петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Златко Хаџидедић: У Сарајеву нису схватили да Вучић и Додик нису баш тако блиски сарадници као што то представља председник РС
Хроника

Златко Хаџидедић: У Сарајеву нису схватили да Вучић и Додик нису баш тако блиски сарадници као што то представља председник РС

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 23. април 2018.

 БЕОГРАД - Александар Вучић води Србију према ЕУ и покушава да створи простор сарадње у региону, али мислим да то у Сарајеву није довољно схваћено, оценио је стручњак за међународне односе из Сарајева Златко Хаџидедић.

"Мислим да у Сарајеву нису схватили ни то да Вучић и Додик нису баш тако блиски сарадници као што то представља председник РС. Зато је кључно питање да ли ће Вучић успети да опстане на власти у Србији", изјавио је Хаџидедић за Политику.

"Београдска "политичка чаршија", како је називам, уз све пароле да је за Русе, заправо је везана за Лондон и Париз и радо би га уклонила. Зато је пресудно за стабилност региона питање да ли ће Вучић успети да се одржи. Ако опстане на власти, онда ја видим могућност за постепено развијање сарадње у региону", рекао је сарајевски политиколог.

Он каже да се рат који је био на простору бивше СФРЈ не може поновити, али сматра да се намерно ствара атмосфера и психоза да само што поново није избио, како би се што лакше прихватила подела БиХ и Македоније.

Према његовим тврдњама, подела БИХ и Македоније је британска геополитичка константа и Лондон их никада није третирао као равноправне државе с другим бившим југословенски републикама.

Хаџидедић мисли да је прича о руском утицају на Балкану само параван иза кога се крије британски утицај, а да је и у интересу Москве да се о томе прича, јер тиме шаљу сигнал Американцима који мало теже увиђају нијансе шта се стварно догађа.

Русија тиме шаље поруку да уколико Запад не буде намеравао да се повуче из Украјине, да су способни да пројектују своју моћ у зонама традиционалног утицаја на Балкану, наводи он.

Каже да је далеко то од истине да је Русија толико присутна у Србији или Републици Српској, као што се прича.

"Нажалост, људи не виде довољно реално руски утицај у економији Хрватске, која је члан ЕУ. Погледајте само колико је, осим Агрокора, хрватских компанија спасено руским новцем", рекао је сарајевски политиколог.

Тачно је, наставља он, да су Ердоган и Изетбеговић лични пријатељи, али "голе чињенице говоре да је Турска инвестирала у Србију 10 пута више него у БиХ".

Хаџидедић сматра да је Немачка веома опрезна и настоји да делује преко Аустрије, да је Лондон не би оптуживао да је амбициозна и да покушава да стави регион под своју контроло.

Наводи да се Берлин, за разлику од Лондона, залаже за стабилну геополитичку констелацију на нашим просторима.

"Немачкој је као и Русији исти циљ, али се он још не сме јасно изрећи: сарадња на читавом простору Евроазије, али то не одговара енглеским геополитичким циљевима", казао је Хаџидедић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер