петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зијад Бећировић: Мило Ђукановић мора да оде
Хроника

Зијад Бећировић: Мило Ђукановић мора да оде

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 05. август 2010.

Бећировић: Бивши представник ЕУ за спољну политику Хавијер Солана био је део лобистичке структуре за Ђукановића и значајно је „гушио“ праву слику о Црној Гори. „Много тога упућује“ на закључак да се државне структуре финансирају од продаје дроге.

Подгорица - Директор Међународног института за блискоисточне студије у Љубљани Зијад Бећировић тврди да Мило Ђукановић, који је на високим државним функцијама у Црној Гори већ две деценије, мора да се повуче из политике. У том циљу се пласирају разне приче да ће се Ђукановић повући да би заузео неку од високих функција у НАТО, што је чиста научна фантастика, рекао је Бећировић у интервјуу подгоричком Дану.

Он је подсетио да то није успело чак ни Јанезу Јанши, који је успешно председавао у ЕУ, а после је био у игри за генералног секретара Алијансе.

С друге стране, како наводе подгорички медији, могуће повлачење премијера Ђукановића и свађа власти и председника Савета Централне банке Љубише Крговића, главни су политички ризици којих се треба чувати у Црној Гори.

Позивајући се на британску агенцију Ројтерс, Вијести пишу да се у најновијем прегледу стања наводи да црногорске институције нису спремне да се боре са организованим криминалом и корупцијом. „Неки експерти кажу да централне институције нису добро припремљене да би се суочиле са великом политичком променом или са другим изазовима, као што су корупција и организовани криминал“, преносе Вијести.

Бећировић тврди да је бивши представник ЕУ за спољну политику Хавијер Солана био део лобистичке структуре за Ђукановића и да је значајно „гушио“ праву слику о Црној Гори, као и да „много тога упућује“ на закључак да се државне структуре финансирају од продаје дроге. „Желео бих да верујем да је то време прошло и да нова висока представница за спољну и безбедносну политику ЕУ Кетрин Ештон није део те структуре“, казао је Бећировић.

Он сматра да није случајно то што режим у Подгорици, за који каже да је „ожењен“ са криминалом, жели системски да ослаби односе са Србијом, а један од разлога је и да се онемогући сарадња надлежних органа у истрази коју Србија води против кријумчара наркотика. „Ту је Србија под министарским мандатом Ивице Дачића учинила значајан искорак у истрагама и процесуирању криминалаца и по том питању у Црној Гори не може имати искреног и поузданог партнера“, навео је он.

(Тањуг)

Вашингтон не тражи одлазак Мила Ђукановића

Подгорица - Одлазећи амерички амбасадор у Црној Гори Родерик Мур демантовао је да су Сједињене Америчке Државе поручиле црногорском премијеру Милу Ђукановићу да се повуче са политичке функције.

- Колико ја знам, то се, једноставно, није десило. Немам разлога да поверујем да се то догодило, да су Сједињене Државе икада сугерисале да се један демократски изабрани лидер Црне Горе повуче са власти. То једноставно није истина - рекао је амбасадор Мур за дневни лист Вијести.

Мур, који ове недеље одлази са функције амбасадора САД у Црној Гори, није желео да коментарише новинарско питање да се Ђукановић повлачи јер неће да буде на челу државе када ће, како тврди лист, неке „крупне рибе, његови пријатељи, морати да буду ухапшени“.

- То чујем први пут и није примерено да коментаришем. Ја то једноставно не знам - рекао је Мур и нагласио да је владавина права један од највећих изазова са којима се суочава Црна Гора.

Он је у том интервјуу нагласио да треба што пре почети са применом новог Кривичног закона, чије је усвајање „значајан и позитиван корак“, али, додао је, „мислим да је доста људи у овој држави разочарано због одлагања примене тог закона“.

Мур је додао да је током прошлонедељних разговора са званичницима у Подгорици добијао уверавања да се не одустаје од примене тог закона, већ су „им потребна средства и време“.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер