Početna strana > Hronika > Zlata Đorđević: Oktobar je rok da Srbija ispuni 13 preporuka antikorupcijskog tela Saveta Evrope – GRECO; Ova Vlada reaguje samo na pritiske
Hronika

Zlata Đorđević: Oktobar je rok da Srbija ispuni 13 preporuka antikorupcijskog tela Saveta Evrope – GRECO; Ova Vlada reaguje samo na pritiske

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. jul 2018.

Oktobar je rok da Srbija ispuni 13 preporuka posebnog antikorupcijskog tela Saveta Evrope – GRECO. Zlata Đorđević iz Transparentnosti Srbija kaže da do tada Vlada može da reaguje i da brzo donese nekoliko ključnih zakona, ali da je njihov kvalitet i to ko će da ih primenjuje veliki znak pitanja.

Iako su 2017. i 2018. proglašene godinama borbe protiv korupcije, za Srbiju i još osam zemalja je u Savetu Evrope u maju je pokrenut je postupak zbog, kako se navodi, "u celini nezadovoljavajuće" primene preporuka.

U godišnjem izveštaju tog antikorupcijskog tela za 2017. navedeno je upozorenje da je u Srbiji došlo do "nazadovanja u borbi protiv korupcije". Vlada je formirala koordinacioni tim kako bi ubrzala primenu standarda.

Reč je o preporukama za sprečavanje korupcije među parlamentarcima, sudijama i tužiocima.

Zlata Đorđević iz Transparentnosti Srbija pojašnjava da se radi o preporukama iz jula 2015. godine, da one nisu bile javno objavljene do oktobra prošle godine i da je u martu podnet izveštaj Savetu Evrope. "Naša Vlada je reagovala tek u maju, kad je Savet Evrope dobio taj izveštaj na sto i odmah formirala koordinacioni tim. Mi da smo poštovali Nacionalnu strategiju za borbu protiv korupcije, mi bismo sve te preporuke ispunili na vreme, da smo poštovali Akcioni plan za Poglavlje 23, mi bismo te preporuke ispunili na vreme", naglašava gošća N1.

Đorđević kaže da Vlada može brzo da reaguje i da donese nekoliko ključnih zakona kao što su zakon o lobiranju, zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije. Njihov kvalitet i ko će da ih primenjuje je veliki znak pitanja, kaže.

Ono na čemu insistiramo je da se to nešto i sprovede, da se vide neki rezultati, ne samo da bude štiklirano kao još jedna od preporuka, dodaje.

Ovo pokazuje, kaže gošća Dana uživo, da ova Vlada reaguje samo na pritiske. Nažalost, nema ih dovoljno, nekako su zamagljeni, jer postoje viši ciljevi - situacija oko Kosova i u regionu, navodi Đorđević.

Gošća N1 ističe da su preporuke Greka važne, jer ih EK uvažava. Građanima je, s druge strane, u interesu da se zemlja bori protiv korupcije, dodaje.

Preporuke Greka se u najvećoj meri odnose na parlament, i one nas podsećaju šta je uloga parlamenta, a to je da zaista bude nadzorni organ i da tera Vladu da sporovodi zakone koje Skupština donosi, ističe Đorđević.

Nazadovali smo i u tom pravcu, svedoci smo toga da se objedinjuju rasprave o zakonima koje nemaju nikakve veze, da je sve više i više zakona koji se donose po hitnom postupku, a imamo i novinu od prošle godine - podnošenje besmislenih amandmana koje podnosi vladajuća stranka, ističe gošća Dana uživo.

Govoreći o amandmanima na Ustav iz oblasti pravosuđa, kojima struka nije bila zadovoljna ali ni Savet Evrope i Venecijanska komisija, Đorđević kaže da je Greko insistirao da se izmesti izbor nosilaca pravosudnih funkcija iz Skupštine. "Mi smo dobili to rešenje da to neće biti u Skupštini, ali struka opet neće imati većinu u telima koja će da odlučuju... To je prosto jedna poruka da je politički uticaj prisutan, odnosno i da će se širiti".

Kada je reč o korupciji među poslanicima, delimično je primenjeno 44,4 odsto preporuka, a potpuno je sprovedena svaka četvrta preporuka (25,4 odsto). Te preporuke se uglavnom odnose na prijavljivanje imovine, ograničavanje poslovnih aktivnosti van parlamenta, transparentost kontakata s lobistima i upravljanje sukobima interesa.

Transparentnost Srbije od 2002. godine govori da treba da se donese zakon o lobiranju, navodi Đorđevićeva. Dodaje da stoje na stanovištu da bio on trebalo da se poveže sa zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije upravo zbog odredbi o sukobu interesa, da se precizira tačno šta je lobiranje, da se tačno odredi ko su lobirana lica...

Đorđevićeva ističe da su neki standardi da mora da postoji registar lobista, da svako ko reši da lobira mora da se registruje kao lobista, da se takođe uredi ko će da vodi taj registar... "Zatim, da se objavljuje, a nisam to primetila u Nacrtu zakona (o lobiranju, koji je objavilo Ministarstvo pravde), najava ko je tražio sastanak, koje su teme, koliko je trajao i izveštaj sa tog sastanka, prosto da ništa ne bi ostalo negde sakriveno".

Đorđević ističe i da je donet Zakon o sprečavanju korupcije koji je poslat u Brisel na mišljenje, a da o njemu nije vođena javna rasprava i stručna javnost javnost Srbije nije dala mišljenje.

"A jedna od glavnih preporuka koje se odnose na parlament su javne rasprave... Mi imamo više od polovine zakona koji se donose po hitnom postupku... Jedina danas dobra stvar su izmene Zakona o državnoj upravi, kojima se predviđa otvaranje javne rasprave u najranijoj fazi, od pravljenja kocepta izmene zakona", zaključuje gošća Dana uživo.

(N1)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner