolitička konstanta i London ih nikada nije tretirao kao ravnopravne države s drugim bivšim jugoslovenski republikama.

Hadžidedić misli da je priča o ruskom uticaju na Balkanu samo paravan iza koga se krije britanski uticaj, a da je i u interesu Moskve da se o tome priča, jer time šalju signal Amerikancima koji malo teže uviđaju nijanse šta se stvarno događa.

Rusija time šalje poruku da ukoliko Zapad ne bude nameravao da se povuče iz Ukrajine, da su sposobni da projektuju svoju moć u zonama tradicionalnog uticaja na Balkanu, navodi on.

Kaže da je daleko to od istine da je Rusija toliko prisutna u Srbiji ili Republici Srpskoj, kao što se priča.

"Nažalost, ljudi ne vide dovoljno realno ruski uticaj u ekonomiji Hrvatske, koja je član EU. Pogledajte samo koliko je, osim Agrokora, hrvatskih kompanija spaseno ruskim novcem", rekao je sarajevski politikolog.

Tačno je, nastavlja on, da su Erdogan i Izetbegović lični prijatelji, ali "gole činjenice govore da je Turska investirala u Srbiju 10 puta više nego u BiH".

Hadžidedić smatra da je Nemačka veoma oprezna i nastoji da deluje preko Austrije, da je London ne bi optuživao da je ambiciozna i da pokušava da stavi region pod svoju kontrolo.

Navodi da se Berlin, za razliku od Londona, zalaže za stabilnu geopolitičku konstelaciju na našim prostorima.

"Nemačkoj je kao i Rusiji isti cilj, ali se on još ne sme jasno izreći: saradnja na čitavom prostoru Evroazije, ali to ne odgovara engleskim geopolitičkim ciljevima", kazao je Hadžidedić.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner