петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зeмље еврозоне помажу Грчку са више од 20 милијарди евра
Хроника

Зeмље еврозоне помажу Грчку са више од 20 милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 20. фебруар 2010.

БЕРЛИН – Земље из групације Зоне евра требало би да издвоје 20 до 25 милијарди евра да би помогле својој угроженој чланици Грчкој која је суочена са тешком финансијском кризом, објављено је у Берлину.

Немачки магазин „Шпигл” извештава у најновијем издању, позивајући се на изворе у немачком министарству финансија, да ће сума помоћи Грчкој за сваку чланицу „евроленда” бити утврђена на основу њеног удела у капиталу Европске централне банке.

Представник министарства финансија Немачке није, међутим, желео да коментарише тај извештај који упућује на закључак да би се наведена помоћ Атини упутила у виду зајма и банкарских гаранција.

У извештају „Шпигла” се наводи да би чланице зоне евра још требало да одмере појединачно учешће у том пакету помоћи и истовремено указује да ће Немачка уложити у фонд за помоћ Грчкој између четири и пет милијарди евра.

Немачка влада, коју предводи канцеларска Ангела Меркел, је до сада одлучно одбијала да обећа помоћ Грчкој, упркос раширеној бојазни да би финансијски колапс у тој земљи у знатној мери ослабио евро који је заједничка валута у монетарној унији са укупно 16 чланица Европске уније.

Званичници у Берлину су, иначе, више пута поновили спремност да се на Грчку и друге чланице Зоне евра, оптерећене високим дуговима, изврши додатни притисак како би оштро смањиле превисоке буџетске дефиците.

Грчка је сада, према прорачунима неких западних експерата, оптерећена дуговима у вредности већој од 300 милијарди долара, а та чланица ЕУ је лани имала буџетски дефицит од 12,8 одсто вредности оствареног бруто домаћег производа, што је четвороструко више од максимално дозвољеног нивоа у групацији која обухвата укупно 27 земаља. 

(Танјуг)

 
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер