уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Златан Ибрахимовић – Балканац који је отишао у пензију као најбољи шведски фудбалер: „Дошло је време да кажем збогом фудбалу, али не и вама“
Хроника

Златан Ибрахимовић – Балканац који је отишао у пензију као најбољи шведски фудбалер: „Дошло је време да кажем збогом фудбалу, али не и вама“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 05. јун 2023.

Прво су се навијачи Милана синоћ опростили од Златана Ибрахимовића, а онда је Ибра све изнендио објавом.

Променио је бројне врхунске европске клубове, али је остао најприврженији Милану за који је наступао у два мандата. Иако у последње две сезоне није пуно играо због константних проблема са повредама, Златан Ибрахимовић одлучио је да се баш у „опреми“ Росонера и то на Сан Сиру опрости од професионалног бављења фудбалом.

Онако балкански арогантан и својеглав, током сјајне каријере волео је себе да пореди са божанствима. У складу са тим, навијачи Милана су синоћ преко целе трибине раширили транспарент са натписом „ГОД БYЕ“ поигравши се са речима и уместо класичног „Гоодбyе“ написали нешто што најбоље осликава начин функционисања и размишљања једног од најбољих европских играча сивх времена – „Боже, ћао“.

Ни сами навијачи Милана нису слутили да ће нешто касније Ибрахимовић узети микрофон и саопштити оно што нико није знао: „Дошло је време да кажем збогом фудбалу, али не и вама“, објавио је Ибра.

После 24 године професионалне каријере, фудбалер из Малмеа одлучио је да у 42. години живота оде у играчку пензију.

Једног од најбољих нападача свих времена фудбалска јавност памтиће по нестварним потезима и головима, необичном темпераменту, арогантношћу на терену али и племенитошћу ван њега.

Иако рођен и одрастао у Шведској, Ибрахимовић је увек имао свест о томе да је пореклом са Балкана (отац Бошњак, мајка Хрватица). Неретко је причао о тешком одрастању у предграђу Малмеа, делимичном „шиканирању“ од стране вршњака због презимена, порекла али и слабијег материјалног статуса што га је још више мотивисало да успе у ономе што је као дечкић највише волео – фудбалу.

У Малмеу се није дуго задржао, већ са 21 годином преселио се у Ајакс и за три сезоне постао најперспективнији нападач на Старом континенту (два пута шампион Холандије).

За 16 милиона евра, 2004. прешао је у Јувентус. Упркос томе што је требало дуго да остане у Торину, чувани Калчополи и избацивање Старе даме из Серије А проузроковало је да већ 2006. пређе у Интер.

Занимљиво је да је у црно-белом и плаво-црном дресу успео да веже пет титула у Серији А. Играо је импресивно у Неразурима; 2008. проглашен је и за најбољег играча у Серији А, међутим, вођен жељом да освоји Лигу шампиона и сарађује са Пепом Гвардиолом, 2009. прешао је у Барселону.

Према сопственим признањима, биле су то две најтеже сезоне у његовој каријери. Иако је освојио титулу у Шпанији, није кликнуо са Гвардиолом. Један је од ретких играча који су јавно испрозивали чувеног тренера, оптуживши га да није имао храбрости да му тешке одлуке саопшти у лице.

Први пут као позајмљени играч Барселоне стигао је у Милано 2010. године, а сезону касније потписао је једногодишњи уговор са Росонерима. Планирано је било да остане дуже, међутим, финансијска криза у клубу, као и мегаломански пројекат у Пари Сен Жермену довели су до његове селидбе у Париз.

За четири сезоне у редовима „светаца“ чинио је чуда на теренима широм Европе. За ПСЖ је у томе периоду постигао 113 голова на 122 утакмице али није успео да се домогне трофеја у Лиги шампиона.

Толико је био надмоћан у француском првенству да је неретко јавно задиркивао све оне за које је мислио да га не цене довољно, односно да му се не диве како је он мислио да треба.

Вођен жељом да заигра у Премијер лиги, 2016. потписао је двогодишњи уговор са Манчестер јунајтедом. Многи су сумњали да у 35. години може физички да издржи дуеле са најснажнијим фудбалерима на свету, међутим, Ибра је демантовао све критичаре. На 33 утакмице постигао је 17 голова. Важније од тога, освојио је са Јунајтедом Лигу Европе, као и Лига куп Енглеске.

Одлуком да се 2018. пресели у Лос Анђелес и заигра за ЛА Галакси изгледало је да се полако припрема за пензионерске дане. У Америци је брзо освојио навијаче својим атрактивним головима; чак 52 је постигао на 56 утакмица. Стадиони су били пуни кад год је Галакси играо код куће. Лако се адаптирао на начин живота у Америци, међутим, није остао имун на критике да више није играч за велика дела.

Потпуно неочекивано, 2019. стигао је у Милан и то у једном од најтежих тренутака по клуб. Хроничан недостатак финансија није засметао Ибри, напротив. Јануара 2019. потписао је уговор на шест месеци, са опцијом продужетка сарадње на још годину дана, а испоставиће се да је на Сан Сиру остао све до краја такмичарске 2022/23.

У другој сезони довео је Милан до вицешампионске позиције; годину дана кансије Росонери су освојили титулу мимо свих очекивања, али Златан због проблема са повредама, у тој мисији није пуно учествовао.

Већ на крају такмичарске 2021/22 видело се да га тело полако издаје. Колено му је нон-стоп отицало, упркос великим напорима да се врати у играчки погон.

Ни операције нису помогле, Ибрахимовић је текућу сезону, готово комплетну провео у цивилу. Вратио се на терен у фебруару, али није играо константно. Остаће записано да је 18. марта са 41 годином и 166 дана постао најстарији стрелац у историји Серије А. Гол је постиогао у победи Милана над Удинезеом (3:1).

У дресу Шведске наступао је 22 године. На 122 наступа забележио је 62 гола. Постао је и капитен репрезентације као једна од најбољих стрелаца свих времена.

Иако је имао право да наступа за Босну и Херцеговину и Хрватску, никада се није двоумио у избору репрезентативног дреса.

„Зуба“ Роналдо био му је узор док је одрастао у Малмеу. Током каријере био је везиван за многе контроверзе, као и протагониста бројних анегдота.

Познато је да је са 17 година одбио могућност да дође на пробу у Арсенал код Арсена Венгера. Одлуку је образложио тиме да „Златан једноставно не иде на пробе“.

Док је наступао за Интер изградио је пријатељство са Синишом Михајловићем и Дејаном Станковићем. Прерана смрт Михајловића веома га је погодила, а и данас је у контакту са Станковићем.

Иако са Балкана, веома слабо прича наш језик. Доста тога разуме, поготово српске народне и турбо фолк песме.

Познато је да га је Нада Топчагић изненадила на прослави рођендана, након што је Ибра обзнанио да воли једну њену песму.

С обзиром на то да су му се родитељи рано развели, има пуно браће и сестара са обе стране. Ожењен је Хеленом Сегер са којом има два сина Максимилијана и Винсента.

Воли борилачке вештине; у теквондоу је добио почасни црни појас. Говори пет језик и себе сматра католиком. Још 2003. заштитио је своје име Златан у Шведској.

Ибрахимовић има ексклузивна права на све произовде са тим именом у земљи свог рођења (спортска опрема, одећа, обућа). Шведска пошта је 2014. издала сет од пет поштанских марки са ликом Златана Ибрахимовића.

Има бројне тетоваже по телу разних симболика.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер